Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen nov. 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


consultant fiscal - examen nov. 2006


599 replies to this topic

#1 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Posted 15 August 2006 - 01:30 PM

De curand am citit despre infiintarea CAMEREI CONSULTANTILOR FISCALI.
M-ar interesa si pe mine cum se poate optine calitatea de CONSULTANT FISCAL si care sunt materiile de studii pt sustinerea respectivelor examene. :unsure:

MULTUMESC ANTICIPAT :)

Edited by ALUPEI OTILIA, 13 June 2007 - 09:40 AM.




#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 15 August 2006 - 02:09 PM

Activitatea de consultanță fiscală poate fi exercitată numai de persoanele care au obținut certificatul de atestare a calității de consultant fiscal emis de Ministerul Finanțelor Publice, ca urmare a promovării unui examen și care sunt înregistrate la Camera Consultanților Fiscali.

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 posts
  • Gender:Female

Posted 15 August 2006 - 02:45 PM

Ordonanta nr. 71 din 30 august 2001
privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 538 din 1 septembrie 2001

CAPITOLUL II
Reguli de atribuire a calitatii de consultant fiscal
Art. 4. - Pentru atribuirea calitatii de consultant fiscal candidatii, persoane fizice, trebuie sa îndeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa fie licentiati ai unei facultati cu profil economic si/sau juridic;
B) sa aiba o experienta de minimum 5 ani în una dintre urmatoarele activitati: elaborarea si aplicarea legislatiei fiscale, administrarea si colectarea veniturilor publice, controlul fiscal, solutionarea contestatiilor, elaborarea si aplicarea reglementarilor contabile, precum si activitatea financiar-contabila;
c) sa nu aiba antecedente penale;
d) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
e) sa promoveze examenul pentru atribuirea calitatii de consultant fiscal.
Art. 6. - (1) Examenul pentru atribuirea calitatii de consultant fiscal se organizeaza de Ministerul Finantelor Publice, în baza unui regulament aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(2) Examenul consta în sustinerea unei probe scrise si a unei probe orale. Materiile de examinare pentru cele doua probe sunt urmatoarele:
- legislatie fiscala;
- fiscalitate internationala;
- managementul si contabilitatea întreprinderii;
- elemente de drept financiar si fiscal.
Art. 7. - Dupa sustinerea si promovarea examenului Ministerul Finantelor Publice elibereaza candidatilor un certificat de atestare.
Art. 8. - Persoana care a obtinut certificatul eliberat de Ministerul Finantelor Publice se va înregistra la Camera consultantilor fiscali si i se va elibera carnetul profesional, care îi permite exercitarea profesiei si utilizarea titlului de consultant fiscal.
Art. 9. - (1) Consultantii fiscali se pot organiza si în societati comerciale care au în obiectul de activitate consultanta fiscala.
(2) Pentru exercitarea activitatii de consultanta fiscala societatile comerciale mentionate la alineatul precedent trebuie sa fie autorizate în prealabil de Camera consultantilor fiscali. În vederea obtinerii autorizatiei acestea platesc o taxa în contul Camerei. Cuantumul taxei de autorizare se stabileste de Camera
Activitatea de consultanta fiscala va putea fi exercitata numai de persoanele care au obtinut certificatul de atestare emis de Ministerul Finantelor, in urma promovarii unui examen, si care sunt inregistrate la Camera Consultantilor Fiscali.
Profesia de consultant fiscal va putea fi exercitata de persoane fizice independente si cabinete individuale, conform regulamentului de organizare si functionare al Camerei Consultantilor Fiscali, aprobat de Guvern.
Consultantii fiscali si societatile comerciale de consultanta fiscala pot acorda asistenta de specialitate la intocmirea declaratiilor de impozite si taxe, probleme fiscale, creante bugetare (amenzi, penalitati si majorari) si asigura reprezentare in fata organelor fiscale sau a instantei judecatoresti, pentru expertiza fiscala.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 15 August 2006 - 03:13 PM

mai trebuiau unii sa-si faca o camera sa mai invarta niste bani

sunt curios de ce nu se poate fara camera, te duci la finante, dai exemn, il iei, iti da autorizatie si gata, iti faci srl sau pfa :blink:



#5 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Posted 16 August 2006 - 08:03 PM

De unde se pot lua materiale de studiu pt aceste examene?
Stie cineva unde se pot urma astfel de cursuri? :(



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 10 September 2006 - 10:23 AM

Pai hai sa intrebam la MF...ca aia oricum nu stiu nimic de capul lor ... :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Posted 22 September 2006 - 09:23 AM

ZVON:

Prin finante se recomanta functionarilor care vor sa sustina examenul final la experti sa nu o faca, oare de ce?

nu stiti de la mine :ph34r:



#8 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Posted 22 September 2006 - 10:25 AM

Parerea mea este aceea ca CECAR-ul nu vrea sa ramana fara contribuabili la bugetul lor!
Are cineva alta opinie? :rolleyes:



#9 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Posted 22 September 2006 - 10:58 AM

Vezi postareaAndi_cmn, la Sep 22 2006, 11:25 AM, a spus:

Parerea mea este aceea ca CECAR-ul nu vrea sa ramana fara contribuabili la bugetul lor!
Are cineva alta opinie? :rolleyes:

Eu cred ca altii vor sa lase ceccar-ul fara "contribuabil".
Dilema mea este de ce trebuie sa existe 3 institutii care sa faca (aproape) acelasi lucru



#10 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 posts
  • Gender:Female

Posted 22 September 2006 - 11:24 AM

! speculatii ! :(



#11 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 23 September 2006 - 08:44 AM

Sincer, e si vina ceccar-ului. Baietii stau intr-o zona de confort si de liniste totala, nemiscati. Eu nu inteleg de ce mai exista ceccar, ca pentru contabili nu fac nimic, in afara de luat bani.



#12 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Posted 23 September 2006 - 09:16 AM

Vezi postareadan popa, la Sep 23 2006, 09:44 AM, a spus:

Sincer, e si vina ceccar-ului. Baietii stau intr-o zona de confort si de liniste totala, nemiscati. Eu nu inteleg de ce mai exista ceccar, ca pentru contabili nu fac nimic, in afara de luat bani.

Sunteti siguri referitor la mesajul de mai sus? Pana la urma e vorba de o gramada de bani pentru examenul acesta.



#13 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 posts
  • Gender:Female

Posted 23 September 2006 - 12:55 PM

Dan C.E.C.C.A.R exista ca sa poti obtine o diploma de profesionist ,exact cu ai obtine o diploma de la o facultate,cineva trebuie sa dea o diploma.Diploma de la o facultate o obtii ca sa ai studii superioare ...dar fara practica......., asa e si cu C.E.C.C.A.R .
Aniela in privinta banilor ,totul costa si acum majoritatea functionarilor publici care nu au o diploma sunt obligati sa o obtina.....ca sa-si pastreze postul.( dar nu o diploma de la C.E.C.C.A.R).



#14 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Posted 23 September 2006 - 02:05 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Sep 23 2006, 01:55 PM, a spus:

Dan C.E.C.C.A.R exista ca sa poti obtine o diploma de profesionist ,exact cu ai obtine o diploma de la o facultate,cineva trebuie sa dea o diploma.Diploma de la o facultate o obtii ca sa ai studii superioare ...dar fara practica......., asa e si cu C.E.C.C.A.R .
Aniela in privinta banilor ,totul costa si acum majoritatea functionarilor publici care nu au o diploma sunt obligati sa o obtina.....ca sa-si pastreze postul.( dar nu o diploma de la C.E.C.C.A.R).


Pina la urma ce reprezinta atentionarea de mai sus referitoare la faptul ca nu ar trebui dat examenul anul acesta? Eu am cei trei ani de stagiu si trebuie sa il dau. Din cite stiu eu daca nu il dau anul asta terbuie sa dau din nou examenul de acces. Esta asa sau nu?



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,373 posts
  • Location:bucuresti

Posted 23 September 2006 - 02:34 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Sep 23 2006, 01:55 PM, a spus:

si acum majoritatea functionarilor publici care nu au o diploma sunt obligati sa o obtina.....ca sa-si pastreze postul.( dar nu o diploma de la C.E.C.C.A.R).
este pentru prima data cand aud ca un functionar public este obligat sa obtina o asemenea diploma pt. a-si pastra postul. incadrarea fp se face pe clase in functie de nivelul studiilor absolvite (liceale, superioare de scurta/lunga durata) si atat, iar, in cazul completarii studiilor, se transforma postul respectiv (sau nu :D ). dar nu te da nimeni afara daca nu ai decat liceul, de exemplu.

Edited by nicole33, 23 September 2006 - 02:36 PM.




#16 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 posts
  • Gender:Female

Posted 23 September 2006 - 02:40 PM

Nu am spus ca te da afara dar ,nu e tot una ca postul care il , va fi ocupat de cineva cu studii superioare si tu treci la .......lipit plicurile.



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 23 September 2006 - 02:43 PM

aaalooooou !!!!!
parca aici se vorbea de consultanti financiari nu de ceccar si de cum te da afara sau nu de la administratie (lucru neinteresant, dupa parerea mea sa dea afara 50% din ei ca sunt prosti)
vreti sa vorbiti despre treaba cu studiile si diplomele faceti-va topic separat



#18 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 posts
  • Gender:Female

Posted 23 September 2006 - 02:56 PM

Ai dreptate Septimiu dar in general, asa deviem noi de la subiect . :excl: :( si ne mananca degetelele :024:



#19 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Posted 04 October 2006 - 06:27 AM

Ordin nr. 1614 din 26/09/2006
privind aprobarea Regulamentului pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal

Vezi postareasorinnono, la Oct 4 2006, 07:22 AM, a spus:

Ordin nr. 1614 din 26/09/2006
privind aprobarea Regulamentului pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal
Ordin nr. 1615 din 26/09/2006
privind aprobarea nivelului taxei de înscriere la examenul de atribuire a calității de consultant fiscal

Regulament din 26/09/2006
pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal



#20 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Posted 05 October 2006 - 09:36 AM

Art. 17. - (1) Examenul va consta într-o probă scrisă/interviu.
(2) Proba scrisă va fi sub formă de test-grilă/lucrare scrisă, care va conține de regulă întrebări din:
a) legislația fiscală, legislația privind administrarea fiscală și legislația vamală, 90%;
B) dreptul comercial și dreptul financiar-fiscal, 5%;
c) gestiunea financiară și contabilitatea întreprinderii, 5%.
....
Art. 19. - (1) Corectarea lucrărilor sau evaluarea răspunsurilor la interviu se face de către Comisia de examinare
....

Intrebarea mea este in ce consta "interviul" si cine se poate inscrie la el?






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL