Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teren si cladire primit prin donatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


teren si cladire primit prin donatie

1 reply to this topic

#1 tudalv

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2006 - 08:09 AM

Am primit prin donatie un teren si o cladire .
Le-am vandut de curand .
Cum fac inregistrarile contabile? Dupa donatie trebuia sa fac o evaluare a terenului de catre un expert autorizat .



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 November 2006 - 08:20 PM

Se incheie actul de donatie pentru cladire la val.contabila de 20.000 sa zicem,amortizarea cumulata fiind de 15.000 lei
1.primirea donatiei
%212 20.000
2812 15.000
6582 5.000
2.Tva afernta val.ramase,care se include in chelt.nededutibile fiscal 5.000*19%
635-4427 950
Din punct de vedere fiscal in România la donație se considera operațiune taxabilă cu TVA valoarea la costul activului cedat. Pentru sponsorizări sau donații, Codul fiscal nu le consideră livrări de bunuri. Cu toate acestea nu există o specificație clară la ce valoare trebuie înregistrată donația, respectiv cost sau valoare de piață. Ca atare la oră actuala donațiile sunt reflectate la cost și TVA este perceput la valoarea de cost a donației sau sponsorizării efectuate.




acum am observat ca tu ai primit prin donatie ,eu am facut inregistrarile contabile pentru ACORDAREA donatiei imi cer scuze.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL