Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

97 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2005 - 04:57 PM

Declaratia 010 in fiecare an pina la data de 31.01 , pentru inscrierea in vectorul fiscal pentru anul in curs



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 08 April 2005 - 02:35 PM

:D declaratia 010 se depune la inceperea activitatii ca declaratie de inregistrare,apoi se depune doar cand apar modificari ca declaratie de mentiuni.-vezi formularul pct 1.1 si 1.2 :D




#3 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 14 April 2005 - 09:16 PM

INTREBARE:

FIRMA S-A INFIINTAT IN MARTIE 2005 SI NU ARE INCA SALARIATI DAR TREBUIE SA DEPUN 010 SI NU STIU CE SA TREC LA"PLATITOR DE IMP PE SALARII",ADICA CE DATA DE LUARE IN EVIDENTA SA TREC.

VA ROG SA MA AJUTATI



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 06:45 AM

de ce depui 010,cu ce modificare?nu trebuie sa completezi luare in evidenta pentru salarii,daca nu ai;vectorul fiscal este cel de la reg.comertului si numai daca a intervenit ceva modificare depui 010;verifica la adm.financiara cum esti la ei;eu am avut surpriza sa nu stiu ca avocatul a facut firma platitoare de salarii inca de la registru si am ramas fara 100(e drept,pe zero) depusa la prima luna de la infiintare



#5

  • Guests

Postat 15 April 2005 - 01:29 PM

extras din ORDIN 1600/2004

Citeaza

Instrucþiuni de completare a formularului "Declaraþie de înregistrare fiscalã/Declaraþie de menþiuni pentru persoane juridice, asociaþii familiale ºi asocieri fãrã personalitate juridicã (010)"
Se completeazã în douã exemplare, la maºina de scris sau cu echipamente similare.
1. Felul declaraþiei
Se marcheazã cu "X" unul dintre pct. 1.1 sau 1.2, dupã caz. Declaraþia de înregistrare se completeazã la înfiinþare, iar declaraþia de menþiuni se completeazã ori de câte ori se modificã datele declarate anterior. Atenþie! În cazul declaraþiei de menþiuni se completeazã toate rubricile formularului cu datele valabile la momentul declarãrii, indiferent dacã acestea au mai fost declarate.




De aici am inteles ca se depune si la infiintare.
Nu am inteles"vectorul fiscal este cel de la reg.com".Unde trebuie sa ma uit?


scuze daca sunt insistenta dar sunt total bulversata.
[/b]




#6 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 03:43 PM

vectorul fiscal de la infiintare este cel de la registru;tu stii ce ai declarat acolo;010 de mentiuni se depune..........cum zice ord.1600 ami departe;
pentru linistea ta ,mergi la fisc si uita-te in calculator sa vezi cum ai ajuns la ei;



#7 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 15 April 2005 - 03:49 PM

inteleg ca se depune un vector fiscal la registru,in afara de act constitutiv si altele.............................?



#8 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 04:22 PM

nu,se completeaza in cererea de inregistrare(infiintare) la registru date pentru vectorul fiscal(platitor sau nu de tva,de impozit pe venituri sau pe profit,platitor de salarii si contributii aferente salariilor-cum hotarasc asociatii),tu nu primesti nimic,registrul trimite datele tale la administratia financiara;de-aici mai departe,tu faci 010 de mentiuni cu orice modificare intervine dupa inregistrare,respectand instructiunile de completare pe care tu le-ai citat;



#9 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 15 April 2005 - 10:42 PM

m-am lamurit!

MULTAM



#10 RodicaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:studiu

Postat 26 April 2005 - 11:02 AM

am primit actele la o societate pentru cre nu s-au depus nici un fel de declaratii anul acesta respectiv nici declaratia de mentiuni, numai ca au depasit cifra de afaceri de 100.000 euro iar in aceasta situatie decomtul ar trebui depus lunar.
nu stiu ce sa fac mai depun declaratia, daca da atunci ce fac cu deconturile nedepuse?



#11 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 26 April 2005 - 11:16 AM

trebuie sa rezolvi declaratiile din urma,oricum vei primi avettisment. de la finante.( vezi cu o mica atentie .........poate se rezolva http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif )
LAURA JUNC



#12

  • Guests

Postat 19 May 2005 - 08:50 AM

Atentie!
Declaratia 010 are o casuta sus, pe prima pagina unde se bifeaza pentru inregistrare.Ce rost ar mai avea daca s-a renuntat la depunerea ei la inregistrare?! Si-apoi, atentie! Formularele 010,020....s-au actualizat pentru anul in curs si nu am vazut sa dispara casuta cu pricina.
La administratiile financiare se pare ca sunt impartite parerile cu privire la depunerea acestei declaratii la inregistrare. Sfatul meu este sa se depuna la infiintarea firmei. De altfel, se depune impreuna cu un dosarel cu certificatul firmei, actul de spatiu-sediu...
madalina



#13 Chokatoff

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 May 2005 - 04:50 PM

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Firma (microintreprindere) a primit numar de inregistrare la Registrul comertului cu data de 31 martie 2005.
In 60 de zile (conform Codului fiscal) trebuie sa faca dovada angajarii a cel putin unui angajat, astfel incat sa -si pastreze statutul de microintreprindere.
La ITM se va inregistra acest contract (in intervalul de 20 de zile, dupa cum precizeaza si Codul muncii).
Astfel, pana in ziua 60 va trebui sa depun si formularul 010 ?

Mentionez ca am depus pt martie & aprilie 2005 formularul 100, dar pe ZERO contributii.
Este OK ?
Multam' fain.
Weekend placut.



#14 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2005 - 07:51 PM

declaratia 010 se inregistreaza al a.f. in termen de 30 de zile de la aparitia unor modificari privind elementele cuprinse in aceasta.
Deci in termen de 30 de zile de la inregistrarea contractului de munca la ITMB depui si decl.010.
Data inregistrarii contractului de munca la ITMB trebuie sa fie in termen de 60 de zile .



#15 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2005 - 09:12 PM

Are cineva declaratia 010 in format excel (.xls)? Multumesc.



#16 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 03 August 2005 - 09:27 PM

O am eu intr-un format pe care il poti completa in format electronic dar e prea mare ca sa o pot atasa aici. Scrie adresa ta de e-mail.



#17 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 04 August 2005 - 08:43 AM

te rog mult trimite si mie. adresa este any_ro2003@yahoo.com. Multumesc mult



#18 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2005 - 09:34 AM

LuizaM a spus:

O am eu intr-un format pe care il poti completa in format electronic dar e prea mare ca sa o pot atasa aici. Scrie adresa ta de e-mail.

Multumesc frumos, adresa mea este cris@easymail.nospam.ro (se scoate "nospam").

Intre timp am gasit xls, o atasez aici ca nu este mare, dar m-ar interesa si a dvs.

Fisiere atasate





#19 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 04 August 2005 - 09:37 AM

Multumesc mult Luiza pentru promptitudine.

O zi buna,

Mariana



#20 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 August 2005 - 10:31 AM

Declaratia 010 mai nou se completeaza la masina se scris.
Te poti interesa la Administratia Finantelor Publice din orasul tau.
Acolo gasesti si formularele necesare.
Succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL