Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 02 February 2005 - 12:23 PM

Buna ziua!

Am si eu o nelamurire:
Firma la care lucrez eu cumpara cafea, apa plata si apa minerala pentru angajatii societatii.
Intrebarea mea este daca aceste cheltuieli sunt considerate cheltuieli de protocol sau cheltuieli cu alte materiale consumabile, tinand cont ca ele sunt cheltuieli pentru angajati?
:?
Va rog, ajutati-ma!

Am nevoie de niste pareri!



#2 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 03 February 2005 - 02:40 PM

Daca recunosti ca sunt pentru salariati trebuie incluse in baza impozabila si platite obligatiile aferente salariilor, ei sa semneze de primire, te complici...

Eu trec materiale de curatenie in 604 si restul la protocol (cafea, apa, suc, etc), in limita deductibila. Atentie, la partea nedeductibila a ch de protocol NU DEDUCI TVA, nici la alcool, tutun.

Foloseam contul 6028, dar trebuie trecut prin 3028, facut NIR (?), bon de consum, asa ca am renuntat la 6028 in cazul de fata.

Succes!




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 04:55 PM

buna
eu ti-as sugera si o alta varianta
poti sa treci sucul si apa minerala si ce mai e de mancare pe contul 6458-alte chelt sociale care sunt deductibile in limita a 2% din fd salarii iar restul cafeaua care nu poate fi o chelt soc pe chelt protocol.
eu asa fac jonglez intre cele doua astfel incat sa poata fi amandoua deductibile....



#4 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 16 January 2006 - 03:38 PM

Buna ziua!
Este adevarat ca este tva nedeductibil pentru:

-bauturi alcoolice si produse din tutun
- cheltuielile de protocol care depasesc 2% din profit ?
adica inregistrez:

635 = 4426 pentru bauturi alcoolice si produse din tutun si

635 = 4427 la sfarsitul anului cand se face regularizarea pentru tva aferent ch.de protocol care depasesc limita?

Astept raspuns urgent.
Multumesc.



#5 libertas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 February 2006 - 08:35 PM

Buna ziua!
In ian 2006 am infiintat firma. Nu avem inca venituri, dar avem cheltuieli. In aceste cheltuieli se includ si apa minerala, cafeaua, alimente, care sunt servite clientilor in momentul in care discutam despre o viitoare colaborare. Se pot numi cheltuieli de protocol si pot fi inregistrate in contabilitate chiar daca inca nu avem venituri? Bani pt. aceste cheltuieli provin de la asociati. Multumesc



#6 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 24 February 2006 - 09:04 PM

ptr. LIBERTAS

Respectivele cheltuieli se pot inregistra ca si protocol din punct de vedere contabil. Insa, din punct de vedere fiscal nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, si nu se poate deconta TVA-ul deductibil aferent acestor cheltuieli. (in cazul mentonat de tine)
Limita maxima a cheltuielilor de protocol deductibile la calculul impozitului si a TVA-ului deductibil este de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit.



#7 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 27 February 2006 - 09:04 AM

Pana in aprilie, cand trebuie calculat, declarat si platit imp pe profit aferent trim I 2006, mai ai timp, poate faci si ceva venituri, si atunci aplici analiza deduct sau nededuct diverselor cheltuieli (protocol, ch sociale, sponsorizare, etc). Toate acestea daca esti platitor de imp pe profit.
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#8 eco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 12 May 2006 - 01:49 PM

La cafea se deduce sau nu tva?



#9 delikata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa fiu la curent cu noutatiile

Postat 18 May 2006 - 10:01 AM

buna
am si eu o mare nelamurire referitoare la deductibilitatea sau nu a tva-ului aferent ch de protocol ce depaseste limita de 2%
daca depaseste limita ,ceea ce depaste se inreg ca si o ch nedeuctibila,se inreg ch nedeuctibila si tva-ul aferent acelei cheltuieli?
daca da unde scrie va rog? in codul fiscal nu specifica nimic de tva, in schib la stocuri lipsa este specificat +TVA
multumesc mult!



#10 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 18 May 2006 - 04:49 PM

Daca ai factura pentru acele cheltuieli de protocol (fara tutun si alcool), atunci TVA-ul se poate deduce linistit. Cheltuielile de protocol sunt nedeductibile peste limita de 2% aratata.



#11 delikata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa fiu la curent cu noutatiile

Postat 19 May 2006 - 09:37 AM

multumesc mult de raspuns, asa am lucrat si eu pan acum,partea mai urata e ca sunt studenta la ase si profa de fiscalitatea ne-a zis contrariul, am ramas bulversata si de asta am intrat si pe forum...asta e
10x



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 May 2006 - 11:53 AM

gherghi a spus:

Daca ai factura pentru acele cheltuieli de protocol (fara tutun si alcool), atunci TVA-ul se poate deduce linistit. Cheltuielile de protocol sunt nedeductibile peste limita de 2% aratata.
si tva-ul aferent protocolului ce depaseste 2% este nedeductibil... si se trece pe cheltuieli la sfarsit de an... cititi cu atentie codul fiscal... profesoara are dreptate



#13 delikata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa fiu la curent cu noutatiile

Postat 19 May 2006 - 12:12 PM

hmm, pai iti dai seama ca am citit dar nu am gasit nicaieri precizari despre tva-ul acesot cheltuieli nedeductibile,daca imi poti spune unde scrie ti-as fi recunoascatoare pt ca sunt f bulversata
multumes
si mai e o problema, se baga pe protocol ch fara factura si deci nu ne deducem tva, doar cu bon de casa, si la sf noi o sa trecem tva pe ch nedeductibil si aferent acelor ch bagate direct pe casa

daca ma puteti lamuri v-as fi recunoascatoare



#14 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2006 - 02:23 PM

Septimiu a spus:

gherghi a spus:

Daca ai factura pentru acele cheltuieli de protocol (fara tutun si alcool), atunci TVA-ul se poate deduce linistit. Cheltuielile de protocol sunt nedeductibile peste limita de 2% aratata.
si tva-ul aferent protocolului ce depaseste 2% este nedeductibil... si se trece pe cheltuieli la sfarsit de an... cititi cu atentie codul fiscal... profesoara are dreptate

Sunt de acord, problema este cand bagi factura de unde stii daca se va incadra sau va depasi cei 2%???



#15 delikata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa fiu la curent cu noutatiile

Postat 19 May 2006 - 02:30 PM

pai nu se baga pe nedeductibile in momentul in care contabilizezi factura
la trimestru cand calculezi suma ch nedeductibile de protocol, inmultesti cu 19% si respectivul tva il treci la calculul total al ch nedeductibile
si faci si 635 =4426 ca sa scazi tva-ul dedus in momentul achizitiei de protocol



#16 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 19 May 2006 - 02:43 PM

domnilor, cu chelt de protocol e in felul urmator: ce se poate incadra pe protocol se pune pe 623 si la sfarsitul fiecarui trimestru se face calculul limitei de deductibilitate a cheltuielilor de protocol. ce depaseste limita reprezinta chelt. nedeductibile.
in ceea ce priveste tva-ul referitor la chelt de protocol, in cursul anului se considera tot tva-ul referitor la facturile de protocol ca fiind deductibil si la sfarsitul anului, se determina cat din acel tva este totusi nedeductibil si se face o corectie pana la predarea bilantului in FEB anul N+1 de ex. de forma 635.TVACOL = 4427.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#17 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2006 - 02:56 PM

Exact asa procedez si eu, cum a scris Ronaldo. Pentru a determina cat e TVA-ul aferent ch de protocol, deoarece eu una mai am si bonuri in casa la ch de protocol, nu numai facturi, am un cont special 4426.1 TVA - pt ch de protocol. Asa muncesti mai putin la sfarsitul anului cand calculezi impozitul pe profit.



#18 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 19 May 2006 - 03:17 PM

mihael@ a spus:

Septimiu a spus:

gherghi a spus:

Daca ai factura pentru acele cheltuieli de protocol (fara tutun si alcool), atunci TVA-ul se poate deduce linistit. Cheltuielile de protocol sunt nedeductibile peste limita de 2% aratata.
si tva-ul aferent protocolului ce depaseste 2% este nedeductibil... si se trece pe cheltuieli la sfarsit de an... cititi cu atentie codul fiscal... profesoara are dreptate

Sunt de acord, problema este cand bagi factura de unde stii daca se va incadra sau va depasi cei 2%???
Nu pot sa cred!
Vreti sa spuneti ca daca chelt.de protocol depasesc pragul de dedeuctibilitate,pt.diferenta nedeductibila calculez si T.V.A.? :shock: Pe care-l trec pe nedeductibil?Sunt cu codul fiscal in fata.....va rog aratati-mi unde se specifica ca se calculeaza si se trece pe nededuct.tva-ul?



#19 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2006 - 03:53 PM

Codul Fiscal art 145 alin. 12
"12) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevăzut la alin. (11), trebuie îndeplinite următoarele condiții:
a) bunurile respective urmează a fi folosite pentru operațiuni cu drept de deducere; "
In legislatia veche era un paragraj destul de explicit la aspectul asta, dar legiile se mai schimba.
Prin analogie, se aplica si la protocol. Cei mai multi contabili asa calculeaza, dar e optiunea ta.



#20 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 22 May 2006 - 12:13 PM

marinic a spus:

Codul Fiscal art 145 alin. 12
"12) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevăzut la alin. (11), trebuie îndeplinite următoarele condiții:
a) bunurile respective urmează a fi folosite pentru operațiuni cu drept de deducere; "
In legislatia veche era un paragraj destul de explicit la aspectul asta, dar legiile se mai schimba.
Prin analogie, se aplica si la protocol. Cei mai multi contabili asa calculeaza, dar e optiunea ta.
Pai asa,prin analogie,de ce nu se calculeaza tva si pt.chelt.sociale ce depasesc pragul? :?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL