Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corectarea erorilor contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


corectarea erorilor contabile

5 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 January 2005 - 02:03 PM

Buna, dragilor !

Va propun lamurirea definitiva a problemei corectarii erorilor contabile !!!
Nu cred ca exista contabil care sa nu se fi confruntat cu aceasta problema ! Eu am gasit 2 acte normative pe acest subiect si va rog mult sa va spuneti parerea.

OMF 306/2002
Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene


Corectarea erorilor contabile
6.9. - Erorile contabile pot sa apara ca urmare a unui calcul gresit, al aplicarii gresite a metodelor contabile, al interpretarii gresite a evenimentelor, a fraudelor sau omisiunilor.
Corectarea unei asemenea erori aferente perioadelor anterioare poate fi efectuata pe seama rezultatului perioadei curente. Atunci când este afectata credibilitatea situatiilor financiare prezentate, corectarea erorii se efectueaza pe seama rezultatului reportat.

SI

Norma metodologica 2004 - de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

13. Veniturile sau cheltuielile înregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia îi apartin. În cazul în care contribuabilul constata ca dupa depunerea declaratiei anuale un element de venit sau de cheltuiala a fost omis ori a fost înregistrat eronat, contribuabilul este obligat sa depuna declaratia rectificativa pentru anul fiscal respectiv. Daca în urma efectuarii acestei corectii rezulta o suma suplimentara de plata a impozitului pe profit, atunci pentru aceasta suma se datoreaza dobânzi si penalitati de întârziere conform legislatiei în vigoare.

Cred ca se cam contrazic:

*OMF 306/2002 zice ca se pot corecta pe seama rezultatului perioadei curente daca nu este afectata credibilitatea situatiilor financiare prezentate anul precedent, iar atunci când este afectata credibilitatea situatiilor financiare prezentate, corectarea erorii se efectueaza pe seama rezultatului reportat, deci fara rectificativa
*Norma metodologica 2004 - de aplicare a Legii nr. 571/2003 zice ca se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia îi apartin cu depunerea declaratiei rectificative pentru anul fiscal respectiv.

Stiti sa se fi modificat/abrogat ceva din ce am postat aici ? Eu am mai verificat o data si n-am gasit nici o modif./ abrogare. Poate n-am fost eu suficient de atenta...

O zi buna



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 posts
  • Location:CONTAdava

Posted 06 January 2005 - 02:35 PM

Am mai gasit eu unul:CODUL DE PROCEDURA FISCALA
ART. 76: Corectarea declaratiilor fiscale
Declaratiile fiscale pot fi corectate de catre contribuabil, din proprie initiativa.
................................................................................
....................

cum?... nu mai scrie :shock:




#3 FLRAZVAN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 January 2005 - 02:58 PM

Din punct de vedere contabil:
Conform IAS 8 se inregistreaza fie pe seama lui 121 fie pe seama lui 117.

Din punct de vedere fiscal:

Se depune rectificativa atunci cand sunt modificate venituri sau cheltuieli impozabile. (pe fisc nu-i intereseaza cum le inregistrezi- apropo am inteles ca odata cu adoptarea IFRS pt soc de interes national nu se va mai depune bilant ci doar declaratii la FISC).



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 January 2005 - 03:06 PM

Cazul 1: nu e afectata credibilitatea situatiilor financiare prezentate in anul precedent datorita unei sume omise de val. mai mica...
Nu pot face corectiile in anul curent fara rectificativa la anul precedent ?
Cine stabileste daca suma nu afecteaza credibilitatea.... ? Eu, contabil, poate zic ca nu, daca firma era pe pierdere de ex., dar Garda... ? Ca fiscul nu cred sa aiba de comentat in acest caz...

Haideti sa luam la puricat situatii diverse, nu vreti ?



#5 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Posted 07 January 2005 - 01:50 PM

Imi spun si eu parerea . Se poate sa gresesc sau poate ca nu . OMF 306/2002 are caracter contabil . Legea 571/2003 are carcater fiscal . Avand in vedere ca o sa mai dureze la noi mult si bine sa puna de comun acord contabilitatea cu fiscalitatea , contabil corectarea erorilor se face la momentul in care se descopera , fiscal se face la momentul de care apartine . Asta inseamna ca se depune declaratie rectificativa pentru anul fiscal caruia ii apartine . Cred ca banuiti si urmarile declaratiei rectificative .................



#6 Saftoiu Florin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Location:Craiova

Posted 07 January 2005 - 10:01 PM

Este corecta opinia Tatianei Topan.Mai mult,contabilitatea nici nu trebuie sa fie corelata cu fiscalitatea.Cat de curand vom depune bilanturile contabile doar la Oficiul Registrului Comertului,directiile financiare urmand a se ocupa doar de latura fiscala.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL