Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
patron care face naveta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


patron care face naveta

2 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 29 June 2006 - 11:11 AM

dragilor,

pt. ca m-a doborat caldura asta nenorocita si nu mai judec, va rog sa ma ajutati cu parerile voastre privind trecerea pe firma a chelt. ocazionate de transportul angajatilor care sunt navetisti saptamanali, treaba lor unde stau in cursul saptamanii, ca nu implica firma in asta ... adica : pot sa le decontez transportul ?
element suplimentar: in cazul meu e vb de patroni care sunt salariatii firmei si care mi-au adus bf de benzina din localitatea de domiciliu, adica din afara Bucurestiului, achizionate in week-end si in per. sarbatorilor religioase !

nu ma uitati :D



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 posts

Posted 29 June 2006 - 11:15 AM

Sa inteleg ca vin cu propria masina la serviciu ?

Eu am specificata asemenea situatie in CCM , s-a calculat o norma de consum medie si decontez pe chelt sociale ( ded. 2% din fondul de salarii ) bf de benzina in limita acestei norme de consum




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 29 June 2006 - 11:29 AM

da, iubita, vin cu masina... FIRMEI !

nu am specificat asta in CIM, dar pot face act aditional... hai ca ma uit la chelt. cu deductibilitate limitata, sa vad daca sunt prinse clar si cele de transport ...

merci mult :D , mi-am adus aminte si baza legala de la salarii...


CAPITOLUL III
Venituri din salarii
Definirea veniturilor din salarii
(2) In vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:
.....................
k) orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor.
(3) Avantajele, cu exceptia celor prevazute la alin. (4), primite in legatura cu o activitate dependenta includ, insa nu sunt limitate la:
a) utilizarea oricarui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, in scop personal, cu exceptia deplasarii pe distanta dus-intors de la domiciliu la locul de munca;
............
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ............, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, ............. astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cheltuieli

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
..............
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
.............................................................................
c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor: gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si ale accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. In cadrul acestei limite pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori ai salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;@






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL