Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere personala

156 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 March 2007 - 12:41 PM

buna ziua,
as avea urmatoarea intrebare: cat este deducerea personala pentru fericitul tatic, daca mama este in concediu crestere copil pana la 2 ani
deducere personala tata = 250 lei pentru ca mama deja ia 800 lei de la stat timp de 2 ani
deducere personala tata = 350 lei pentru ca mama nu are copilul inregistrat pe vre-un stat de plata.
va multumesc,

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 December 2007 - 03:06 PM




#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 March 2007 - 12:44 PM

350, personala + 1 copil

iuliana



#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 March 2007 - 12:59 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 28 2007, 10:44 AM, a spus:

350, personala + 1 copil

ati putea sa-mi spuneti si o lege sau ceva, unde este specificat?
adica este un caz unde nu poti sti la cine este trecut in intretienre copilul: la mama care sta acasa si-l intretine cu banii de la stat sau la tatal care lucreaza
va multumesc



#4 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 28 March 2007 - 02:09 PM

In cazul in care amandoi parintii sunt la servici copilul este in intretinerea unuia dintre ei fara a fi indeplinit vreun criteriu....asa ca parerea mea este ca poate fi trecut la tata fara probleme
:biggrin:



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 March 2007 - 03:03 PM

Mama nu beneficiaza de deducere pur si simplu pt ca indemnizatia de crestere copuil nu este impozabila. Este suficienta o adeverinta de la unitatea mama are contractul suspendat, in acest sens.
iuliana



#6 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 06 September 2007 - 11:01 AM

Am si eu o problema care ma macina de ceva vreme.
Firma are 6 salariati cu varsete intre 45 si 58 ani. nu stiu cum se face ca toti sustin ca copiii lor nu muncesc si nu obtin nici un venit desii au varsete cuprinse intre 26 si 30 ani. eu cred ca ceva e cusut cu ata neagra. salariatii stiu ca e in favoarea lor sa aibe copii in intretinere ca iau bani mai multi la salariu. I-am pus sa dea declaratii dar nici asa nu sunt sigura ca e totul in regula.
As avea nevoie de un sfat, ma gandesc sa-i pun sa aduca o adeverinta de venit de la Administratia financiara dar nu stiu cum se procedeaza, salariatii o sa-mi ceara lamuriri cu privire la ce trebuie sa faca unde sa se duca, ce sa ceara, pentru ce, asta daca sunt in regula bineinteles. Am testat deja pe un salariat si tocmai s-a lasat pagubas.
Ma poate indruma cineva?

Aceasta postare a fost editata de ALINA BUBU: 06 September 2007 - 11:02 AM




#7 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 06 September 2007 - 12:27 PM

Nici un sfat?



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2007 - 01:19 PM

Pentru persoanele peste 18 ani aflate in intretinerea angajatilor proprii se cere adeverinta de venit sau declaratie pe propria raspundere, care sa dovedeasca ca nu obtin venituri lunare, impozabile sau neimpozabile, mai mari de 2500 lei.

Norme metodologice Cod fiscal:
101. Declaratia pe propria raspundere a persoanei aflate in intretinere, cu exceptia copilului minor, trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:
- datele de identificare a persoanei aflate in intretinere, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
- datele de identificare a contribuabilului care beneficiaza de deducerea personala corespunzatoare, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
- acordul persoanei intretinute ca intretinatorul sa o preia in intretinere;
- nivelul si natura venitului persoanei aflate in intretinere, inclusiv mentiunea privind suprafetele de teren agricol si silvic detinute, precum si declaratia afirmativa sau negativa cu privire la desfasurarea de activitati de: cultivare a terenurilor cu flori, legume si zarzavat in sere, in solarii amenajate si in sistem irigat; cultivare a arbustilor si plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole si pomicole;
- angajarea persoanei intretinute de a comunica persoanei care contribuie la intretinerea sa orice modificari in situatia venitului realizat.
Declaratiile pe propria raspundere depuse in vederea acordarii de deduceri personale nu sunt formulare tipizate.
102. Contribuabilul va prezenta platitorului de venituri din salarii documentele justificative care sa ateste persoanele aflate in intretinere, cum sunt: certificatul de casatorie, certificatele de nastere ale copiilor, adeverinta de venit a persoanei intretinute sau declaratia pe propria raspundere si altele. Documentele vor fi prezentate in original si in copie, platitorul de venituri din salarii pastrand copia dupa ce verifica conformitatea cu originalul.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2007 - 01:35 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 6 2007, 02:19 PM, a spus:

mai mari de 2500 lei.
scuze, mai mari de 250 lei



#10 Crystynika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 September 2007 - 08:35 AM

As vrea sa stiu daca deducerea personala difera in functie de norma de lucru? Daca am un angajat cu jumatate de norma, se injumatateste si deducerea personala?



#11 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 09:04 AM

Deducerea personala se acorda acolo unde are functia de baza si se acorda integral sau nu se acorda deloc.
salut!



#12 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 September 2007 - 11:43 AM

Nu se fractioneaza in functie de norma, ci o acorzi integral (desigur, in limita venitului realizat).
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#13 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 September 2007 - 02:29 PM

Si, bineinteles, cu respectarea conditiei ca angajatul sa aiba functia de baza acolo unde beneficiaza de deducere.
iuliana



#14 Crystynika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 September 2007 - 04:33 PM

Mai am o intrebare si o pun tot aici ca sa nu mai deschis un topic nou. cota de 1% pentru somaj , in cazul salariatului, se aplica la salariul de baza sau la salariul de baza + sporuri, indemnizatii, etc.(adica salariul brut...din ce am inteles eu ) Am gasit ambele raspunsuri cautand pe cel corect si nu stiu ce sa cred. Multumesc frumos :)



#15 costyyy24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 24 September 2007 - 10:03 PM

Vezi postareaCrystynika, la Sep 24 2007, 05:33 PM, a spus:

Mai am o intrebare si o pun tot aici ca sa nu mai deschis un topic nou. cota de 1% pentru somaj , in cazul salariatului, se aplica la salariul de baza sau la salariul de baza + sporuri, indemnizatii, etc.(adica salariul brut...din ce am inteles eu ) Am gasit ambele raspunsuri cautand pe cel corect si nu stiu ce sa cred. Multumesc frumos :)

1% se aplica la salariul de baza . Salariul de baza cuprinde sal. de incadrare, indemnizatia de conducere si salariul de merit , unde este cazul. Atat! Fara alte sporuri si indemnizatii.



#16 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 27 September 2007 - 12:45 PM

Vezi postareaCrystynika, la Sep 18 2007, 09:35 AM, a spus:

As vrea sa stiu daca deducerea personala difera in functie de norma de lucru? Daca am un angajat cu jumatate de norma, se injumatateste si deducerea personala?
....S.O.S! Directorului General cu contract de management i se acorda deducere daca nu are nici un venit, in alta parte?
Inainte avea aici functia de baza, dar potrivit noii legislatii trebuie sa aiba contractul acesta de management.
Mi se pare ciudat sa i se acorde.
Dar nu gasesc nici o mentionare expresa a acestui lucru
VA MULTUMESC
Pe de alta parte, aceste retributii se asimileaza salariilor....deci ar trebui sa opresc.... :notworthy:



#17 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 27 September 2007 - 01:28 PM

In cazul unui director general cu contract de management (caruia i se face contract de management), inainte avea aici functia de baza, i se acorda deduceri personale? :notworthy:



#18 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 27 September 2007 - 02:55 PM

Vezi postareaOlguta, la Sep 27 2007, 01:45 PM, a spus:

Vezi postareaCrystynika, la Sep 18 2007, 09:35 AM, a spus:

As vrea sa stiu daca deducerea personala difera in functie de norma de lucru? Daca am un angajat cu jumatate de norma, se injumatateste si deducerea personala?
....S.O.S! Directorului General cu contract de management i se acorda deducere daca nu are nici un venit, in alta parte?
Inainte avea aici functia de baza, dar potrivit noii legislatii trebuie sa aiba contractul acesta de management.
Mi se pare ciudat sa i se acorde.
Dar nu gasesc nici o mentionare expresa a acestui lucru
VA MULTUMESC
Pe de alta parte, aceste retributii se asimileaza salariilor....deci ar trebui sa opresc.... :notworthy:
Am aflat: nu se acorda. Sunt venituri asimilate salariilor dar in afara functiei de baza. Asa sunt considerate. Legea 31 face trimitere la articolele respective din Codul Fiscal



#19 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 15 October 2007 - 11:30 AM

la un salar brut de 2010 plus un copil in intretinere care este deducerea?



#20 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 October 2007 - 11:40 AM

Cauta in programul de fise fiscale pe 2006 si ai acolo toate deducerile. Nu s-a schimbat nimic intre timp.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL