Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#201 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 09:21 AM

cere extras Carte funduara, pt a vedea situatia imobilului... contractul in forma autentica este cerut si la primarie. Trebuie ca adm. sa meargă la primarie pentru a cere înțelegere pentru firma cumpărătoare, impozitul fiind plătit totuși de firma vânzătoare. Facturarea va trebui să țină cont de situația din fe 2009 respectiv dacă operațiunea era scutită trebuia să se facă ajustare la vânzător. Oricum ai influiențe și pe venituri și pe cheltuieli și va trebui rectificate decl 101, etc...
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#202 msjohntm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 07 August 2011 - 05:22 PM

La o masina cumparata pe firma si complet amortizata, care mai e suma minima de vanzare catre o persoana fizica, tot 3800 lei (inclusiv TVA)? Vreau sa-mi vand masina de pe firma tot mie. As mai avea o intrebare putin pe langa subiect: daca am de recuperat TVA (7200lei) dar am si de platit impozitul lu' Boc (3117lei) trebuie intai sa platesc impozitul si dupaia sa fac cerere de recuperare TVA, sau exista o modalitate de a le compensa?

Aceasta postare a fost editata de msjohntm: 07 August 2011 - 05:25 PM




#203 mad.rottwailer

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 August 2011 - 12:13 PM

salut!

luna viitoare termin leasingul pentru un autoturism.
leasingul, deci si masina sint pe firma. vreau sa iau masina de pe firma pe persoana fizica. chestia e ca firma este in suspendare activitate.
cum se poate face cel mai bine asta?

merci mult!



#204 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 30 August 2011 - 02:22 PM

Dupa ce reluati activitatea.Pana atuci nu trebuie sa va inregistrati cu venituri si nici cu cheltuieli.



#205 mad.rottwailer

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 September 2011 - 01:02 PM

am inteles ca se poate ca societatea de leasing sa faca factura direct pe persoana fizica...
stie cineava ceva desprea asta?
merci!



#206 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 January 2012 - 02:25 PM

buna ziua,
am si eu nevoie de un raspuns la o problema
am o societate fara activitate care in 2008 a achiz un auto din Germania pe care as dori sa il vand unei pers fizice, autoturismul nu este amortizat integral si este si avariat.intrebarea mea este daca pot sa-l vand la un pret sub valoarea ramasa de 5000lei+TVA ? dif pana la val.ramasa 15000lei este chelt deductibila fiscal sau nu?marturisesc ca pt auto avariat am si proces verbal de la service.va multumesc anticipat



#207 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 06 February 2012 - 04:16 PM

Am si eu urmatoarea situatie: la un SRL ,administratorul doreste sa cumpare un autoturism de la societate,amortizat integral.Exista vreo conditie vis a vis de pret?Este suficienta doar factura?
Va multumesc.



#208 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2013 - 03:41 PM

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca procedez corect cf CF 2013
Am un autoturism achizitionat in 2009, la cumparare nu am dedus TVA ci a fost inclus in valoarea auto.
Este partial amortizat si vrem sa il vindem,
Factura de vanzare se face cu TVA desi nu am dedus TVA la cumparare? (suntem platitori de TVA)
valoarea ramasa neamortizata, inteleg ca e deductibila, deoarece o vindem printr-o unitate specializata (firma de leasing auto), valoarea de vanzare este mai mare decat valoarea ramasa neamortizata.

Monografia de mai jos e ok:?
factura de vz:
411=7583
411=4427 ????

descarcare
281=213
6583=213

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL