Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce sunt creantele ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Ce sunt creantele ?


5 replies to this topic

#1 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 18 October 2007 - 09:43 AM

In carte scrie asa:

Creantele sunt drepturi pe care intreprinderea le are asupra altor persoane fizice sau juridice pentru bunuri livrate pe credit (clienti) pentru sume de bani sau alte valori avansate care urmeaza a fi incasate ulterior (debitori).

Imi poate spune cineva ce inseamna asta ? Un exemplu nu ar strica ! as intelege mai usor.

Va multumesc!



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 18 October 2007 - 10:00 AM

o societate vinde ceva/presteaza ceva catre o persoana juridica/fizica. pentru asta emite o factura. pana cand incaseaza banii societatea mea are o creanta asupra cumparatorului. k?




#3 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 18 October 2007 - 10:07 AM

Citeaza

pana cand incaseaza banii societatea mea are o creanta asupra cumparatorului. k?
Aceasta suma il trec la Debitori, da?

Atunci la clienti ce trebuie trecut, aici nu prea inteleg. Mersi!



#4 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 18 October 2007 - 10:26 AM

Vezi postareayo2lux, la Oct 18 2007, 11:07 AM, a spus:

Citeaza

pana cand incaseaza banii societatea mea are o creanta asupra cumparatorului. k?
Aceasta suma il trec la Debitori, da?

Atunci la clienti ce trebuie trecut, aici nu prea inteleg. Mersi!

deci: cand vinzi ceva inregistrezi un venit. nota contabila este 411=704 (sa zicem prestari servicii). Precum vezi, in contul de clienti 411 se inregistreaza suma pe debit. suma asta de pe debit reprezinta o creanta pe care o ai asupra clientului. cand incasezi banii (se stinge creanta) ai nota contabila 5311 (casa)=411.



#5 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 18 October 2007 - 10:49 AM

Vezi postareates, la Oct 18 2007, 11:26 AM, a spus:

Vezi postareayo2lux, la Oct 18 2007, 11:07 AM, a spus:

Citeaza

pana cand incaseaza banii societatea mea are o creanta asupra cumparatorului. k?
Aceasta suma il trec la Debitori, da?

Atunci la clienti ce trebuie trecut, aici nu prea inteleg. Mersi!

deci: cand vinzi ceva inregistrezi un venit. nota contabila este 411=704 (sa zicem prestari servicii). Precum vezi, in contul de clienti 411 se inregistreaza suma pe debit. suma asta de pe debit reprezinta o creanta pe care o ai asupra clientului. cand incasezi banii (se stinge creanta) ai nota contabila 5311 (casa)=411.

Mersi pentru ajutor , asta ma ajutat enorm de mult!



#6 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 18 October 2007 - 10:58 AM

cu multa placere
si alta data






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL