Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna delegatie externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna delegatie externa

20 replies to this topic

#1 id_violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 21 November 2006 - 10:12 AM

Am si eu o nelamurire. Directorul firmei a plecat in strainatate si a achitat prin intermediul cardului. Trebuie sa tin cont de comisionele platite in momentul in care i calculez diurna? Sau le inregistrez in 627? Multumesc celor ce vor raspunde



#2 id_violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 21 November 2006 - 10:33 AM

Si ar mai fi ceva. In extrasul de card toate operatiunile apar pe data de 18 si nu 15, data cand au avut loc platile. Eu tin cont de cursul din data de 15?




#3 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 21 November 2006 - 11:03 AM

depinde ce fel de card este: daca este card al firmei si directorul este utilizator cheltuielile cu comisioanele le treci pe 627, daca este card personal atunci isi suporta singur comisioanele
cu privire la cursul de schimb la fel depinde ce fel de card este. Eu de ex am pe firma card cu care se pot face plati in valuta dar extrasul imi vine si in lei si atunci inregistrez fiecare tranzactie la cursul din extras ca sa nu ma mai complic cu diferente de curs valutar



#4 id_violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 21 November 2006 - 11:16 AM

Mersi mult pt raspuns. Voi trece comisioanele in 627.
Este cardul firmei si este in euro. Extrasul vine tot in euro si am tinut cont de cursul zilei in care se face plata si nu data la care apar platile in extras. Sper sa fie bine

Inregistrarile pe care le am facut sunt urmatoarele:

581=5124 cont euro 400 euro
5124 card=581 400 euro
581=5124 card 400 euro
5311=581 400*3.5093=1403.72 ron
542=5311 1403.72 ron
625=542 cu suma la care are dreptul (diurna)
5311=542 restul pe care trebuie sa l restituie firmei

Sper sa fie bine. Daca cineva are alta parere...



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 November 2006 - 08:36 PM

n-ar trebui sa implici contul 5311.ai certitudinea ca a ridicat numerar de pe card? astfel de ridicari sunt vizibile in extras...



#6 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2006 - 08:51 PM

Nu ai de ce sa folosesti 5311, pt ca nu s-au transferat banii in casa. Foloseste 542, ca pe un supliment de avans pe care l-a ridicat. Cand am deplasare in strainatae eu nu folosesc cursul zilnic din perioada cat este in deplasare si un curs mediu al acelei perioade.



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 24 November 2006 - 01:04 AM

contul de casa nu are ce cauta in aceste tranzactii,mai ales ca persoana nici nu se afla in tara cand a extras banii de pe card. Deci,in ziua cand ai trecut sumele in reg.de casa,el se afla la n... km.departare...
Si,oricum,fiind vorba de valuta,contul ar fi 5314,nu 5311.



#8 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 January 2007 - 03:48 PM

In primul rand "La multi ani!" tuturor si un an cu cat mai putine controale!... As dori sa va intreb daca si diurna externa ( de exemplu pt Germania - 35 Euro/zi) se poate inmulti cu 2.5. Parca asa am citit pe undeva, dar nu sunt sigura. Va multumesc.



#9 unam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2007 - 04:05 PM

Da, se poate inmulti cu 2.5 daca firma a terminat anul anterior pe profit
Un an bun tuturor!



#10 anaconda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 January 2007 - 04:28 PM

diurna acordata salariatilor pentru deplasari in tara si in strainatate este deductibila in limita a de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice, fara a mai fi conditionata de existenta profitului...dupa noul cod fiscal



#11 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 January 2007 - 09:03 PM

Multumesc pt. raspunsuri. Daca persoana trimisa in strainatate este administratorul unei microintreprinderi (nu are si contract de munca la aceasta societate) pot sa ii dau diurna? In Hot 620/1990 spune ca diurna se acorda " personalului trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar". In Codul Fiscal se vorbeste despre deductibilitatea cheltuielilor de deplasare in cazul platitorilor de impozit pe profit, dar daca firma e micro cum este?



#12 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 11 January 2007 - 10:07 AM

am si eu o nelamurire cu deplasarea in strainatate. pana la 01.01.2007 faceam dovada deplasarii in strainatate prin aplicarea stampilei pe pasaport cu data iesiri si data intrarii in tara si in functie de numarul zilelor care reiesea ii calculam diurna. acum daca iesirea din tara se poate face si cu cartea de identitate cum pot sa justific cate zile a stat in strainatate ca sa-i acord diurna pe zilele respective. astept pareri sau acte normative care prevad lucrurile acestea. multumesc



#13 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 12:04 PM

Prin ce act normativ se stabileste diuna pt extern? Am nevoie pt China si nu gasesc unde este reglementat.



#14 Uriel49

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2007 - 12:39 PM

Hotararea nr. 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate

Pt. China diurna este de 27 usd/zi, iar cazarea 90 usd/zi la categoria I. Aceasta se poate majora pana la de 2.5 ori.

Aceasta postare a fost editata de Uriel49: 12 January 2007 - 12:44 PM




#15 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 13 January 2007 - 09:36 AM

chiar nimeni nu s-a confruntat cu problema mea pana acum?



#16 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 07:36 PM

Vezi postarearazvancatanici, la Jan 13 2007, 09:36 AM, a spus:

chiar nimeni nu s-a confruntat cu problema mea pana acum?

am si eu aceeasi problema...ne poate ajuta cineva?
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 January 2007 - 11:29 PM

Deocamdata nu m-am confruntat cu o astfel de problema,oamenii au stat cuminti la inceput de an. Dar este intr-adevar o problema. Consider ca trebuie sa-si faca ordin de deplasare si sa treaca acolo ziua si ora iesirii si la fel pt. intrarea in tara.La fel si decontul de cheltuieli,poate cuprinde aceste elemente,omul declara,semneaza si,normal,raspunde pt ceea ce scrie acolo.
Daca mijlocul de transport folosit este avionul,e foarte simplu-aceste date sunt trecute pe bilet
Daca iese pe sosea,atunci sigur va plati vreo taxa de autostrada,sau alte chestii pe care sunt trecute elementele luna,zi,ora,care sa poata sa vina oarecum in sprijinul afirmatiilor din ordinul de deplasare.
Altfel,nu prea ai cum sa verifici "la milimetru",ca inainte.
Am intrat in Europa,nu-i asa? :lostit (13):



#18 adee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 08 February 2007 - 01:39 PM

am si eu aceeasi problema: administratorul firmei trebuie sa plece in germania la un partener de acolo. ii decontez diurna sau doar cheltuielile? si cum fac cu TVA-ul?

Aceasta postare a fost editata de adee: 08 February 2007 - 01:40 PM




#19 soso30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 February 2007 - 10:14 AM

Imi puteti spune va rog care este diurna pentru Republica Moldova?
Va multumesc.



#20 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2007 - 03:07 PM

Vezi postareacristalex, la Jan 12 2007, 12:04 PM, a spus:

Prin ce act normativ se stabileste diuna pt extern? Am nevoie pt China si nu gasesc unde este reglementat.


pt China diurna este de 38 eur pe zi

Vezi postareasoso30, la Feb 21 2007, 10:14 AM, a spus:

Imi puteti spune va rog care este diurna pentru Republica Moldova?
Va multumesc.


38 eur pe zi

Vezi postareasoso30, la Feb 21 2007, 10:14 AM, a spus:

Imi puteti spune va rog care este diurna pentru Republica Moldova?
Va multumesc.


38 eur pe zi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL