Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


- - - - -

infiintare societate

aprobari acte necesare taxe autorizatie infiintare salarii
334 replies to this topic

#321 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2011 - 02:14 PM

info de pe net (cu google)

Pentru acest spatiu trebuie sa solicitati de la ONRC un certificat constatator , emis in temeiul art. 17, indice 1, din legea 359/2004 , care specifica:
(1) Biroul unic din cadrul oficiului registrului comertului de pe langa tribunal, pe baza declaratiilor-tip prevazute la art. 15, elibereaza solicitantilor certificate constatatoare care atesta ca:
b) s-a inregistrat declaratia-tip pe propria raspundere, din care rezulta ca sunt indeplinite conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si protectiei muncii, pentru activitatile declarate;*
Concret:
- trebuie sa mergeti la ONRC si sa depuneti o Declaratie pe proprie raspundere (model 2), (cod: 11-10-142, o gasiti pe site-ul ONRC) prin care sa specificati ca indepliniti conditiile pentru desfasurarea activitatii la sediul nou, pe care trebuie sa-l nominalizati.
- cu aceasta ocazie mai faceti o cerere (cod 11-10-150), adresata judecatorului delegat, pe care o depuneti tot la ONRC, prin care solicitati inregistrarea mentiunilor, pe baza declaratiei tip (model 2) precum si judecarea cererii in lipsa dumneavoastra.

Dupa ce ati depus aceste acte ONRC va elibera un Certificat constatator din care rezulta ca s-a inregistrat declaratia pe propria raspundere si in care se nominalizeaza activitatile pe care aveti dreptul sa desfasurati activitate pana la urmatoarea modificare.
Costurile ajung la 100-200 lei.

Ln acelasi articol, la indice 2, se specifica:
" (1) In vederea efectuarii controlului de catre autoritatile publice competente privind conformitatea celor declarate potrivit art. 15, oficiul registrului comertului de pe langa tribunal transmite acestora copiile declaratiilor-tip si, pe cale electronica, datele de identificare ale persoanelor juridice, in termen de 3 zile de la data inregistrarii in registrul comertului.
(2) Autoritatile publice competente prevazute la alin. (1) sunt:
- directiile de sanatate publica teritoriale din subordinea Ministerului Sanatatii sau ministerele cu retea proprie de sanatate publica;
- Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor sau ministerele cu retea sanitara veterinara proprie;
- autoritatile publice teritoriale de protectie a mediului din subordinea Ministerului Mediului si Gospodaririi Apelor;
- inspectoratele teritoriale de munca din subordinea Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei.*

Autoritatile competente vor verifica cele transmise de ONRC , iar daca sunt probleme vor actiona in conformitate cu prevederile aceluias articol (indice 3) , adica:
"(1) In cazul in care autoritatile publice competente constata ca nu sunt indeplinite conditiile legale de functionare, notifica acest fapt solicitantului, la sediul inregistrat, acordand un termen de remediere a neregularitatilor constatate. Termenul curge de la data primirii notificarii si poate fi prelungit la cererea expresa a solicitantului, adresata autoritatii publice competente.
(2) In cazul in care neregularitatile nu sunt remediate, autoritatile publice competente notifica oficiului registrului comertului de pe langa tribunal actul prin care s-a interzis desfasurarea activitatii, in termen de 3 zile de la emiterea acestuia, pentru a fi inregistrat din oficiu in registrul comertului.* "

tot asa iti poti gasi si alte informatii legate de infiintarea unei cafenele, daca mai nevoie :smile:



#322 Mihai2012

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2012 - 02:06 PM

Bună ziua,

Doresc să înființez o firmă de escrow (sub forma unui serviciu online, similar www.escrow.com) și nu reușesc să determin care este în România legislația aplicabilă și codul CAEN sub care trebuie să activez.

Serviciul de escrow presupune ca vânzătorul și cumpărătorul să se înregistreze (separat) pe site, apoi să definească termenii unei tranzacții la care se obligă. Cumpărătorul va depune în contul nostru suma aferentă (pe care o imobilizăm, apoi notificăm vânzătorul de disponibilitatea acesteia), iar vânzătorul va primi acești bani dacă îndeplinește condițiile asumate (spre exemplu, încheierea contractului de vânzare-cumpărare). Dacă nu sunt respectate obligațiile asumate, cumpărătorul își primește banii înapoi, fiind astfel protejat de fraudă.

În schimbul acestui serviciu, percepem un comision de 3%.

Observ că acest tip de serviciu este oferit de mai multe bănci din România, dar și de entități non-bancare, precum Okazii.ro ... deci presupun că nu trebuie să fii o bancă pentru a desfășura astfel de activități.

Ca atare, încerc să lămuresc următoarele aspecte:

1. Care este legislația aplicabilă unei firme de escrow ? Legislație, autorizații și avize, condiții privind capitalul social ...

2. Sub ce cod CAEN s-ar încadra această activitate ?

3. Presupun că voi achita taxe și TVA doar pe sumele rezultate din comisionul de 3%, nu la ansamblul sumelor administrate pentru clienți, este corect ?


Cu stimă,

Mihai
.

Aceasta postare a fost editata de Mihai2012: 22 June 2012 - 02:07 PM




#323 Adelina207

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 July 2014 - 10:07 AM

Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri, daca ma poate ajuta cineva.

Incepand de anul acesta sunt administrator la un SRL cu asociat persoana juridica. Tot anul acesta, sotul meu doreste sa infiinteze un SRL unde sa fim asociati noi doi. Eu nu vreau sa renunt momentan la postul curent de administrator dar voiam sa intreb daca as putea fi angajata la firma in care sunt asociata. Asadar postul de baza sa fie la un SRL cu CM ca administrator, iar la firma asociata si fiu angajat part-time. Totodata, eu sunt insarcinata urmand sa nasc la inceputul anului viitor. Se poate ca indemnizatia de maternitate sa fie calculata luand in calcul ca sunt angajata la 2 firme ?

Multumesc anticipat !



#324 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2014 - 12:32 PM

sa fie intr-un ceas bun si felicitari pt sarcina !! :biggrin:

DA, poti avea cumul de functii - dreptul acesta este stabilit prin Constitutia Romaniei si prin Codul muncii.
prin urmare, tu si sotul tau va puteti infiinta o firma noua in care sa fiti asociati, iar tu sa fii salariata part-time !
__________________________________________________

in ceea ce priv. indemn. de maternitate - vei primi indm. de la ambele firme !
vei depune formularul de concediu, astfel : originalul - la firma unde ai fct. de baza, iar o copie - la firma unde esti in afara fct. de baza.

in ceea ce priv. indm. de crestere a copilului - ai dreptul sa ti se cumuleze cele 2 venituri in baza de calcul !!

cf. OUG nr. 111/2010, solicitantii indemnizatiei de crestere a copilului pot alege intre 2 variante:


a. concediu crestere copil pana la implinirea de catre copil a varstei de un an:
indemnizatia de crestere a copilului va fi in valoare lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, limitata la:
- minim 600 lei
- maxim 3.400 lei
pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit pe luna respectiva.

b. concediu crestere copil pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani:
indemnizatia de crestere a copilului va fi in valoare lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, limitata la:
- minim 600 lei
- maxim 1.200 lei
_________________________________________________

Persoana care solicita indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
  • este cetatean roman, strain sau apatrid;
  • are domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, potrivit legii;
  • locuieste impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora;
  • a realizat, timp de 12 luni anterioare nasterii copilului, venituri supuse impozitului pe venit, conform Codului fiscal (venituri provenite din salarii, activitati independente sau din activitati agricole);
  • si-a achitat obligatiile fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detine in proprietate;
:smile:



#325 shomo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 December 2014 - 06:05 PM

Buna ziua!
As dori sa infiintez un SRL care sa ofere servicii contabile. E necesar un actionar expert CECAR? Trebuie sa fie majoritar? Multumesc!



#326 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 December 2014 - 08:57 AM

trebuie ca un expert contabil membru CECAR sa fie asociat si sa aiba cel putin 51% din partile sociale ale societatii
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#327 Adelina12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 May 2015 - 03:53 PM

Salut! Sunt student la facultate anul 1,ramura Contabilitate si informatica de gestiune. Peste 2 saptamani particip la cursuri de antreprenoriat,iar la sfarsitul acestor cursuri trebuie sa realizez un plan de afaceri care poate fi finantat cu 25.000 euro. As dori sa infiintez o firma de contabilitate. Se poate chiar daca sunt student? Mentionez ca fima trebuie sa creeze cel putin 2 locuri de munca. As putea sa angajez un expert contabil iar cea de-a doua persoana as fi eu. Deci, intrebarea este: pot infiinta o firma de contabilitate fara a fi expert contabil?



#328 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2015 - 05:24 PM

ai postat la "infiintare PFA" cand tu vrei o firma cu asociati, adica un SRL
te rog sa fii mai atent unde postezi, in caz contrar nu vei mai putea activa pe acest forum !
si foloseste fct. de cautare inainte de a pune intrebari, este obligatoriu cf. regulament !

... si raspunsul : DA, poti infiinta o firma de contabilitate daca te asociezi cu un expert contabil si el are 51% din actiuni (sa fie actionar majoritar).

postari mutate !



#329 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 March 2016 - 09:05 AM

Buna ziua,
as dori informatii despre deschiderea unui centru de sanatate- salina artificiala, care sa functioneze pe baza codului CAEN 8690. Mentionez ca nu am specializari medicale de nici un fel- pot fi acestea o conditie?
Ar trebui infiintat un S.R.L. sau se poate si o alta forma de organizare? Platitor sau neplatitor de TVA?
Pentru obtinerea avizelor de la Directia de Sanatate Publica si SANEPID unde as putea sa gasesc o lista cu ce conditii trebuie sa indeplinesc? Ce cheltuieli (taxe) presupune obtinerea unor astfel de avize?
Exista vreun program de finantare pentru astfel de activitati,fiind societatea nou infiintata?
Va multumesc anticipat pentru orice fel de informatie!



#330 kokolyko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 May 2016 - 10:22 AM

Buna ziua,
Eu si prietena mea vrem sa deschidem un magazin mixt cu SRL asociat unic.
Am inteles ca activitatea comerciala o pot incepe fara a avea autorizatia de la primarie, insa am obligatia ca in termen de max 30 zile de la infiintarea SRL sa am numar de inregistrare pe dosarul pentru autorizatia de la primarie. Iar pentru PSI, DSP, DSV dau declaratie pe proprie raspundere la RC si ii astept sa vina in control.
Este adevarat sau am nevoie de autorizatii pana la inceperea activitatii comerciale?

Va multumesc!



#331 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2016 - 04:09 PM

Da, e bine cum ati descris. Singura piedica e ca pentru a incepe efectiv vinzarea, este cea cu achizitia si fiscalizarea casei de marcat. Si inca una, daca va mai fi altcineva care va va ajuta la vanzare si va trebui sa aveti contract de munca pentru aceasta, atunci acesta sa fie inregistrat in revisal la data cand incepeti vanzarea.
In rest amenajarea spatiului, achizitia de marfa, contracte cu firme de utilitati, le puteti face deja.



#332 carmenutza_86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2017 - 07:13 PM

buna seara.am deschis o firma, un srl neplatitoare de tva, urmeaza sa iau sapt viitoare restul actelor
2. care este pasul urmator? nu stiu de unde sa incep,cu ce
3.eu am calitatea de expert contabil memebru inactiv,nu am lucrat niciodata,ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum sa incep
4.ce trebuie sa depun in fiecare luna ,ca si angajator la itm ,sau prin alte parti,
5.eu tin firma,eu sunt contabilulu
6.ce trebuie sa cer salariatilor cand ii angajez,mentionez ca vreau 5 salariati
7.am citit ca trebuie sa am un regulament intern,dar e in functie de codul CAEN al societatii? fisa postului si contractul de munca pentru salariati? ce contine dosarul lor si unde trebuie depus
8.ce trebuie intocmit luna de luna ,eu avand calitatea de expert contabil
9.sunt programe de contabilitate acum,care este cel mai bun sa-mi fie mai usor?
10............................ (eliminat de catre moderator)
ps: nu stiu de unde sa o iau,cu ce sa incep,ce trebuie facut

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 January 2017 - 01:28 PM




#333 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 11:33 AM

Vezi postareacarmenutza_86, la 18 January 2017 - 07:13 PM, a spus:

......
3.eu am calitatea de expert contabil memebru inactiv,nu am lucrat niciodata,ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum sa incep
4.ce trebuie sa depun in fiecare luna ,ca si angajator la itm ,sau prin alte parti,
................................
8.ce trebuie intocmit luna de luna ,eu avand calitatea de expert contabil
......
:blink: :wacko:

un expert contabil, fie el si inactiv, ar trebui sa stie tot ce intrebi tu .... mai ales ca ai parcurs si o per. de stagiu inainte de examenul final pe care l-ai promovat.
fara suparare ! :sad:
singura derogare ar putea fi legata de activ. specifica de RU, dar si aici ar trebui sa stii macar elementele de baza, ca sa nu mai zic ca toate informatiile cerute se afla deja pe net (chiar si pe acest forum)/ pe site-urile diverselor ITM-uri, doar sa ai bunavointa sa le cauti un pic.

daca elementele de RU ti-s atat de straine, poate ar trebui sa te duci la un curs cu specificul respectiv, mai ales ca te vei ocupa si de aceste aspecte, ca vei raspunde juridic de ele.



#334 carmenutza_86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 January 2017 - 12:43 PM

PERIOADA DE STAGIU A FOST CU PROBLEME SI DEFINITII,NIMIC,NIMIC PRACTIC, SI LEGI CU DOCTRINE



#335 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 01:24 PM

f. rau ca s-a limitat doar la asta, :sad: chiar daca poate nu e vina ta, ci a sistemului in care se parcurge per. de stagiu... si iarasi revenim la marea pbl. numita CECCAR si la modul in care acorda acest statut de expert !

din pacate, ce intrebi tu sunt notiuni de baza, iar felul in care ai formulat intrebarile nu e cel mai fericit (ca sa zic asa) fiindca lasa impresia ca te afli mai degraba in stadiul de incepator, inclusiv in ceea ce priv. decl. de depus (fiscale sau nu) si asta e surprinzator pt oricine vede ca ai calitatea de expert contabil.
pe un forum poti gasi notiuni de baza si poate ceva in plus, dar nu prea se acorda asistenta atat de extinsa !

succes ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL