Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cabinet avocatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


cabinet avocatura


135 replies to this topic

#41 mihaiblag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2007 - 12:08 PM

am si eu nevoie, daca se poate - partida simpla -
multumesc
mihaiblag@yahoo.fr



#42 Marian Chicus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 July 2007 - 08:49 AM

Daiana ma poti ajuta si pe mine cu o monografie pt un cabinet de avocatura in partida simpla, platitor de tva, cu 2 salariati
la adresa marianchicus@yahoo.com :biggrin:

Marian



#43 emilbuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 22 August 2007 - 11:13 AM

buna daiana.
te rog ma poti ajuta si pe mine cu legislatia actuala referitoare la contabilitatea in partida simpla si cu o monografie pt un cabinet de avocatura in partida simpla, neplatitor de tva, cu 2 salariati?
adresa mea este emil20si@yahoo.com

merci mult.



#44 Bubelu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 August 2007 - 01:59 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 20 2006, 12:15 PM, a spus:

Da-mi o adresa de mail si o sa-ti trimit tot ce iti trebuie.


Te rog, daca esti asa amabila, sa-mi trimiti si kmie o monografie ctb pt cab avocat care are si alte activitati ca pfa
dar nu sunt venituri di avocatura
:lostit (13):

dadu_2005@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Bubelu: 23 August 2007 - 02:00 PM




#45 daida

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 September 2007 - 07:36 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 20 2006, 11:15 AM, a spus:

Da-mi o adresa de mail si o sa-ti trimit tot ce iti trebuie.
buna searaDc se poate m-ar interesa aceasta monografie si regulile de contabilitate pt un cabinet de avocatura;adresa de mail = damian.aida@gmail.com



#46 veverita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 September 2007 - 05:39 PM

Buna, am rugamintea sa imi trimiti si mie monografia la un cabinet de avocatura care e organizat ca societate civila, multumesc, steluta123@yahoo.com



#47 avocat.consult

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 October 2007 - 11:18 AM

Vezi postareadaida, la Sep 19 2007, 08:36 PM, a spus:

Vezi postareaDaiana, la Nov 20 2006, 11:15 AM, a spus:

Da-mi o adresa de mail si o sa-ti trimit tot ce iti trebuie.
buna searaDc se poate m-ar interesa aceasta monografie si regulile de contabilitate pt un cabinet de avocatura;adresa de mail = damian.aida@gmail.com

Buna, te rog sa imi trimiti si mie monografia pentru un cabinet de avocatura, multumesc! avocat.consult@gmail.com



#48 mirabilis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2007 - 12:33 PM

Buna,

Poate sa-mi trimita si mie cineva monografia pentru cabinetul de avocati la adresa daniela.mirela@yahoo.com?
Multumesc frumos



#49 bccami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bacau

Postat 01 November 2007 - 07:34 PM

Vezi postareamirabilis, la Oct 16 2007, 01:33 PM, a spus:

Buna,

Poate sa-mi trimita si mie cineva monografia pentru cabinetul de avocati la adresa daniela.mirela@yahoo.com?
Multumesc frumos


Si mie va rog frumos ! :smile: la adresa bccami@yahoo.com
va multumesc
petrariu camelia



#50 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 November 2007 - 09:50 PM

Poate sa-mi trimita si mie cineva monografia pentru cabinetul de avocati la adresa bituca@mail.com
Multumesc frumos[/quote]



#51 ika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2007 - 11:19 AM

buna. am si eu nevoia sa aflu cum se tine contabilitatea unui birou de avocatura. ma poate ajuta cineva? va multumesc



#52 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2007 - 11:49 AM

Legislatia care se refera la partida simpla este:
Norma metodologica din 08/07/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 642 din 16/07/2004
privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
si, binenteles, Codul fiscal



#53 ika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2007 - 11:58 AM

Vezi postareaDaiana, la Nov 2 2007, 01:49 PM, a spus:

Legislatia care se refera la partida simpla este:
Norma metodologica din 08/07/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 642 din 16/07/2004
privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
si, binenteles, Codul fiscal
Iti multumesc pentru raspuns, dar poti sa-mi spui exact ce acte tb intocmite si care este monografia contabila pt un cabinet de avocatura



#54 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2007 - 12:00 PM

Ai acolo totul, despre actele care trebuiesc intocmite.
Nu am o monografie pt asa ceva.



#55 ika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 November 2007 - 12:17 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 2 2007, 02:00 PM, a spus:

Ai acolo totul, despre actele care trebuiesc intocmite.
Nu am o monografie pt asa ceva.
multumesc mult. o sa ma uit unde mi-ai spus. daca mai am nelamuriri, pot sa apelez la tine? sunt studenta si incerc sa tin contabilitatea unui birou de avocatura si nu vrea sa gresesc. merci. o zi buna!



#56 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2007 - 12:29 PM

Oricand ai nevoie poti sa intrebi; iti stau la dispozitie cu tot ce stiu.



#57 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 09 November 2007 - 01:21 AM

buna,
am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi despre cum se tine contab. la un cabinet de avocatura.Mentionez ca a devenit platitor de t.v.a. incepand cu luna august 2007.Inregistrarea unei plati la o factura ,de ex.telefon in reg. de plati si incasari se face cu sau fara t.v.a. si declaratii trebuie depuse ptr.cabinetul respectiv, in afara de cele cere se depun ptr.angajat. multumesc mult. :good:



#58 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 03:37 PM

In reg. de incasari si plati se inregistreaza plati si incasari, nu facturi...asa incat nu vad legatura cu TVA-ul.
Fiind inreg. in scopuri de tva vei completa separat reg. de vz si cumparari unde inreg. facturile - baza si TVA aferent si, trimestrial, depui decont 300 completat in baza acestor jurnale.
Madalina



#59 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 08:25 PM

Imi cer scuze pt ca am dat un raspuns eronat, mai sus, asa incat corectez:

Conform Ordin 1040/2004(Norme Metodologice):
''În Registrul-jurnal de încasări și plăți se înregistrează nu numai operațiunile în numerar, ci și cele efectuate prin contul curent de la bancă. Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată. ''
si
H. Calculul taxei pe valoarea adăugată
53. Taxa pe valoarea adăugată datorată bugetului de stat se stabilește în conformitate cu reglementările fiscale specifice acesteia.
54. Evidența taxei pe valoarea adăugată colectate se ține cu ajutorul Jurnalului pentru vânzări (cod 14-6-12/a). În acest jurnal se înregistrează pe bază de documente (facturi fiscale, bonuri de comandă-chitanță etc.) valoarea bunurilor livrate și/sau a serviciilor prestate și taxa pe valoarea adăugată aferentă.
55. Evidența taxei pe valoarea adăugată deductibile se ține cu ajutorul Jurnalului pentru cumpărări (cod 14-6-17/b). În acest jurnal se înregistrează pe bază de documente (facturi fiscale, bonuri de comandă-chitanță, monetare etc.) valoarea cumpărărilor de bunuri și/sau a serviciilor prestate de terți și taxa pe valoarea adăugată aferentă.

Madalina



#60 mmariana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 November 2007 - 05:05 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 20 2006, 01:15 PM, a spus:

Da-mi o adresa de mail si o sa-ti trimit tot ce iti trebuie.







Similar Topics Collapse

10 useri citesc topicul

0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL