Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA RAMBURSABIL DE CARE NIMENI N-A AUZIT?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


TVA RAMBURSABIL DE CARE NIMENI N-A AUZIT?!

13 replies to this topic

#1 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Posted 24 March 2006 - 05:05 PM

Am primit o solicitare din partea unei firme sa-i fac cerere de rambursare aTVA-ului.Sa dea ...daca am gasit ceva in codul fiscal despre asa ceva!
Se da urmatoarea speta:
S.C.X SRL face un contract de executari de montaj si de livrare materiale aferente cu S.C.Y SRL.Totul e frumos,pana in nov.2005 cand S.C.Y SRL intra in faliment.X ramane cu buzele umflate si cu o "gaura"neincasata de 400.000 RON.In acelasi timp X are de plata la TVA,conf.fisei analitice pe platitor:200.000 RON + majorari de 10.256 RON.
ACUM URMEAZA SPETA:X vrea sa ceara rambursare de TVA de la stat. :shock:
Explicatia data de asociatii firmei X a fost:"Daca y a intrat in faliment,iar eu nu am incasat banii de la ei,si,daca de la Y,lichidatorul nu mai poate recupera nimic,tunci statul trebuie sa-mi dea banii!"
Sunt stupefiata,pt.ca ei spun ca le-a spun cineva din M.F. ca pot cere rambursare de Tva. :shock:
Vreau parerile voastre!!!
Sa aveti minte!



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 posts

Posted 24 March 2006 - 05:33 PM

Eu n-am auzit inca niciunde ca statul face compensari de creante intre agentii economici . Daca firma Y a intrat in lichidare , se deschide masa credala , la care se inscrie si X . Treaba lichidatorului este sa valorifice patrimoniul firmei Y , adica sa-l transforme in lichiditati , sa incaseze toate creantele certe ale firmei in lichidare si sa plateasca datoriile in ordinea de prioritate . Din cate stiu , bugetul statului are prima prioritate .
Daca firma Y are TVA de rambursat de la stat , se cheama ca are o creanta cu statul , care creanta trebuie incasata . Insa , aceasta firma Y nu are alte datorii catre stat ? Pt ca daca are , i se vor compensa cu acel TVA pe care il are de recuperat .
Pe de alta parte , nu cred ca un creditor se poate duce direct la un debitor al firmei sa-si ceara recuperarea sumelor . Pentru ce s-ar mai palti lichidator daca ar fi asa ?
E doar o parere personala ....




#3 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Posted 24 March 2006 - 05:36 PM

Sunt de aceeasi parere ca tine :D
Astept si alte pareri!
Sa aveti minte!



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,277 posts
  • Location:constanta

Posted 24 March 2006 - 11:08 PM

Nu exista asa ceva. Statul suntem noi toti. Ce vina am eu ca firma Y a facut afaceri in pierdere :evil:



#5 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 posts

Posted 25 March 2006 - 08:29 AM

cristina i. a spus:

Sunt stupefiata,pt.ca ei spun ca le-a spun cineva din M.F. ca pot cere rambursare de Tva. :shock:  
Vreau parerile voastre!!!

Sa le rezolve rambursarea ala care a spus ca se poate!



#6 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Posted 25 March 2006 - 09:46 AM

Stati, nu va aprindeti asa, ca ceva-ceva exista. Uite ce spune Codul Fiscal:
"ART. 138
Baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata se ajusteaza in urmatoarele situatii:

d) contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului; ajustarea este permisa incepand cu data de la care se declara falimentul;"
Asadar, daca firma este in procedura de faliment, se poate ajusta TVA aferenta facturilor neincasate, dupa data pronuntarii hotararii judecatoresti finale de inchidere a procedurii prevazute de Legea 64/1995, hotarare ramasa definitiva si irevocabila.
Vezi si normele la Codul Fiscaal si Deciazia 10 a Comisiei Fiscale Centrale din 30.12.2004, publicata in M.Of.1278/30.12.2004.



#7 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Posted 25 March 2006 - 03:22 PM

<Asadar, daca firma este in procedura de faliment, se poate ajusta TVA aferenta facturilor neincasate, dupa data pronuntarii hotararii judecatoresti finale de inchidere a procedurii prevazute de Legea 64/1995, hotarare ramasa definitiva si irevocabila.>
S.C.Y SRL are hatarare definitiva si irevocabila!!!
Am dat-o in bara :cry: E cumplit de jenant cand are clientul dreptate! :oops:
Sa aveti minte!



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,277 posts
  • Location:constanta

Posted 25 March 2006 - 03:26 PM

Deja? Adica s-a declansat procedura de lichidare in nov 2005 si in martie s-a si incheiat? Nu prea imi vine sa cred :?



#9 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Posted 25 March 2006 - 03:29 PM

CTANELA,mii de scuze!Acum am observat ca am gresit anul!SCUZE!!!
E vorba de anul 2004,nu 2005.Inca o data imi pare rau,nu a fost cu intentie!
Sa aveti minte!



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,277 posts
  • Location:constanta

Posted 25 March 2006 - 04:06 PM

OK, atunci se aplica
DECIZIE nr. 10 din 2 decembrie 2004 pentru aprobarea solutiilor privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la taxa pe valoarea adaugata si accize
1.Art. 138 lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Solutie:
"Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la furnizori/prestatori, în baza prevederilor art. 138 lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, este permisa numai în situatia în care data declararii falimentului beneficiarilor intervine dupa data de 1 ianuarie 2004, inclusiv pentru facturile fiscale emise înainte de aceasta data, daca contravaloarea bunurilor livrate/serviciilor prestate si taxa pe valoarea adaugata aferenta consemnate în aceste facturi nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului.
În acceptiunea Codului fiscal, data declararii falimentului este data pronuntarii hotarârii judecatoresti finale de închidere a procedurii prevazute de Legea nr. 64/1995, hotarâre ramasa definitiva si irevocabila."
asa cum amintea Sorin
:wink:



#11 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Posted 25 March 2006 - 04:08 PM

Multumiri si milioane de pupici dulci la amandoi :smt055
Sa aveti minte!



#12 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Posted 26 March 2006 - 06:39 PM

Din partea mea, s-au primit!



#13 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 28 March 2006 - 02:06 PM

ctanela a spus:

Nu exista asa ceva. Statul suntem noi toti. Ce vina am eu ca firma Y a facut afaceri in pierdere :evil:

"Statul sunt eu" spunea un luminat pe vremuri
firma a facut afaceri in pierdere dar a platit o taxa pe consum indirecta (adica tva-ul) fara sa-l fi incasat. Deci nu te-a pagubit cu nimic, statule :wink:
HoratiuHagiudotro



#14 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 posts

Posted 18 August 2008 - 03:18 PM

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic asemanator.
Stie cineva cum sta treaba acum cu TVA-ul pentru masinile second hand?
Vreau sa-mi cumpar o masina din germania second hand (eu sunt platitor de tva in romania).
Platesc tva-ul in germania sau nu?
Cineva de la finante mi-a zis ca tva-ul nu-l platesc doar pentru masinile noi si la care pot fafec dovada transportului.
E adevarat?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL