Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salarii invatamant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Salarii invatamant

23 replies to this topic

#1 PIV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:Sighet

Posted 04 March 2006 - 04:04 PM

Salariile in invatamant au multe particularitati, de aceea m-am gandit ca
acest subiect ar trebui discutat separat. Mai este cineva pe forum interesat de acest subiect?



#2 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Location:Cluj Napoca

Posted 06 March 2006 - 07:42 PM

da, sunt interesat si eu




#3 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 posts
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Posted 07 March 2006 - 08:33 AM

Si eu sunt interesat. I special ceea ce priveste un soft de salarizare pe invatamant(nu neaparat de stat). Stiti vreun program mai ca lumea. Ce am vazut eu de abia rezolva salarizarea(statul), nimic despre declaratiile lunare.



#4 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Location:Cluj Napoca

Posted 07 March 2006 - 08:42 AM

eu am un soft de salarizare care rezolva si aceste declaratii, pentru demo da-mi un mai si-l trimit



#5 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 posts
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Posted 07 March 2006 - 12:11 PM

vreau si eu acest soft! te rog, daca vrei sa mi-l trimiti si mie!
ovidiu_adrian79@yahoo.com



#6 MP

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Location:sighet

Posted 07 March 2006 - 01:11 PM

PIV, n-ai aflat inca modul de calcul al gradatiei de merit la personalul didactic auxiliar? :twisted:



#7 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Location:Cluj Napoca

Posted 07 March 2006 - 01:28 PM

MP a spus:

PIV, n-ai aflat inca modul de calcul al gradatiei de merit la personalul didactic auxiliar? :twisted:

SE CALCULEAZA LA SALARIUL DE BAZA AL FUNCTIEI DIDACTICE CONFORM GRILEI

nu mai intra indemnizatia de conducere
conform OG 4/2006



#8 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 posts
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Posted 07 March 2006 - 02:32 PM

mirceapavel a spus:

eu am un soft de salarizare care rezolva si aceste declaratii, pentru demo da-mi un mai si-l trimit

mariantud2002@yahoo.co.uk. Multumesc anticipat!

N-am primit nimic(azi 08.03.2006), l-ati trimis???



#9 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Location:Cluj Napoca

Posted 09 March 2006 - 03:30 PM

o sa-l trimit la sfarsit de saptamana pt. ca am foarte mult de lucru acuma,

cu scuzele de rigoare



#10 costyyy24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Posted 10 March 2006 - 02:01 PM

M-ar interesa si pe mine acel soft, daca nu deranjez prea rau. Eu lucrez intr-o institutie de sanatate care angajeaza periodic si cadre didactice. Multumesc mult



#11 costyyy24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Posted 13 March 2006 - 04:58 PM

in caz ca ai de gand sa mi-l trimiti, iti las si adresa de mail :lol: coste_ilina@perfmed.ro



#12 ethos

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Location:Craiova

Posted 15 March 2006 - 08:30 AM

si eu as fi inteeat de acel soft

cata_email@gmx.net

Multumesc



#13 costyyy24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Posted 23 March 2006 - 12:15 PM

costyyy24 a spus:

in caz ca ai de gand sa mi-l trimiti, iti las si adresa de mail :lol: coste_ilina@perfmed.ro

Sorry, am scris adresa gresit

e vb. de costel_ilina@perfmed.ro



#14 vigo_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Location:targoviste

Posted 24 March 2006 - 09:12 AM

special pentru invatamant, cas, somaj, incadrari etc
pentru cei interesati vigo_ro@yahoo.com



#15 PIV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:Sighet

Posted 25 March 2006 - 11:25 AM

Cum ati rezolvat problema cu diferentele 2001-2004?
Manual sau automat?
Am doua nelamuriri:
1. In martie aplicam coeficientii de indexare aferent luni februarie, ultimii afisati pe site-ul ministerului?
2. Cum ati calculat diferenta aferenta premiilor 2%? (in metodologie scrie ca se calculeaza la salar de baza, in realitate s-au dat la salar de baza+spor de vechime+..). Eu am calculat un salar de baza vechi*2% si un salar de baza nou*2% si am facut diferenta.
3. Cum ati calculat diferenta aferenta premiului anual? Eu am impartit aceleasi salarii de baza la 12 si am facut diferenta
Astept, pareri pro si contra. Inca ceva, eu am lansat acest subiect in speranta unui schimb de informatii eficient, de aceea cred ca ar fi benefic pentru toti ca schimbul de oferte pentru programe sa se faca cat mai mult posibil pe adresele personale sau sa se initieze un topic in acest sens
cu multa consideratie Prodaniuc Ioan Vasile



#16 PIV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:Sighet

Posted 25 March 2006 - 11:36 AM

Intrebari:
1.cum procedati la anexele de cas si somaj cand un profesor are la o scoala mai putin de o catedra? (matematic 1 h/sapt din 18 ar insemna 8/18=0.44 h/zi, 2h/sapt da 16/18=0.89h/zi, 3h/sapt 24/18=1.33h/zi, etc)
2.cum puneti salar 13 pe anexa de cas la cei care nu mai lucreaza in scoala daca pun sume fara zile da eroare.
cu multa consideratie Prodaniuc Ioan Vasile



#17 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 29 March 2006 - 10:56 AM

PIV a spus:

Intrebari:
1.cum procedati la anexele de cas si somaj cand un profesor are la o scoala mai putin de o catedra? (matematic 1 h/sapt din 18 ar insemna 8/18=0.44 h/zi, 2h/sapt da 16/18=0.89h/zi, 3h/sapt 24/18=1.33h/zi, etc)
2.cum puneti salar 13 pe anexa de cas la cei care nu mai lucreaza in scoala daca pun sume fara zile da eroare.
cu multa consideratie Prodaniuc Ioan Vasile




#18 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 29 March 2006 - 11:18 AM

PIV a spus:

Intrebari:
1.cum procedati la anexele de cas si somaj cand un profesor are la o scoala mai putin de o catedra? (matematic 1 h/sapt din 18 ar insemna 8/18=0.44 h/zi, 2h/sapt da 16/18=0.89h/zi, 3h/sapt 24/18=1.33h/zi, etc)
2.cum puneti salar 13 pe anexa de cas la cei care nu mai lucreaza in scoala daca pun sume fara zile da eroare.
cu multa consideratie Prodaniuc Ioan Vasile
Cadrele didactice sunt angajate prin Contract individual de munca in conformitate cu Codul muncii ,ca orice angajat, cu timp normal de lucru de 8 ore/zi-40 ore/sapt. din care norma didactica(ore prestate la clasa) 18 ore restul pana la 40 fiind pentru alte activitati legate de procesul educativ sau administrativ dupa caz. In conformitate cu Codul muncii angajarea cu timp partial de lucru mai putin de 2 ore/zi-10 ore/sapt. nu exista ceea ce duce la imposibilitatea raportarii prin declaratii a unui timp de lucru inferior. Daca se fac angajarii cu norma didactica mai mica de 0.9 ore/zi-4.5 ore/sapt. (care corespunde unui timp partial de lucru de 2ore/z-10 ore/sapt.)insemna incalcarea prevederilor legale in privinta muncii. M.Ed. si cercetarii ar trebui sa reglementeze modul de angajare cu timp de lucru inferior normelor legale, prin cumulare la un loc de munca fractiunile inferioare (la unitatile de inv. ce apartin acelorlasi nuclee sau in alt mod).



#19 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 posts
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Posted 30 March 2006 - 06:35 AM

Pentru PIV:

La salariul al 13-lea am adunat diferentele calculate la salariul de baza pentru anul anterior si le-am impartit la 12.
Eu am calculat doua diferente: diferente salariu de baza si diferente de la salariul de baza la total brut(spor vechime, prima de 2%, plata cu ora/cumul). Asta pentru ca la plata voi aplica somaj 1% la diferente salariu de baza.

Intrebarea mea e: la plata cu ora si cumul in metodologie spune ca se ia salariul de baza al functiei(A din grila) si i se aplica urmatoarele sporuri(toata in afara de indemnizatia de conducere). Acu' se aplica aceste sporuri si se cumuleaza ca in grila devenind fiecare baza pentru urmatorul spor sau se aplica individual la A si se aduna apoi toate pentru a obtine baza de calcul pentru PCO/CUMUL?



#20 PIV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:Sighet

Posted 01 April 2006 - 01:10 AM

Oare chiar ar trebui sa aplicam 1% la diferenta dintre cele doua salarii de baza? Ce facem cu cei care sunt deja pensionari? 1% nu se retine la pensionari nici la cumul






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL