Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dreptul / obligatia de semnatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 4

Jump to content


Dreptul / obligatia de semnatura


77 replies to this topic

#61 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 24 November 2009 - 09:24 AM

Poti semna, dar poti refuza si nu poti fi facut responsabil de consecinte.
Dragos



#62 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 24 November 2009 - 07:25 PM

Multumesc din suflet pentru raspuns.N-u-i vorba ,ca tot eu le fac indiferent ca sunt in concediu de odihna sau medical ,insa ma gandeam sa nu fiu acuzata de altceva,stii ca din dorinta de a face bine intri tu''la apa''.




#63 oanae

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 20 December 2009 - 05:06 PM

Am nevoie de ajutorul vostru...sunt licentiata ca si economist si lucrez de ceva timp la o firma de contabilitate. De curand am infiintat o societate comerciala si as vrea sa stiu daca imi pot tine singura evidenta contabila? Pentru asta as avea nevoie de vreun contract? Mentionez ca o sa fac acest lucru benevol fara a obtine o suma de bani inschimb.
Va multumesc anticipat!



#64 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 20 December 2009 - 06:12 PM

da, poti, daca esti asociat si ai studii de specialitate. Faci CIM eventual.



#65 andreearoman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 May 2010 - 12:52 AM

am terminat fac de stiinte economice, am prins 3 ani, si sunt masterand an primul an ,si nu stiu daca am drept de semnatura.Cineva mi-a spus ca pe diploma de licenta scrie licentiat in stiinte economice, iar pe alta foaie scrie economist, acum nu stiu daca pot semna acte sau nu.multumesc



#66 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,143 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 04 May 2010 - 10:49 AM

Daca ai diploma se economist si te angajezi ,poti semna bilantul.



#67 andreearoman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 May 2010 - 02:21 PM

Diploma pot sa o ridic numai in iulie deci nu stiu ce scrie negru pe alb, asta mi-a spus o prietena, aceasta intrebare mi-a fost pusa la un interviu si nu am stiu cu exactitate ce sa raspund



#68 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 04 May 2010 - 04:13 PM

in mod normal poti solicita de la facultate o adeverinta care sa ateste ca ai luat licenta, aceasta fiind valabila pana la eliberarea diplomei de licenta
The art of knowing is knowing what to ignore.



#69 Ioana c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 September 2010 - 02:27 PM

Am si eu nevoie de un raspuns. Tot caut si nu gasesc.
Lucrez ca si contabil la o firma de contabilitate. In particular mai tin contabilitatea la inca o firma. Sunt angajata cu contract de munca cumul cu functia 1 ora ca si contabil. Am si stampila de contabil expert. intrebarea mea este, pot sa semnez bilantul la firma unde sunt angajata cu 1 ora, sau trebuie neaparat sa fiu PFA.



#70 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 posts
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Posted 06 September 2010 - 03:05 PM

Gasesti la Bilant : cine trebuie sa-l semneze :

11-director economic
12-contabil sef
13.-alta persoana imputernicita potrivit legii
14-persoane fizice autorizate membre CECCAR
15-persoane juridice autorizate membre CECCAR

Edited by gasil, 06 September 2010 - 03:06 PM.




#71 roxpetre2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 11 October 2011 - 04:12 PM

Buna ziua Roxana sunt
Am si eu o nedumerire. Am terminat Colegiul Universitar Economic Buceresti din cadrul ASE , am diploma de licenta pe care scrie Economist Colegiu .
As dori sa stiu care imi sunt atributiile si ce acte as avea voie sa semnez , stiu ca pentru bilant este nevoie de expert contabil sau sa fi angajat contabil sef
Cu toate aceste mi se tot spune ca nu am drept de semnatura in nici un act contabil nu stiu ce sa mai cred. Va rog sa ma lamuriti daca este posibil si pe mine Va multumesc am atasat un cv pt a va da seama de ce spun ca nu as avea drept de semnatura
Cu stima Roxana Dumitriu



#72 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 posts
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Posted 13 October 2011 - 12:12 PM

Buna si dvs.
Daca ar fi sa ma refer la procedura birocratica, atunci v-as raspunde ca la data incheierii unui CIM sau a unui contract de prestari servicii ca o persoana fizica autorizata, atunci la CIM trebuia sa aveti atasata fisa postului, unde pe langa sarcini, lucrari si atributii de realizat, trebuia sa aveti specificate si competentele conferite, adica ce , pentru ce , in ce calitate, cand aveti voie sau obligatia sa semnati.In cazul contractului de prestari servicii, la fel trebuie sa fie specificat ce aveti dreptul si obligatia sa faceti si in ce calitate sa semnati.
Dar ... practic va-ntereseaza - si va spun - ca in calitate de contabil cu un colegiu absolvit aveti dreptul dar si obligatia de a semna toate lucrarile contabile pe care intocmiti.
Deci daca faceti Note contabile atunci pe acestea le semnati pentru intocmit.
Daca redactati ... printati documente de la fise de cont pana la balanta contabila, pe toate le semnati pentru intocmit.
In schimb daca intocmiti ORDINE DE PLATA ori Bilete la ordin ;i altele asemenea, pentru operatiuni de plati fara numerar din conturile bancare, atunci pe acestea le prezentati spre semnare persoanelor autorizate, cu drept de semnatura "la banca" , adica persoanelor care au specimen de semnatura depus la banca respectiva.
Daca vi s-au trasat sarcini privind caseria firmei, atunci dispozitiile de plata/incasare catre casierie le puteti semna, de asemenea, pentru intocmit.
Despre bilant, vad ca deja cunoasteti regulile.
Sa nu uit, sau mai corect dvs. sa nu uitati sa semnati si statul de plata daca ridicati salariul in numerar de la caserie, adica daca nu vi se vireaza drepturile cuvenite pe cardul (contul)dvs. bancar.



#73 Deculescu Bianca Iulia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 January 2012 - 08:48 PM

buna ziua. as dori sa ma ajutati intr-o problema. sunt persoana fizica autorizata (contabil) si mi s-a facut propunerea de a incheia un contract prestari servicii cu o primarie de comuna. intrebarea mea este: in urma incheierii acestui contract am drept de a semna documentele contabile sau primarul va trebui sa delege pe cineva din primarie?



#74 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 07 January 2012 - 11:56 PM

depinde ce contract semnati, e ca fisa postului, delegarea de competente



#75 D13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 May 2017 - 12:14 PM

Salutare tuturor,

Situatia e urmatoarea:
Vreau sa-mi deschid un SRL (cu tva) si o sa fiu unic administrator si vreua sa ma angajez cu 1h/zi ca director economic;
Specific ca: am studii superioare - am terminat contabilitate si informatica de gestiune.

Pot sa-mi tin singur contabilitatea si sa imi depun/semnez toate declaratiile?

Pot sa-mi pun sotia ca unic administrator si eu ca director economic - asta daca exista conflict de interese pentru ca nu pot fi administrator si director economic in acelasi timp?

Am discutat si cu un expert contabil care mi-a sugerat optiunea asta cu administrator si director economic si imi pot semna/depune singur tot ce e nevoie, dar vreau sa aud si alte pareri.
Multumesc.



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 May 2017 - 12:54 PM

Ca principiu, conflictul de interese are 2 laturi : participarea la luarea unei decizii si existenta concomitenta unui interes personal.

Dupa parerea mea, functia de administrator este incompatibila cu cea de conducere a compartimentului de contabilitate la propria firma fiindca intre ele exista o relatie de subordonare legata de raspunderea fata de patrimoniul societatii. Chiar daca te angajezi cu ctr de munca, se exclude orice posibilitate de a fi controlat de tine insuti si, eventual, tras la raspundere. :laugh: Deci, o functie importanta a ctr de munca (primirea deciziei si raspunderea pt executarea ei) este complet viciata si mi-e teama ca astfel e defect intregul contract. Ce vei scrie in fisa postului la relatia ierarhica ? Tu, fata de tine :biggrin2: sau tu nu raspunzi fata de nimeni ?

Sunt si situatii specifice in care calitatea de administrator este compatibila cu cea de conducator al comartimentului financiar-contabil (contabil sef / director economic), zic unii avocati, insa personal nu m-as baza pe ele intru totul, dar le enumar aici :
-in societatile de contabilitate, de expertiza contabila si audit,
- prin statut, administratorului (obligatoriu cu studii superioare economice) i se mandateaza organizarea, conducerea contabilitatii si intocmirea situatiilor financiare anuale.


In concluzie, cred ca var a 2-a (cu sotia) e mai buna, chiar daca intre voi este o relatie de afin gr 1 (dar sunteti 2 pers. distincte). :smile:



#77 D13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 May 2017 - 07:28 PM

Multumesc mult Otilia, apreciez timpul acordat pentru a raspunde. O sa mai studiez problema, dar cred ca o sa merg pe varianta 2, cum ai sugerat si tu. O seara placuta iti doresc!



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 May 2017 - 01:51 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL