Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
JURNAL TVA - urgent !!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


JURNAL TVA - urgent !!!

23 replies to this topic

#21 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 posts
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Posted 28 December 2004 - 03:22 PM

Nici eu nu stiu de existenta vreunui articol in acest sens!
Ne poti spune ceva concret ?



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 December 2004 - 06:36 PM

Va multumesc tuturor pt. raspunsuri !!!
[b]Multumesc mult de urari, draga Ana !

[b]LA MULTI SI NUMAI BINE TUTUROR !
[b]MI-E TARE DRAG DE VOI !!!




#23 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 posts
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Posted 29 December 2004 - 08:49 AM

buna dimineata!!!

Draga Angelica, la CAP.X Regimul deducerilor(Norme) pct. 50.(1) arata ca persoanele inregistrate ca platitori de TVA pot sa exercite dreptul de decucere pentru bunuri si/sau servicii achizitionate cu cel mult 90 zile anterior datei de inregistrare ca platitor de TVA doar in anumite cazuri: a), B) c).... Pentru facturile care totusi sunt si nu le poti deduce TVA(tutun si alcool) si care clar sunt nedeductibile si pe factura mai am si cafea care pana la calculul impozitului pe profit poate sa fie deductibila -eu nu am gasit alata solutie - decat sa le trec la registru la coloana 6-scutite - nu prea este bine dar nu exista alta coloana - tot ce am nedeductibil . Poate exista alta solutie dar eu nu stiu.



#24 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 posts
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Posted 29 December 2004 - 09:26 AM

....... dar pt exercitarea dreptului la deducere prevazut la alin 1 si 2 trebuiesc indeplinite niste cerinte cf lit a+b. s.a .m.d.
------------------
Si zau am obosit cu toate legile devenite haotice si mai ales aberatiile care ni se cer,unde mai pui ca trebuie sa ai cap de computer sa le poti retine,asta daca ai reusit sa faci fata 24 h citit(dupa ritmul alert in care apar).Nu stiu,dragii mei dar eu una simt un fel de saturatie pana la lehamite in ceea ce priveste birocratia asta! :evil:
Astept sa apara reglementari facute "de-adevaratelea".Va doresc mult bine!!!!!!!!!!!!!!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL