Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Spalarea banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Spalarea banilor

27 replies to this topic

#21 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 April 2007 - 10:04 AM

Vezi postareageorgep1, la Apr 21 2007, 10:37 AM, a spus:

Buna tuturor,
Ma chinuie o problema, vreau sa cumpar un autoturism de 12000 euro ca si persona fizica si sa platesc integral in principiu cash, este obligatoriu sa fac plata prin virament bancar? Nu m-ar deranja, dar in precontract scrie ca in cazul plati prin virament bancar se mai percepe un comision de 1%.... ceva norme BNR care interzic aspectul ? Multumesc


Cred ca nu inteleg eu, dar daca faci achizitie pe persoana fizica ce treaba ai cu cash-ul sau viramentul? Cred ca tu mai stii ceva si nu ne spui! Incearca sa mai dai amanunte.



#22 georgep1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Interests:administrator srl

Postat 21 April 2007 - 10:28 AM

Probabil dealerul impune niste reguli inclusiv pentru persoane fizice pentru a evita de punearea de declaratii in cazul platilor in valoare de peste 10000 euro
Ce stiu eu este ca toate tranzactiile de peste 10000 de euro se raporteaza de catre banca in cazul transferului bancar sau de vanzator in cazul acesta. Regula impusa nu stiu daca are suport legislativ iar comisionul de 1 % imi sta in gat. Cu stima

Cand se emite factura totala este obligatoriu sa se storneze avansul?




#23 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 21 April 2007 - 11:17 AM

gerorgep1! daca ai emis mai devreme factura de avans la final esti obligat sa stornezi factura de avans!



#24 bubu2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 July 2008 - 03:55 PM

Vezi postareacristib, la Apr 15 2007, 07:05 PM, a spus:

E corect ce spune floris, sunt considerate operatiuni legate intre ele doar daca se fac in cursul aceleiasi zi. A fost cineva in proces cu Garda exact pe aceasta tema si a castigat procesul. Am vazut cu ochii mei adresa de la opncsb folosita la proces. Coconat spune intr-un post ca la fel fac si bancile.


Eu nu sunt avocat sau jurist, nu stiu daca zic bine, dar daca a fost chiar asa, adik daca chiar a castigat procesul, atunci ar trebui sa devina jurisprudenta. Ar fi util daca s-ar putea pune aici sentinta! (si cand vine garda i se arata).... ce ziceti?



#25 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 19 August 2011 - 01:27 PM

Dragi colegi, atentie!
"Prietenii" de la garda si-au adus aminte de obligatia instiintarii "orificiului pentru spalarea banilor" (sic) cu privire la desemnarea unei persoane responsabile cu raportarile. Cine nu are, ajuta statul cu 15.000 ron!
Spor!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#26 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 02 September 2014 - 03:52 PM

Un asociat al unei SRL depune numerar in banca( in contul SRL ului) suma de 50 000 lei.reprezentand creditare societate ( pe baza de contract) Trebui ceva declarat la ONPCSB?

Multumesc



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2014 - 04:50 PM

dupa parerea mea, NU !
suma depusa nu este => cu 15.000 euro !

legea 656/ 2002

(6) Persoanele prevăzute la art. 8 ori persoanele desemnate potrivit dispozițiilor art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 10 zile lucrătoare, efectuarea operațiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacția se realizează prin una sau mai multe operațiuni ce par a avea o legătură între ele.

(7) Prevederile alin. (6) se aplică și transferurilor externe în și din conturi pentru sume a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro.





#28 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 03 September 2014 - 03:32 PM

Multumesc,
Aveti dreptate






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL