Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai vreau sa fiu contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Nu mai vreau sa fiu contabil

136 replies to this topic

Poll: Cata conta?

Cat % din activitatea profesionala reprezinta conta?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Ionutz Nicolae

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 March 2007 - 11:27 PM

Citesc aici si ma induiosez. Eu fac cam 20-30% contabilitate. In fapt Functia mea e de inspector achizitii publice, executor fiscal si "ala care face salariile", dar daca m-ar pune cineva sa aleg, as alege Sef Serviciu Financiar Contabil. de ce? pentru ca se castiga mai bine. Si oricum e liber. :biggrin:



#22 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 10 July 2007 - 07:01 PM

mie imi place

steluta



#23 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2007 - 10:52 AM

este foarte adevarat ca sunt multe schimbari in contabilitate. Dar nu e frumos? Nu te plictisesti niciodata. Bine, de cele mai multe ori iti vine sa schimbi meseria ( de obicei la inceput de an si in jur de 25), si totusi revenim la ea. Cred ca toti cei care suntem contabili iubim de fapt aceasta meserie.
Cat despre familie... Ideal ar fi sa ne inteleaga. Daca nu, mai zice ea (familia) ceva, mai zici tu altceva...
Ce mai, e frumos :lostit (13):



#24 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 July 2007 - 02:22 PM

Ce as vrea sa afc mai multa contabilitate...
Eu insa fac multe altele... pe linga, probleme de personal, financiar...



#25 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 July 2007 - 02:36 PM

Primul meu loc de munca nu avea nici o legatura cu ce fac in acest moment. Era un post cu activitate banala. de rutina, plictisitoare, fara nimic motivant.
Ma bucur ca mi-am schimbat meseria, ca fac lucruri interesante si necesare(chiar daca nu toate!), ca fiecare zi aduce noutati si provocari. Nu ma deranjeaza nici diversitatea, dimpotriva, stiu o multime de lucruri din domenii conexe, in felul acesta sunt informata si nu poate nimeni sa-mi vanda gogosi(de subalterni vorbesc!).
Concluzia mea este ca daca nu-ti place ceea ce faci(indiferent de job), renunta si incearca altceva. Decat sa fii plictisit si blazat mai bine lipsa.
iuliana



#26 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 July 2007 - 03:09 PM

-cred ca multi din cei care fac contabilitate la un moment dat au spus ca era mai bine sa isi aleaga alta meserie,
dar daca ni se potiveste si avem atatia ani la activ ,este greu acum sa spunem ca ne lasam de ea , mai ales ca se castiga bine din ea
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#27 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 11 July 2007 - 03:51 PM

Mie mi se pare sublima meseria asta, mai ales de cand nu mai fac "hartogaraie" ci raportari conform IFRS. E super!



#28 mona ovi.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Medias

Postat 11 July 2007 - 04:11 PM

Imi place ce fac si fac de toate la slujba. Si mai fac conta si acasa. Doar sambata fac eu mancare, in rest am ajutor de la sotul meu. El gateste, el face cumparaturi, el achita facturi. Timpul imi lipseste, as dori sa fac mai multe in casa, impreuna cu familia. Chit ca-mi place ce fac, parerea mea este ca nu merita sa-ti sacrifici atata timp serviciului, in defavoarea familiei. Daca as avea bani de trai, as renunta la munca, sa stau mai mult cu familia, dar am o scuza, tot pentru ei o fac.
mona ovi.



#29 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2007 - 06:02 PM

Vezi postareamona ovi., la Jul 11 2007, 05:11 PM, a spus:

Imi place ce fac si fac de toate la slujba. Si mai fac conta si acasa. Doar sambata fac eu mancare, in rest am ajutor de la sotul meu. El gateste, el face cumparaturi, el achita facturi. Timpul imi lipseste, as dori sa fac mai multe in casa, impreuna cu familia. Chit ca-mi place ce fac, parerea mea este ca nu merita sa-ti sacrifici atata timp serviciului, in defavoarea familiei. Daca as avea bani de trai, as renunta la munca, sa stau mai mult cu familia, dar am o scuza, tot pentru ei o fac.

Cel mai tare subiect.
Il mut la subiectul lunii..
conta_ro



#30 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 11 July 2007 - 08:25 PM

partea care imi place mie din contabilitate este logica, rationamentul profesional si matematica. sunt multi ( ingineri) care blameaza meseria asta, dar nu stiu ca pe langa contabilitate trebuie sa stii fiscalitate, analiza financiara, drept si altele.



#31 Marius Marineci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 September 2007 - 08:21 PM

Salut. Eu sunt in aceasta bransa doar de cateva luni. Am terminat anul trecut CIG ASE. De chestia cu nu mai vreau sa fiu contabil nu pot sa zic decat ca este cat se poate de adevarata, insa doar in data de 24-25 a lunii, si ceva mai putin adevarata in cazul depunerii bilantului. Momentan fiind doar un mic contabil, si privind-o mai mult pe sefa mea cum se agita nu pot sa zic ca personal imi vine sa plec de nebun. Sper doar sa nu ma plictiseasca vreodata aceasta meserie. :notworthy:



#32 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 04 September 2007 - 05:46 PM

eu aveam inclinatii spre arte,mai ales spre scris,dar viata ...uite ca m-a facut contabil,mai precis expert contabil ca tocmai am promovat examenul.Cei care ma cunosc de mai demult se mira ca am imbratisat aceasta meserie.Insa cei care nu o practica n-o cunosc.Mie imi place si cred ca creativitatea ma ajuta in meseria asta,oricat ar parea de ridicol.



#33 porcelin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 September 2007 - 05:38 PM

Salut.
In ultima vreme am fost nevoit sa bantui prin site-uri de profil cu ocazia unui examen - si el tot de profil -, dar de obicei nu le prea frecventez in ciuda faptului ca sunt contabil de 6 ani. Iar daca cumva ajungeam pe aici citeam ce ma interesa si nu postam niciodata...
Subiectul asta, insa, m-a induiosat, pt ca eu imi urasc meseria si o fac cu patima. Pot intelege un om care practica contabilitatea, dar este peste posibilitatile mele de intelegere opiniile conform carora conta este o meserie mirifica, interesanta, captivanta, bla-bla. Ce ar putea sa-i placa cuiva in faptul de a clasifica cifre conform unor criterii arbitrare aparent logice, pana la o privire mai atenta, eu nu am sa pot intelege. Ii detest pe cei care ne reproseaza ca noi nu "producem" nimic, dar in sinea mea le dau dreptate. Este adevarat ca noi nu cream nimic (sau sa vorbesc in termeni mai placuti noua: nu adaugam plus-valoare!), dar ma scoate din minti faptul ca nu se hotaresc odata sa renunte la noi, sa nu ne mai intretina de pomana, sa se decida sa aiba incredere unii in altii in privinta termenelor de plata, a calcularii corecte a preturilor, a impozitelor si taxelor pe care sa le achite, etc, iar pe noi sa ne trimita cu o ultima declaratie in mana la Somaj pt reciclare.

N-or s-o faca! Lasii... Sper totusi ca - mai devreme sau mai tarziu - o sa o facem noi...
Luca Paciollo sa traiasca (fie-i tarana usoara!)



#34 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 05 September 2007 - 07:17 PM

Vezi postareaporcelin, la Sep 5 2007, 06:38 PM, a spus:

Salut.
In ultima vreme am fost nevoit sa bantui prin site-uri de profil cu ocazia unui examen - si el tot de profil -, dar de obicei nu le prea frecventez in ciuda faptului ca sunt contabil de 6 ani. Iar daca cumva ajungeam pe aici citeam ce ma interesa si nu postam niciodata...
Subiectul asta, insa, m-a induiosat, pt ca eu imi urasc meseria si o fac cu patima. Pot intelege un om care practica contabilitatea, dar este peste posibilitatile mele de intelegere opiniile conform carora conta este o meserie mirifica, interesanta, captivanta, bla-bla. Ce ar putea sa-i placa cuiva in faptul de a clasifica cifre conform unor criterii arbitrare aparent logice, pana la o privire mai atenta, eu nu am sa pot intelege. Ii detest pe cei care ne reproseaza ca noi nu "producem" nimic, dar in sinea mea le dau dreptate. Este adevarat ca noi nu cream nimic (sau sa vorbesc in termeni mai placuti noua: nu adaugam plus-valoare!), dar ma scoate din minti faptul ca nu se hotaresc odata sa renunte la noi, sa nu ne mai intretina de pomana, sa se decida sa aiba incredere unii in altii in privinta termenelor de plata, a calcularii corecte a preturilor, a impozitelor si taxelor pe care sa le achite, etc, iar pe noi sa ne trimita cu o ultima declaratie in mana la Somaj pt reciclare.

N-or s-o faca! Lasii... Sper totusi ca - mai devreme sau mai tarziu - o sa o facem noi...
Luca Paciollo sa traiasca (fie-i tarana usoara!)
nici eu nu-i inteleg pe cei ce se catara pe everest.Mi se pare inutil.Dar uite ca ei o fac cu pasiune.Nu le plce tuturor acelasi lucru.Dar sincera sa fiu nu mi-as face copilul contabil.



#35 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2007 - 08:14 PM

Mie pana acum cateva ore imi placea conatbilitatea, am invatat-o cu placere si ma duceam cu drag la birou.... Sunt in perioada aceea draguta ..in care ma pregatesc pentru Examenul de expert contabil :pullhair: ... Stau in casa si citesc si imi mai dau cu cartea in cap si iar citesc.... Imi este atat de dor de birou, de agitatia de acolo si de oamenii de pe strada, si de orice numai de Contabilitate NU.... :laugh: Imi crapa capul !!!! :notworthy: Nu se poate sa ne specializam doar pe cateva IAS_uri ? sa devenim experti doar in cateva obiecte de activitate ? Macar sa fim intr-adevar specializati ! De unde ma consideram o contabila "minunata" ... La ora aceasta, ma intrece si vecina mea care are 8 clase si am impresia, de fapt sigurrrrr stie mai bine tabla inmultirii decat o stiu eu acum... Prea mult stress.... ma uit pe forum si multi dintre noi am luat-o razna... Unii isi imagineaza ca se "plimba" niste subiecte de examen...desi anuntul este din mama lu' 2005-2006, altii (chiar si eu) facem cunostinta pe forum si ne anuntam intre noi salile poate... ne recunoastem pe acolo... :smile: Parca am fii copii ... la 1-ul examen din viata ...
Va urez mult succes si sper sa revin cu placere pe forum..nu doar de nevoie !
Maria



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2007 - 01:41 PM

contabilitatea e f. logica, e provocatoare, e creativa (cum zicea si simo simona, da - asa este zic si eu), e interactiva (iti arata singura unde ai gresit, prin corelatiile care exista), poate fi destul de banoasa daca o faci de la bine in sus, ce mai ... e o meserie inteligenta care iti solicita si capul si caracterul.

cu toate ca-mi iubesc meseria, recunosc cu mana pe inima ca sunt rupta de oboseala si de stress dupa 15 ani de conta si asta nu din cauza meseriei in sine ci din cauza haosului legislativ in materie care m-a innebunit, m-a disperat efectiv. daca as putea, as renunta la meseria asta numai din aceasta cauza. din pacate pt. mine, nu pot sa renunt. nu e timpul potrivit pt. schimbari majore in viata mea, nici financiar nu mi-as permite o perioada mai lunga de reorganizare, asa ca strang din dinti si merg inainte ! dar sunt obosita, asta-i adevarul !



#37 pirvust

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 September 2007 - 02:22 PM

Si mai ales ce te faci cand dupa 15 ani de experienta, sigur ca nu ai discernamantul unui novice, dar nici prea multe nu mai sunt cum erau, cad esti pur si simplu la mijloc intr-un razboi al contabilitatii cu fiscalitatea, cand expert ctb.fiind nu mai poti sa-ti dai cu parerea despre o anumita declaratie anuala si nici nu poti audita o situatie financiara, desi ai avut-o ca subiect la examen, cand ceea ce muncesti imparti neechitabil cu diversele organisme care ne dau dreptul de a profesa si mai ales cand obisnuit fiind sa nu iesi din tiparele legislatiei, nu mai poti gandi creativ despre un anumit fenomen economic? Sigur ca poti schimba cu altceva, dar cand? Atunci cand nu te mai lovesti cu capul de peretii labirintului in care traiesti si reusesti pana la urma sa gasesti o portita de iesire. Dar pana atunci spiritul combativ te impinge inainte si incepi sa-ti spui ca totusi nu e chiar asa de negru precum credeai. Eu am totusi speranta ca haosul se va opri undeva si ne vom limpezi si noi putin cate putin.



#38 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 09:32 PM

Vezi postareapirvust, la Sep 10 2007, 03:22 PM, a spus:

Si mai ales ce te faci cand dupa 15 ani de experienta, sigur ca nu ai discernamantul unui novice, dar nici prea multe nu mai sunt cum erau, cad esti pur si simplu la mijloc intr-un razboi al contabilitatii cu fiscalitatea, cand expert ctb.fiind nu mai poti sa-ti dai cu parerea despre o anumita declaratie anuala si nici nu poti audita o situatie financiara, desi ai avut-o ca subiect la examen, cand ceea ce muncesti imparti neechitabil cu diversele organisme care ne dau dreptul de a profesa si mai ales cand obisnuit fiind sa nu iesi din tiparele legislatiei, nu mai poti gandi creativ despre un anumit fenomen economic? Sigur ca poti schimba cu altceva, dar cand? Atunci cand nu te mai lovesti cu capul de peretii labirintului in care traiesti si reusesti pana la urma sa gasesti o portita de iesire. Dar pana atunci spiritul combativ te impinge inainte si incepi sa-ti spui ca totusi nu e chiar asa de negru precum credeai. Eu am totusi speranta ca haosul se va opri undeva si ne vom limpezi si noi putin cate putin.

Acum 10-15 ani inca mai speram sa se opreasca acest haos legislativ. Imi spuneam: daca am scapat de "epoca Vacaroiu", inseamna ca pot sa trec peste orice. M-am inselat. A venit "epoca Remes", "epoca Tanasescu", "epoca Vladescu" s.a.m.d. Unde este frumusetea acestei meserii? Depinzi intotdeauna de ce a visat cu o noapte inainte "x" ministrul de finante. Depinzi intotdeauna de interesele celor care sunt mai presus ca tine. Si incerci sa fii corect si tot te "arde" vreun organ de control pana la urma. Si ajungi acasa, apesi butonul telecomenzii si vezi ca altii care ar trebui de fapt sa stea la racoare, intorc banii cu lopata si ne dau lectii de "inginerii economice". Asta este frumusete?



#39 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 14 September 2007 - 10:16 AM

Este cea mai ingrata si a devenit cea mai urata meserie.
Nu mai vreau sa fiu contabila.
Vreau sa fiu menajera, baby-sitter, coafeza, Monica virgula Columbeanu........
Pensionara...orice, in afara de contabila.
Atat de rau imi pare ca am ajuns sa spun asta. :(( :notworthy:
irina



#40 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 14 September 2007 - 11:24 AM

Va invidiez pe cei care vorbiti de "frumusetea meseriei". Urasc statul la cozi pentru depunerea declaratiilor si schimbatul asta incontinuu al acestor declaratii.
Va mai aduceti aminte de cate ori s-au schimbat doar anul acesta declaratiile ????????
De fapt noi suntem la bunul plac al functionarului public. As vrea sa stiu cati dintre colegii nostri cu studii superioare sau nu "fac" atatea cozi ca noi. Si spunem merci atunci cand nu ne "atentioneza " vreo functionara de la multele ghisee :" inchideti usa !", " nu mai intrati toti odata "!, "faceti dom-le liniste, ca eu stau toata ziua aici !", etc, etc. De parca ne-am nascut sa stam la cozi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL