Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIEL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


CIEL


163 replies to this topic

#41 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 May 2008 - 09:54 AM

Se alege la jurnal JCU pentru AIC; se trece la NDP si explicatie TAXARE INVERSA ( poti trece dupa TAXARE INVERSA nr. factura sau orice vrei ). Nota contabila:

371 401 100
4426 = 4427 19

Prin aceasta nota contabila iti preia si la jurnal cumparari si la jurnal de vanzari.
oare unde o sa ajungem?



#42 anak30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2008 - 10:57 AM

sunt noua in ciel;)...intrebare de ..incepator: am validat un document-stocuri initiale, nestiind ca nu mai pot face alte modificari dupa aceasta validare...acum nu pot crea un alt document, deci nu-mi pot introduce stocurile:((...nu pot face modificari in acest document validat..cum scap de el?
multumesc mult..:)




#43 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 May 2008 - 11:32 AM

Ai 2 solutii: trimiti baza de date la Ciel ( vorbind in prealabil cu ei ) pt. ati devalida documentul sau faci stornare in aceeasi data. Te sfatuiesc sa iei legatura cu cei de la Ciel.
Ideea este ca la gestiune Ciel, cei care au lucrat la acest program au o conceptie eronata in ceea ce priveste stocul. Ei gandesc ca retururile catre furnizori sunt iesiri din gestiune, iar retururile de la clienti reprezinta intrari in gestiune. Pe acest principiu se calculeaza eronat descarcarea de gestiune, marfa avand un cost PAMP gresit. Aceasta eroare au corectat-o acum cativa ani, revenind in 2008 la aceasta eroare, din pacate. Cei de la gestiune Ciel ca nu pot pricepe ca retururile catre furnizori sunt intrari cu minus, iar retururile de la clienti sunt iesiri cu minus.
oare unde o sa ajungem?



#44 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2008 - 04:26 PM

Vezi postareabibilica, la May 27 2008, 10:54 AM, a spus:

Se alege la jurnal JCU pentru AIC; se trece la NDP si explicatie TAXARE INVERSA ( poti trece dupa TAXARE INVERSA nr. factura sau orice vrei ). Nota contabila:

371 401 100
4426 = 4427 19

Prin aceasta nota contabila iti preia si la jurnal cumparari si la jurnal de vanzari.


Ok, asta la factura dar cu marfa care trebuie inregistrata la data livrarii (care nu coincide cu data facturii)si la cursul valutar din data livrarii, ce faci?

ca sa nu dublezi trebuie intai sa stornezi 371=401 de la data facturii (stornare pe care daca o faci in aceeasi inregistrare cu prima , nu iti mai ia in JC si JV)
si uite asa ai 3 inregistrari......:)



#45 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 May 2008 - 10:08 AM

Asta este alt caz, cand data facturii nu coincide cu data intrarii. Problema se pune cand difera luna.
In mod normal, cand iti vine factura in luna anterioara livrarii marfii ( prin JCU ):
471 = 401
4426 = 4427

Intrarea marfii in luna urmatoare: 371 = 471 ( prin OD ). Asta se verifica cu gestiunea pe intrari.
oare unde o sa ajungem?



#46 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 11:53 AM

@bibilica: De ca sa mai trimiti baza la ciel si sa te taxeze pentru asta cand iti poti face singur devalidarea. Parca era data sintaxa pe aici pe undeva!!!! Trebuie sa ai NDS-ul!!



#47 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 10:22 PM

Sintaxa pentru devalidare e aceasta :
>osql -Usa -P
1>use cielXX
2>update c_totallinii set valid='T' where NDS=YY
3>go

NB: XX = codul societatii
YY= nr. NDS-ului
daca se doreste devalidarea tuturor NDS-urilor se renunta la clauza "where NDS=YY"



#48 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 30 May 2008 - 08:00 AM

Ne poti explica si pasii de inceput? Unde introducem comenzile astea?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:11 PM




#49 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2008 - 11:29 AM

Intro fereastra ms dos ( cmd.exe.) , dar ai nevoie de drepturi de administrator.



#50 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2008 - 09:54 AM

Vezi postareabibilica, la May 29 2008, 11:08 AM, a spus:

Asta este alt caz, cand data facturii nu coincide cu data intrarii. Problema se pune cand difera luna.
In mod normal, cand iti vine factura in luna anterioara livrarii marfii ( prin JCU ):
471 = 401
4426 = 4427

Intrarea marfii in luna urmatoare: 371 = 471 ( prin OD ). Asta se verifica cu gestiunea pe intrari.


La mine intotdeauna este diferita data intrarii de data facturii
si nici nu vad cum ar putea ajunge marfa dintr-o alta tara in aceeasi zi in care emit factura (doar daca se teleporteaza)



#51 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 June 2008 - 10:50 AM

Nu vad o problema faptul ca data facturii nu coincide cu data nir-ului, atunci cand este in aceeasi luna ( la o diferenta de cateva zile ). Eu inregistrez factura la data nir-ului.
Iar referitor la " teleportare", marfa poate sa-mi vina din Bulgaria si poate ajunge in aceeasi zi.
oare unde o sa ajungem?



#52 alexandru37

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 August 2008 - 09:11 AM

Vezi postareaFlorin_76, la May 29 2008, 11:22 PM, a spus:

Sintaxa pentru devalidare e aceasta :
>osql -Usa -P
1>use cielXX
2>update c_totallinii set valid='T' where NDS=YY
3>go

NB: XX = codul societatii
YY= nr. NDS-ului
daca se doreste devalidarea tuturor NDS-urilor se renunta la clauza "where NDS=YY"
Multumim pentru ajutor.
Te rog sa imi spui daca sintaxa de mai sus este pentru Conta sau pentru Ciel Gestiune Comerciala?
Am incercat sa aduc din nou in temporar o factura de vanzare validata folosind sintaxa de mai sus (NDS-ul respectiv), dar apare tot validata. Folosesc Ciel Gestiune Comerciala v 1.7.0 si Microsoft SQL Server version 8.00.760.
Multumesc.



#53 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 04:23 PM

Sintaxa aceasta am primito pe mail de la Ciel pentru Modulul de Contabilitate.



#54 Adrian Paun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 September 2008 - 06:56 PM

Buna ziua tuturor, in primul rand tin sa precizez ca nu am experienta de nici un fel in programul CIEL. Din necunostinta totusi acesta a fost programul achizitionat de mine, acum am vazut pe acost forum nemultumirile voastre fata de el, dar cam tarziu din pacate pentru mine.

Problema mea pe larg este urmatoarea: din cauza lipsei de contabili in zona in care sunt (Com. Facaeni, Jud. Ialomita) nu gasesti contabili care sa faca toata contabilitatea, toti te lasa sa faci contabilitatea primara dupa care o inregistreaza ei. Acum problema mea este ca pana acum 1 luna aveam un program facut de un programator din Slobozia, foarte simplu, facea registrul de casa si NIR-urile, dar garda financiara ma pus sa il schimb pentru ca nu este bun din punct de vedere cu legile actuale.

Eu nu sunt contabil deci raspunsurile le-as dorii mai detaliate daca se poate (nici greu de cap nu sunt). Si ca tot am spus aceste lucruri ca o introducere sa incep cu inceputul problemei de care ma lovesc si anume:
________________________________________________________________________________

1. Ca in orice program nou pe care il folosesti, trebuie sa introduci soldurile de la inceputul anului.

Tot din acest forum am vazut ca se intra in: Culegeri date - Universala si acolo introduc nota contabila cu soldurile de la inceputul anului.
Intrebarea mea este in felul urmator:

Daca introduc de exemplu primul cont:

101 - Capital Social - suma de 217 pe credit
1012 - Capital subscris varsat - suma de 217 credit

Cam asa sunt exprimate in balanta veche, dar daca introtuc ambele conturi la 101, respectiv 1012, programul le aduna si imi da 434 totalul.
Acum ce vreau sa stiu este daca introduc suma de 217 ron doar la 1012, contul 101 ar trebuii sa preia automat suma de 217 pentru ca face parte din aceeasi categorie nu?
Daca ce am spus mai sus este bine, de ce in balanta de verificare nu apare in felul urmator:

101 - Capital Social - suma de 217 pe credit
1012 - Capital subscris varsat - suma de 217 credit

si apare doar

1012 - Capital subscris varsat - suma de 217 credit, contul 101 nefiind afisat in balanta.
________________________________________________________________________________


2. Odata ce am inceput sa lucrez pe acest program din data de 01.09.2008, trebuie sa preiau soldurile de la 31.08.08.

Intrebarea este cum fac acest lucru ??? nu am nici cea mai mica idee, pentru ca daca le introduc la fel ca si prima nota contabila data la intrebarea mea numarul 1, introduc din nou conturile 101 respectiv 1012 si atunci in balanta la total sume, deja capitalul social se dubleaza si ar trebuii sa ramana acelasi.

Cum fac ca nu imi dau seama.
________________________________________________________________________________


3. Registrul de casa

Cum fac sa preiau soldul de la 31.08.08 pe data de 01.09.08 (mentionez ca soldurile le-am preluat eu intr-un fel acolo ... gresit, corect nu stiu sigur, dar dupa ce primesc raspunsul la primele 2 puncte ale acestui topic, voi rectifica (momentan lucrez pe societate demo in program ca sa nu cumva sa fac vreo prostie).
________________________________________________________________________________

Astept raspunsurile voastre si va raman recunoscator.
Va urez o zii cat mai calduroasa si cat mai fericita.

Aceasta postare a fost editata de Adrian Paun: 19 September 2008 - 06:57 PM




#55 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 19 September 2008 - 08:27 PM

In principiu tu trebuie sa preiei la soldurile de redechidere conturile cu 4 cifre, ca pana la clasa 6 sau 7 sunt putine din cele cu 3 cifre care se folosesc (371, 378, 461,462 si nu mai imi amintesc exact la ora asta care).....dar le vezi tu
se preia doar 1012.
faci o nota contabila in OD si la explicatie ii dau "jurnal redeschidere".
Daca am uitat ceva, poti sa-mi scrii pe pm.
Succes.
PS: fiecare program are bune si proaste, sa nu crezi ca ai facut cea mai proasta alegere.



#56 Adrian Paun

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 September 2008 - 08:35 PM

Perfect, am inteles, problema asta, acum intrebarea e cum fac toata operatiunea de la punctele 1 si 2

adica daca introduc soldurile de la inceput de an si le introduc si pe cele de preluate de la 31.08.08, se dubleaza, in cazul asta ce fac ??? sau le introduc doar pe cele preluate la 31.08.08 si nu le mai introduc pe cele de la inceputul anului ... ca nu pricep deloc.

Sau mai corect ce solduri ar trebuii sa preiau la rulaje din 31.08.08 ?

Aceasta postare a fost editata de Adrian Paun: 19 September 2008 - 08:41 PM




#57 dumiReli

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 September 2008 - 02:16 AM

Adrian, nu te teme! Nici Ciel si nici contabilitatea nu sunt niste fiare ucigase!
Hai sa ne lamurim! Soldurile initiale, adica cele de la inceputul anului trebuie sa le preiei, pentru ca ele sunt cele finale din anul precedent. Soldurile de la 31.08.2008 sunt compuse din soldurile initiale, plus si minus rulaje. Uite cum!

Daca te uiti pe balanta, inaintea soldurilor finale, care sunt, unele pe debit si altele pe credit, functie de tipul contului (dar nu intram in astfel de amanunte acum!), mai ai alte 2 coloane, care se numesc total sume (debitoare si creditoare, evident). Ceea ce trebie sa intoduci tu, la 31.08.2008 si nu la 01.09.2008 cum ai spus, este diferenta dintre total sume si sold initial; atat debitoare cat si creditoare.

Vei face aritmetica simpla: de exemplu sa zicem ca la ct. 4424, ai sold initial debitor 200, total sume debitoare 1000, total sume creditoare 600, si sold final debitor 400. Vei inregistra in nota de la 01.01.2008 pe debit suma de 200, iar in nota de la 31.08.2008, urmatoarele: pe debit, 1000-200, adica 800 iar pe credit intreaga suma din total sume creditoare, caci din ea nu ai ce sa scazi din sold initial, caci nu poate avea decat unul (ori debitor, ori creditor).

Recapitulam: 1000-200=800, este rulaju pe debit, iar 600 este rulajul pe credit. Daca faci o socoteala ar fi cam asa: am avut 200, am mai primit inca 800, fac 1000, din care scad 600 si raman cu 400. La fel ca inainte de a lua salariul si imediat dupa ce faci plati. E simplu, nu?!

Apoi, daca te uiti pe un plan de conturi, 101 este o subclasa, respectiv cea de capital, din clasa 1, si insumeaza analiticele 1011 si 1012. Tot asa se intampla si cu subclasa 106, cea de rezerve, care insumeaza analiticele 1061-rezerve legale, 1065-rezerve statutare (cred!), 1068-alte rezerve. Si tot asa. Uita-te pe un plan de conturi si iti va fi usor sa intelegi. Chiar Ciel este echipat cu unul. In plus, nu toate programele de contabilitate fac la printare aceste subtotaluri.
Hai, curaj si succes! Si nu uita, e important sa si stii ceva contabilitate! Si e tare frumoasa, afla!
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:12 PM




#58 Felicia Teodosiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 September 2008 - 11:09 PM

Buna Adrian. Am citit cat am putut din topic, din raspunsuri si deja ma doare capul.
E bine ca ai luat Ciel pentru ca vei deveni un bun programator, dupa ce comenzi ca ai de pus, de dat, sau cum se zice.
Am inteles ca deja ai platit programul, vrei un sfat bun de la cineva care de mai mult de 2 ani doarme linistita?

Ia gratuit Evo Xperience, nu te costa nimic. Eu sunt mai noua aici pe forum si l-am rasfoit cat am putut in functie de timpul liber.
Dar nu are sens sa te chinui atata timp cat iei ceva gratuit (normal costa mult, dar banuiesc ca esti contabil si poti beneficia de oferta lor) si pentru orice problema (asa fac eu, de luni si luni de zile) suni direct la ei si te ajuta foarte rapid sau trimiti baza de date si iti fac ei ce vrei nici nu stiu cum sa-ti explica pentru ca asa probeleme nu am intampinat.

Crede-ma ca am peste 30 de clienti iar vreo 4 sunt chiar firme mari si ma descurc de minune. Asa ca nu mai sta pe ganduri si testeaza sugestia mea.
Succes si astept sa-mi spui daca a fost ok sau nu.

Feli

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:12 PM




#59 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 23 September 2008 - 05:34 PM

Vezi postareates, la May 2 2007, 04:28 PM, a spus:

Vezi postarealetitia26gcool, la May 2 2007, 03:56 PM, a spus:

Buna ziua tuturor
Va rog ajutati-ma. Am lucrat pana acum intr-un alt prg de conta dar acum vreau sa lucrez in Ciel.
Imi puteti spune si mie unde trebuie sa ma duc ca sa introduc soldurile initiale la 01.01.2007? :thumbup: Va multumesc mult de tot!!!!!!!!!!
culegere date unviersala; la jurnal treci SI data 01.01.2007 si in grila introduci conturile si sumele
si in cazul in care nu preiau sc de la 01.1.2008 si o preiau in alta luna?cu rulajele cum procedez?intreb deoarece am o firma in situatia asta (preluata de mine in aprilie 2008 si cand am prezentat bilantul la finante nu bateau total sume si am dus doua balanta... ) cum fac sa imi apara si total sume?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 06:13 PM

DARLA2203



#60 crn2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2008 - 11:23 AM

am avut si eu problema asta, nu e chiar asa de greu:

pe scurt:

La preluarea unei societati la o alta data decat 01.01.2008, drept exemplu sfarsitul lunii aprilie (30.04.2008).

Exercitiul N trebuie sa fie configurat corect: 01.01.2008 – 31.12.2008.
Se introduc soldurile initiale la data de 01.01.2008 in jurnal SI cu NDP = “REDESCHIDERE”.
Rulajul cumulat din perioada ianuarie – aprilie se inr in jurnalul “OD” la data preluarii contabilitatii ( in acest caz 30.04.2008). Atentie, in OD se introduc rulajele cumulate din balanta si nu valorile de la total sume.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL