Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
jurnal de vanzari/cumparari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

jurnal de vanzari/cumparari

49 replies to this topic

#1 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2006 - 10:14 PM

Lucrez la o firma care se ocupa cu comercializarea produselor specifice unei librarii. As vrea sa stiu daca este obligatoriu de intocmit jurnal de vanzari/cumparari separat pentru marfuri si separat pentru nevoi proprii? Mentionez ca acum noi intocmim un singur jurnal de vanzari/cumparari.



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2006 - 11:23 PM

E bine, asa fac si eu.

_____________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil




#3 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 June 2006 - 01:32 AM

Da, este corect cum faci.
Insa pentru marfuri trebuie tinut un raport de gestiune. Acesta va cuprinde stocul initial al zilei, apoi valoarea aprovizionarilor din ziua respectiva (normal, la pret de vanzare), vanzarile din acea zi, iar la finalul zilei calculezi stocul acelei zile.
Am avut mai demult un control al Garzii Financiare si s-au luat de mine pentru ca n-am avut intocmit acest raport de gestiune zilnica.
Raportul de gestiune se intocmeste pentru fiecare punt de lucru (de vanzare) in parte, intr-un singur exemplar. Se pastreaza la punctul de lucru.



#4 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 28 June 2006 - 07:50 PM

Stie cineva daca mai sunt necesare jurnalele de cumparari si de vanzari acelea sub forma de carnet unde se completeaza de mana, atata timp cat evidenta contabila este tinuta pe calculator si aceste jurnale pot fi listate la calculator?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2006 - 08:04 PM

nu



#6 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 03 July 2006 - 07:57 PM

se poate trece doar total rulaj la cumparari respectiv vanzari?



#7 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 03 July 2006 - 08:10 PM

1 in jurnalul de vanzari treceti facturile de vanzari.Ce se intampla daca nu le -am incasat.are vreo legatura?
2 in jurnalul de cumparari treceti facturile intrate absolult toate ?inclusiv cele de utilitati ?ce se intampla daca nu sunt platite?



#8 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2006 - 08:46 PM

In registrul de cumparari se trec in ordine cronologica toate facturile primite in luna curenta. Nu are nici oimportanta daca sunt achitate sau nu, de fapt daca te uiti atent vei observa ca nu exista rubrica in care sa mentionezi data platii. Cu acest registru se tine evidenta TVA deductibil
In registrul de vanzari se trec toate facturile emise in luna indiferent daca sunt incasate sau nu, respectand ordinea cronologica.
Cu ajutorul acestui registru se evidentiaza TVA colectata,Ca si la reg de cumparari nu exista rubrica in care sa se treaca data incasarii.

____________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#9 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 04 July 2006 - 07:39 AM

firma nu e platitoare de TVA .Mai sunt obligatorii?si inca ceva indiferent de raspuns.Se pot face pe calculator si sa se treaca cnu mai rulajul acolo in registru?Voi ce registre auxiliare aveti?ma refer la faptul ca si in registrul jurnal as trece numai rulajul total



#10 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 08:51 AM

Daca firma nu este platitoare de TVA nu se intocmesc reg. de cumparari si reg de vanzari, si cu asta basta, incearca sa folosesti butonul CAUTARE pentru restul.

________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#11 Ella B

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 09:10 PM

Daca firma nu este platitoare de TVA, intocmeste totusi Jurnalul de Vanzari, conf. CF art. 153, alin. 3 "... Persoanele care se află în regim special de scutire trebuie să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii, care intră sub incidenţa prezentului articol, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări."



#12 Alina Denisa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2007 - 03:15 PM

Vezi postareaionutseba, la Jun 23 2006, 10:14 PM, a spus:

Lucrez la o firma care se ocupa cu comercializarea produselor specifice unei librarii. As vrea sa stiu daca este obligatoriu de intocmit jurnal de vanzari/cumparari separat pentru marfuri si separat pentru nevoi proprii? Mentionez ca acum noi intocmim un singur jurnal de vanzari/cumparari.


Este suficient un singur jurnal de vanzari , un singur jurnal de cumparari, pe care le poti printa din programul de contabilitate( in cazul in care folositi unul).
Alina



#13 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 01 August 2007 - 12:11 PM

? daca raportul de gestiune il scoate automat prg de contabilitate,
vine garda .... vz:"asteptati putin sa listam..."
garda:"nu!! trebuia sa-l aveti! amenda!!

e normal?



#14 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 01 August 2007 - 01:38 PM

Pai daca raportul de gestiune se face zilnic... Oricum in timpul zilei nu il vei avea completat cu totalurile, in plus pentru vanzari trebuie sa listezi raportul de la casa de marcat, iar pentru cumparari trebuie sa fie operate toate intrarile inclusiv cele intrate in acelasi timp cu Garda :lostit (13): ... Asa ca nu vad ce s-ar putea comenta...



#15 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2007 - 07:15 PM

Nu este normal, ca cei care vin in control sa iti dea amenda, pentru ca nu ai completat Raportul de Gestiune, chiar pana la ultima achizitie, respectiv vanzare, chiar daca aceasta se produce in momentul in care intra acei comisari in unitatea patrimoniala. Trebuie sa ai insa completat si listat Raportul de Gestiune, pana la ziua N-1, inclusiv Soldul finalal zilei respective, daca e sa consideram ca ziua in care vin ei in control e ziua N. Ex: Iti vine in control pe 03 august 2007, si tu trebuie sa ai listate si completate toate Rapoartele de Gestiune pana la data de 02 august 2007. Data de 03 august nefiind incheiata, ci in curs de completare in ceea ce priveste soldul scriptic de marfuri, nu se poate lua in considerare. Daca in timp ce sunt in control cei de la G.F., iti vine un furnizor cu marfa, tu nu ai cum sa operezi in Raportul de Gestiune, deoarece trebuie sa le pui la dispozitie documentele cerute de catre comisari. Deci nu vei putea opera in acel registru fie decat dupa ce pleaca ei, fie ii lasi cu documentele in fata si alergi la computer ca sa inregistrezi intrarea marfurilor, implicit si in Raportul de Gestiune. :lostit (13):



#16 KatyS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 September 2007 - 02:07 PM

Buna ziua!
As dori si eu sa stiu daca pe langa jurnalele de TVA, in contabilitate mai trebuie sa existe un registru special in care sa se specifice TVA-ul neexigibil.



#17 dika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 September 2007 - 02:29 PM

Din cate stiu eu nu exista, inca...dar cine stie. :notworthy:



#18 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 09:05 PM

Nu este ...eu utilizez 4428 si am avut de curand adm fin in control pt rambursare TVA si nu a cerut nimeni niciun registru... a trebuit sa le prezint componenta rulajelor ( debit si credit ) si soldul final

Aceasta postare a fost editata de alinad2007: 02 October 2007 - 09:06 PM




#19 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 03 October 2007 - 08:56 AM

Poate ai auzit de Registrul bunurilor de capital. Vezi normele la art 149 din Codul Fiscal (ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital).



#20 ileanacz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 11:05 AM

Buna,


Spuneti-mi si mie: este obligatoriu ca bonurile pentru care nu deduc TVA (parcare, ch postale etc) sa apara in Jurnalul de cumparari? (pe coloana "scutite cu drept de deducere")?


Multumesc.
Ileana Cozma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL