Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Data incetare CIM prin demisie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Data incetare CIM prin demisie

9 replies to this topic

#1 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 posts
  • Gender:Male

Posted 25 April 2007 - 03:08 PM

Angajatul isi prezinta demisia pe data de 2 aprilie 2007.
a) Preavizul incepe pe 2 aprilie sau pe 3 aprilie si se termina pe 16 aprilie sau pe 17 aprilie? (indicati si temeiul legal, va rog).
b) Ultima zi pe care o lucreaza la firma respectiva este 16 sau 17 aprilie?
c) Prin decizie, care va fi ziua consemnata ca fiind cea in care inceteaza CIM? ("Incepand cu data de ... inceteaza conctractul de munca al ...").

Parerea mea este ca:
a) prima zi de preaviz este 3 aprilie si se ultima pe 17 aprilie.
b) ultima zi pe care o lucreaza in firma este 17 aprilie
c) "Incepand cu data de 18 aprilie inceteaza contractul de munca...."

Astept si parerile voastre si, mai ales, temeiul legal, daca se poate.



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 posts
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Posted 25 April 2007 - 04:53 PM

parerea mea
data de 2 incepe preaviz - 15 zile calendaristice (art.79 alin.4 Codul Muncii)
ultima zi de lucru 17
inceteaza CIM cu 17

ada



#3 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 posts

Posted 25 April 2007 - 07:43 PM

Daca solicita demisia cu data de 02.04.2007 atunci perioada de preaviz este de 02-16.04.2007. In decizie se trece ....incepand cu data de 17.04.2007 inceteaza cim....daca solicita cu 03.04.2007 atunci decalezi totul cu 1 zi.In cerere trebuie sa mentioneze cu ce data solicita demisia. Daca seful e de acord poti sa-i dai lichidarea si fara demisie



#4 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 posts
  • Gender:Male

Posted 26 April 2007 - 08:27 AM

Daca 2 e prima zi de preaviz, a 15-a zi de preaviz nu este 16 aprilie? Sau poate imi scapa ceva.


Vezi postareaciobanu, la Apr 25 2007, 05:53 PM, a spus:

parerea mea
data de 2 incepe preaviz - 15 zile calendaristice (art.79 alin.4 Codul Muncii)
ultima zi de lucru 17
inceteaza CIM cu 17




#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 posts
  • Location:Ploiesti

Posted 26 April 2007 - 09:12 AM

Data primei zi de demisie este data la care angajatul isi inregistreaza demisia, in cazul de fata 02.04.
Ultima zi - a 15-a calendaristica, 16.04
CIM inceteaza cu 17.04
Temei legal Codul Muncii si instructajele ITM pentru Insp. Resurse Umane. Am facut de curand cursurile si acesta a fost procedeul. O intrebare similara a pus un cursant si instructorul i-a raspuns intr-un mod care mie mi-a placut: "niciodata un text de lege nu va contine in mod expres instructiuni de lucru pentru absolut toate situatiile care se pot ivi in aplicarea unei norme de drept, fapt care conduce la actul juridic de interpretare a normei, si de aliniere la practici consacrate".
iuliana



#6 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Posted 18 May 2007 - 03:38 PM

Curs de inspector RU. Ni s-a spus ceva de genul:
"in legislatia muncii perioadele se calculeaza in zile libere, adica in cazul preavizului in ziua x se inregistreaza demisia, in ziua x+1 incepe preavizul, se numara 15 zile. Cu data de x+16 i se desface contractul de munca, acea sat data e trecuta in decizie." :smile:

Din cate stiu in codul muncii nu se precizeaza clar acest lucru. Imi dai te rog baza legala pentru afirmatia ta?



#7 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 posts

Posted 24 July 2007 - 06:20 PM

Angajatul a facut o cerere prin care a solicitat demisia.
Pot sa trec >
Art. 79 (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
Art79(1) eu zic ca nu merge ptr.ca nu a scris in cerere nimic de preaviz.
Va multumesc.



#8 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 posts
  • Location:Ploiesti

Posted 25 July 2007 - 12:19 PM

Angajatul care demisioneaza este OBLIGAT sa respecte preavizul. Reducerea sau renuntarea in totalitate la preaviz este de competenta si la latitudinea angajatorului. Faptul ca nu specifica nimic despre preaviz in demisie nu are importanta, el va trebui sa-l respecte. Art 79/3 da angajatului dreptul sa nu motiveze actul unilateral al demisiei dar nu se poate constitui in temei de incetare a raporturilor de munca. Incetarea in acest caz se face cu art. 79/1.
iuliana



#9 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 25 July 2007 - 03:06 PM

...daca angajatorul nu tine neaparat la perioada de preaviz...incetarea se poate face si cu 79,alin (3)...



#10 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 posts
  • Location:Ploiesti

Posted 25 July 2007 - 03:45 PM

Rectific putin cele scrise mai sus. Este vorba de 79/7, am gresit la editare. Si daca angajatorul renunta la preaviz.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL