Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 12

Jump to content


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#221 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 26 June 2007 - 06:05 PM

eu am verificat aici:
http://www.mfinante.ro/contribuabili/link....i/pjuridice.htm

Daca nu aveam cod fiscal corect pe factura, introduceam judet si nume, si vad vector fiscal : verific platitor de tva sau nu.
Daca am cod fiscal, verific platitor tva sau nu in vectorul fiscal.

Multumim de celelalte linkuri.
Julia S



#222 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,548 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 26 June 2007 - 06:44 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 23 2007, 12:36 AM, a spus:

daca in jurnalul de vanzari ii apare clientul "Diversi" la fiecare pozitie ce culege?
Refuz sa-ti raspund la provocari




#223 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,548 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 26 June 2007 - 06:53 PM

In antetul acestui subiect se mentioneza in mod expres NU INTRODUCETI INTREBARI .Nimeni nu a tinut cont de acesta mentiune , fapt pentru care mut acest topic acolo unde se cuvine.

Edited by lilianarodica, 26 June 2007 - 06:59 PM.




#224 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 26 June 2007 - 07:03 PM

Vezi postarealilianarodica, la Jun 26 2007, 07:44 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 23 2007, 12:36 AM, a spus:

daca in jurnalul de vanzari ii apare clientul "Diversi" la fiecare pozitie ce culege?
Refuz sa-ti raspund la provocari
ce provocare?
sunt curios cum s-ar putea culege niste informatii analitice din sinteticul "Diversi"



#225 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,143 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 26 June 2007 - 08:20 PM

Multumim Lucian HV si Miha M ,f. utile :lostit (13):



#226 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 posts
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Posted 27 June 2007 - 08:17 AM

TVA-ul platit in vama pentru importuri nu se trece in declaratia 394, nu ? Din moment ce se plateste direct la statul roman?



#227 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 posts
  • Gender:Male

Posted 27 June 2007 - 09:07 AM

Nu. In plus nu ai factura, iar in D394 se trec doar operatiunile pt care a fost emisa factura. Exercitarea dreptului de deducere pt tva din importuri se face in baza DVI.



#228 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 posts
  • Location:Cluj

Posted 27 June 2007 - 10:51 AM

Si spre exemplu o firma care nu a emis nici o factura de vanzare,nu are nici o factura de cumpare,ce se intampla,se depune pe zero ?Firma nu este inchisa,are un singur angajat(contabilul) ,se depun decat declaratiile atat,asta este activitatea firmei!?
ddd



#229 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 posts
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Posted 27 June 2007 - 11:00 AM

daca e platitor de tva ..........da, cu zero
ada



#230 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 posts
  • Gender:Male

Posted 27 June 2007 - 11:19 AM

Vezi postareadraghici, la Jun 27 2007, 11:51 AM, a spus:

Si spre exemplu o firma care nu a emis nici o factura de vanzare,nu are nici o factura de cumpare,ce se intampla,se depune pe zero ?Firma nu este inchisa,are un singur angajat(contabilul) ,se depun decat declaratiile atat,asta este activitatea firmei!?

"Declaratia se depune la organul fiscal competent pana în data de 25 inclusiv a lunii urmatoare încheierii semestrului de raportare si numai daca în semestrul de raportare au fost realizate operatiuni de natura celor care fac obiectul obligatiei de declarare."

Edited by sdnr, 27 June 2007 - 11:21 AM.




#231 Ale

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 28 June 2007 - 08:27 AM

Cum se pot importa in minunea lor de program date din excel sa zicem?
Daca nu se poate ce-o sa facem, o sa copiem cu manuta 5000 de clienti? Iar partea cu furnizorii acum au introdus-o in lege, in decembrie nu era asa. De cand actioneaza legile retroactiv? Sunt tot felul de furnizori inglobati la "furnizori diversi", acum ce vor sa refacem jurnalele pe 6 luni? De acum incolo o sa inregistrez pe fiecare furnizor in parte, o sa ma umplu de furnizori.



#232 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 08:56 AM

Eu am preluat datele din excel direct in fisierul .txt din folderul \394 respectand configuratia acestuia. A trebui sa folosesc pivot si functia "concatenate". Daca vrei iti dau un exemplu.



#233 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 28 June 2007 - 09:10 AM

Va rog spuneti-mi si mie cum fac in doua cazuri:

1. facturi de achizitii, neprinse in contabilitate (produse folosite de patron, platite din banii lui) => nu s-a dedus TVA, nu s-au dedus cheltuieli => statul nu pierde, furnizorul a platit TVA si impozit - CAT DE GRAV ESTE DACA NU LE DECLAR? (ca nu le mai am!)
2. factura cu un produs primit bonus la o cumparare, total factura = 0 (baza TVA = 0, TVA = 0) - ce fac, O DECLAR?

Multumesc anticipat pt bunavoianta!



#234 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 09:34 AM

A aflat cineva cat e amenda ptr. nedepunere D394 informativa?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#235 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 09:49 AM

Eu am optiunea de export HTML...incerc de aici o manevra :aggressive:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#236 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Posted 28 June 2007 - 09:50 AM

1. facturi de achizitii, neprinse in contabilitate: aici chiar mi se pare o problema, in plus exista si varianta sa ti se emita facturi pe firma (de ex, un angajat ce are card Metro de firma si face factura pe firma, dar nu ti-o aduce la conta, pt ca nici nu i s-ar accepta la decontare; o face pe firma sa zicem doar asa ca a zis el ca vrea pe PJ nu pe PF...). si atunci la tine nu are cum sa apara declarata desi la Metro apare!
Si tot legat de diferente intre facturile emise de furnizor si cele inregistrate la firma client, eu am cazul facturilor de restaurant si/sau alte cazuri cand in conta e inreg o suma diferita la TVA fata de ce scrie pe factura! Daca in 394 trebuie trecute sumele exact cum apar pe factura, asta insemna sa iei manual fiecare factura in parte, pe 6 luni... sa-ti cauti prin furnizori care-s astia?! Si legatura intre declaratie si conta ta nu mai este, se pastreaza insa concordanta cu furnizorul.

2. factura cu un produs primit bonus la o cumparare, total factura = 0: aici zic sa o declari exact asa cum este, cu zero; am si eu 1-2 si o sa le trec.



#237 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 10:31 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:34 AM, a spus:

A aflat cineva cat e amenda ptr. nedepunere D394 informativa?

Momentan, doar o notificare.. :lostit (13):
Ti-am trimis un mail. Vezi cum ti se pare procedeul,..



#238 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 10:41 AM

[quote name='LUCK33RO' date='Jun 28 2007, 10:34 AM' post='135610']A aflat cineva cat e amenda ptr. nedepunere D394 informativa?/quote]
Fiind dat în baza prevederilor art. 52'1 alin. (1) din OG 92/2003 privind Codul de procedură fiscală se vor aplica contravențiile de la art.189, alin.1, lit h:

h) neîndeplinirea obligațiilor privind transmiterea la organul fiscal competent a formularelor și documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declarațiile fiscale și declarațiile de înregistrare fiscală sau de mențiuni;

De la 500 - 10.000 lei.



#239 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 28 June 2007 - 11:05 AM

Vezi postareasdnr, la Jun 28 2007, 11:31 AM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:34 AM, a spus:

A aflat cineva cat e amenda ptr. nedepunere D394 informativa?

Momentan, doar o notificare.. :lostit (13):
Ti-am trimis un mail. Vezi cum ti se pare procedeul,..
Procedeul pare ok...dar cam complicat. Incerc sa simplific dar sansele sunt mici :)
Ai facut verificarea fisierului rezultat in programul lor?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#240 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 June 2007 - 11:48 AM

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL