Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 9

Jump to content


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#161 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 March 2010 - 04:20 PM

CECCAR-ul ar trebui sa fie sindicatul nostru, oameni buni !!
din pacate, insa, este departe de a ne reprezenta interesele cum ar trebui sa o faca, cei de acolo se pare ca au alte prioritati /scopuri :smile:

Edited by Otilia Alupei, 02 March 2010 - 04:21 PM.




#162 ValentinaSg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 March 2010 - 12:50 PM

View PostOtilia Alupei, on Mar 2 2010, 04:20 PM, said:

CECCAR-ul ar trebui sa fie sindicatul nostru, oameni buni !!
din pacate, insa, este departe de a ne reprezenta interesele cum ar trebui sa o faca, cei de acolo se pare ca au alte prioritati /scopuri :smile:

Buna ziua,
Intervin si eu in discutie pentru ca ma gandesc la acest lucru de multa vreme.
CECCAR nu are cum sa fie sindicatul nostru.
In primul rand ca CECCAR este un organism de reglementare si certificare a profesiei si atat.
In al doilea rand pentru ca un sindicat este angajat in a apara interesele salariatilor in fata patronului.
Parerea mea ca nu poate fi vorba de sindicat, cea mai utila forma ar fi cea de asociatie profesionala.
Citind codul etic CECCAR, 100.23 prevede ca membrii corpului au dreptul sa se grupeze pentru a forma grupari sindicale sau asociatii profesionale.
Trebuie sa apara o astfel de asociatie profesionala care sa apere intereselor contabile in fata propunerilor legislative de tipul celor 41 de PDL-isti de modificare a Legii Contabilitatii.
Trebuie sa apara o astfel de asociatie profesionala care sa ne protejeze de abuzurile si umilinta la care ne supun institutiile statului vezi ANAF, ITM etc
Lista este lunga si ar trebui dezbatuta serios.
Am initiai un protest public impotriva abuzurilor ANAF, iar in acest demers am fost intrebata de MULTE ori daca ma sustine vreo asociatie profesionala, eu am inghitit in sec si am raspuns ca NU.
Am lansat aceeasi propunere pe grupuri de discutii sau forumuri unde a aparut protestul meu si am primit multe emailuri de adeziune la aceasta forma de organizare.
Stiati ca geografii au o asociatie profesionala? Cat si inginerii, mediatorii, profesorii de engleza, consultantii in management si multi altii.
Acestia sunt mai numerosi decat contabilii sau au mai multe drepturi de aparat decat avem noi?

Care este stadiul demersului daca a preluat cineva fraiele acestui demers? Puteti sa ma contactati pentru mai multe detalii, va rog?

Multumesc mult
Valentina Sgarbura




#163 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 March 2010 - 03:57 PM

View PostValentinaSg, on Mar 6 2010, 12:50 PM, said:

CECCAR nu are cum sa fie sindicatul nostru.
In primul rand ca CECCAR este un organism de reglementare si certificare a profesiei si atat.
In al doilea rand pentru ca un sindicat este angajat in a apara interesele salariatilor in fata patronului.
Parerea mea ca nu poate fi vorba de sindicat, cea mai utila forma ar fi cea de asociatie profesionala.
am inteles, Valentina, multumesc pt lamuriri :smile:
cand vb de CECCAR - sindicat eu ma gandeam tocmai la apararea drepturilor membrilor sai si toate celelalte care sunt cuprinse si in statutul postat de ISA, insa termenul de "sindicat" in acest context se pare ca este nepotrivit, intr-adevar.

:thumbup:



#164 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 March 2010 - 04:12 PM

DRAGILOR, PT. MOMENT INCHID ACEST TOPIC numai CA SA NU SE CONFUNDE CU CELALALT SI SA SCRIEM IN 2 LOCURI.

nu va suparati, da ? va rog frumos :smile:

Edited by Otilia Alupei, 06 March 2010 - 04:19 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL