Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#1 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 21 October 2007 - 06:22 PM

imi poate spune cineva ce trebuie facut pentru a lichida, radia un SRL de catre asociatul unic?
ce pasi trebuiesc urmati?
multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 April 2009 - 11:50 AM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2007 - 10:14 PM

Nu am avut asemenea situatie, dar ceea ce stiu este ca societatea nu trebuie sa aiba datorii fiscale - banuiesc ca este necesar un certificat fiscal de la AFP. Parerea mea este ca ar fi bine sa intrebi la finante...din cate stiu au birou de asistenta contribuabili :smile:
Probabil ca dupa ce se rezolva situatia fiscala se depune dosarul la ONRC, care trebuie sa cuprinda urmatoarele:

http://www.onrc.ro/d...nte/ghid/38.pdf

Madalina



#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 11:04 PM

Un articol interesant - poate ajuta:

procedura de desfiintare a societatilor comerciale
Potrivit legii 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare o societate comerciala poate suspenda activitatea pe o perioada de 3 ani pe intreaga sa durata de functionare, timp in care are insa obligatia sa depuna la Administratia Financiara si la Oficiul Registrului Comertului din raza teritoriala in care este declarat sediul social rapoate cu bilantul pe zero Daca aceasta perioada a expirat, iar societatea tot nu declara inceperea activitatii societatea trebuie desfiintata.

Procedura de desfiintare presupune costuri ridicate si timp indelungat, cauze care ii determina pe multi dintre comerciantii care nu desfasoara activitate pe societate sa evite parcurgerea acesteia. In acest sens prin legea 441 din 27 noiembrie 2006 publicata in monitorul oficial 955 din 28 noiembrie 2006 s-a simplificat procedura de desfiintare in anumite situatii, cand societatea este dizolvata si radiata excluzand etapa de lichidare

Potrivit articolului 235 alin. 2, introdus prin pct. 157 din legea 441 din 27 noiembrie 2006 in societatile cu raspundere limitata, asociatii pot hotari, odata cu dizolvarea, daca detin o pondere de 80-90% din totalul capitalului social, modificarea actului constitutiv, si modul de lichidare a societatii, atunci cand sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii si cand asigura stingerea pasivului sau regularizarea lui in acord cu creditorii. „Prin votul unanim al asociatilor se poate hotari si asupra modului in care activele ramase dupa plata creditorilor vor fi impartite intre asociati.“ In lipsa acordului unanim privind impartirea bunurilor, va fi urmata procedura lichidarii prevazuta de prezenta de legislatia in vigoare. Transmiterea dreptului de proprietate asupra bunurilor ramase dupa plata creditorilor are loc la data radierii societatii din registrul comertului. Registrul va elibera fiecarui asociat un certificat constatator al dreptului de proprietate asupra activelor distribuite, in baza caruia asociatul poate proceda la inscrierea bunurilor imobile in cartea funciara.

Procedura de desfiintare, potrivit noilor modificari ce au intrat in vigoare la sfarsitul lunii iunie, presupune depunerea la registrul comertului de catre reprezentantii societatii a doua dosare ce reprezinta cele doua etape ce trebuie parcurse: cea de lichidare si apoi cea de radiere si o scurtare a duratei pana la aproximativ 15-20 de zile.

Actele necesare pentru inregistrarea desfiintarii societatii sunt:
Etapa 1 – lichidarea si dizolvarea
• Cerere de inregistrare a mentiunii
• Hotararea AGA sau decizia asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase dupa plata creditorilor
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, comisionul de transmitere a documentului la monitorul oficial – 10 lei (tariful de publicare la monitorul official se stabileste in functie de numarul de caractere publicate)

Etapa 2 – de radiere
• Cerere de radiere
• Certificatul de inregistrare si anexele
• Situatia financiara de lichidare
• Hotararea de repartizare a activelor
• Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, taxa de registru – 30 lei.
Madalina



#4 ns_laura

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2007 - 03:18 PM

As dori sa stiu si eu cum se procedeaza sa inchid o societate sau sa o suspend.Cum e mai bine? Societatea pur si simplu nu imi aduce suficient profit iar eu vreau sa plec din tara la anu asa ca vreau sa nu am batai de cap.Poate cineva sa imi spuna ce acte sunt necesare si toate restu?Va multumesc. :smile:



#5 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 November 2007 - 04:58 PM

Suspendare: hotarare AGA + cerere ORC, dar tot se vor mai depune bilant, si daca nu ceri derogare si declaratii.
inchidere societate: daca esti asociat unic doar dizolvare daca nu lichidare. Pt lichidare trebuie numit lichidator.
Ioan Butariu
expert contabil



#6 2870331047821

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 December 2007 - 05:19 PM

Buna ziua.Tocmai vin de la registrul comertului si de la camera de comert din Bacau unde mi s-a spus ca firma mea este in dizolvare.Problema este ca nu au fost depuse declaratii, bilnaturi la stat, deci am datorii.Unchiul meu a fost si el azi la finante si i s-a zis ca este in lichidare si ca imi pot alege eu lichidatorul.Este adevarat?Se poate alege lichidatorul?Si daca s-a ales si firma este in lichidare, ce pot face?Si daca este in dizolvare, ce pot face?O contabila spunea ca nu mai trebuiesc platite datorii si depuse declaratiile..Ce sa fac?

Astept un raspuns, va rog frumos!Nu mai inteleg nimic.Unde sa aflu in ce situatie se afla firma si ce trebuie sa fac apoi?



#7 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2007 - 06:11 PM

Buna seara stimata doamna

Nu e cazul sa va faceti foarte multe griji. Mai bine asteptati pana se radiaza societatea (mecanica procesului este, pe scurt. urmatoarea: dizolvare, lichidare, radiere).

Legea 31 / 1990 prevede la Articolul 237, alineatele 7 - 9:

" (7) Dacă în termen de 3 luni de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de dizolvare nu se procedează la numirea lichidatorului, judecătorul delegat, la cererea oricărei persoane interesate, numeşte un lichidator de pe Lista practicienilor în reorganizare şi lichidare, remunerarea acestuia urmând a fi făcută din averea persoanei juridice dizolvate sau, în cazul lipsei acesteia, din fondul de lichidare constituit în temeiul Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare şi a falimentului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(7 indice 1) Hotărârile judecătoreşti pronunţate în condiţiile alin. (7) se comunică lichidatorului numit, se publică pe pagina de internet a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului şi se afişează la sediul oficiului registrului comerţului în care este înmatriculată societatea comercială dizolvată.
(8) Dacă judecătorul delegat nu a fost sesizat, în condiţiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a lichidatorului în termen de 3 luni de la expirarea termenului prevăzut la alin. (7), persoana juridică se radiază din oficiu din registrul comerţului, prin încheiere a judecătorului delegat, pronunţată la cererea Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cu citarea părţilor, conform dreptului comun.
(9) Încheierea de radiere se înregistrează în registrul comerţului, se comunică persoanei juridice la sediul social, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi direcţiilor generale ale finanţelor publice judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe cale electronică, şi se afişează pe pagina de Internet a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului şi la sediul oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal, în raza căruia societatea îşi are înregistrat sediul. "

Prin urmare, in 99% din cazuri societatea va fi radiata din oficiu. Singurul risc ar fi ca societatea sa fie declarata in faliment la cererea Administatiei Financiare si sa se solicite atragerea raspunderii adminstratorilor (putin probabil, dupa cum spuneam).

Sa speram ca se rezolva pana pe 31 martie 2008, sa putem petrece in liniste.



#8 MariusH

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Romania

Postat 17 December 2007 - 08:11 PM

Salutari dragi colegi,

Am o rugaminte putin mai ciudata. Eu am plecat din tara deja de peste 1 an si credeam ca am rezolvat toata documentatia necesara radierii unui SRL care nu mai avea activitate oricum in ultimii ani. Ultimul bilant de an a fost depus fara rulaje (doar solduri transpuse de la an la an). Firma are inclusiv TVA de recuperat si nici o datorie la retinerile salariale sau impozit pe venit.

Am primit o a 2-a notificare de la Reg Com deja si nu mai stiu ce sa fac. O persoana din familia mea se duce si intreaba in stanga si in dreapta ce mai trebuie facut in acest sens, insa nu e contabil de profesie. Nu stiu cum as putea sa rezolv aceasta situatie de la distanta. Nu stiu cat sunt de mari amenzile pentru nedepunerea la timp a situatiilor financiare, desi in momentul plecarii mele eram cu situatiile la zi ! Are Reg Com o pagina de web unde se pot depune online aceste situatii anuale? Stie cineva sa ma informeze de asemenea care sunt cuantumurile amenzilor pentru nedepunerea la timp a acestora si eventual cu o explicatie logica despre motivul pentru care nu s-a radiat firma de la prima infatisare in tribunal (2006) cand raportarile erau la zi ?

Va multumesc anticipat si mult de tot, tuturor, pentru ajutorul acordat !

Marius



#9 xxgeoxx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 January 2008 - 10:18 PM

Am nevoie de ajutorul dvs intr-o problema : am un SRL fara activitate de la infiintare, cu asociat unic, si as dori lichidarea ei; este adevarat ca este obligatorie angajarea unui lichidator ( am inteles ca costa foarte multi bani aceasta operatiune...) ?Cum este mai bine ( si mai ieftin...) sa procedez ? Sa fac doar suspendarea ei pe 3 ani ?
De unde pot afla pasii legali de urmat, in situatiile descrise mai sus ?
Exista vreun termen pana la care trebuie actualizat noul cod CAEN, si ce pasi sunt de urmat in acest sens ??
Cu multumiri !!!

Aceasta postare a fost editata de xxgeoxx: 07 January 2008 - 10:19 PM




#10 rux2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 January 2008 - 08:25 AM

Unul dinte administratorii societatii poate fi numit lichidator (prin hotararea asociatilor).
Pentru lichidarea societatii cei de la Registrul Comertului vor solicita un certificat de atestare fiscala.
Acesta se obtine de la Admin Fin de sector in urma unoi control fiscal la firma.

Nu exista termen ptr actualizare coduri CAEN.



#11 popa carmen luminita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 January 2008 - 12:11 PM

Vezi postarea2870331047821, la Dec 17 2007, 05:19 PM, a spus:

Buna ziua.Tocmai vin de la registrul comertului si de la camera de comert din Bacau unde mi s-a spus ca firma mea este in dizolvare.Problema este ca nu au fost depuse declaratii, bilnaturi la stat, deci am datorii.Unchiul meu a fost si el azi la finante si i s-a zis ca este in lichidare si ca imi pot alege eu lichidatorul.Este adevarat?Se poate alege lichidatorul?Si daca s-a ales si firma este in lichidare, ce pot face?Si daca este in dizolvare, ce pot face?O contabila spunea ca nu mai trebuiesc platite datorii si depuse declaratiile..Ce sa fac?

Astept un raspuns, va rog frumos!Nu mai inteleg nimic.Unde sa aflu in ce situatie se afla firma si ce trebuie sa fac apoi?
Buna ziua!
Incercati sa aflati de la Registrul Comertului in ce stadiu se afla societatea despre care vorbiti sau intrati pe onrc.ro , la acces gratuit cu parola guest de doua ori si vedeti in ce stadiu este societatea.Daca scrie radiata inseamna ca este radiata societatea si trebuie sa apara on line si la Finante . Dar mai bine va uitati.Datoriile la finante se platesc de catre societati daca finantele depun declaratii de creanta in termen.Vedeti in ce stadiu este societatea si eventual putem coresponda pe mess curcubeu_carmen@yahoo.com.



#12 popa carmen luminita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 January 2008 - 12:25 PM

Vezi postareaMariusH, la Dec 17 2007, 08:11 PM, a spus:

Salutari dragi colegi,

Am o rugaminte putin mai ciudata. Eu am plecat din tara deja de peste 1 an si credeam ca am rezolvat toata documentatia necesara radierii unui SRL care nu mai avea activitate oricum in ultimii ani. Ultimul bilant de an a fost depus fara rulaje (doar solduri transpuse de la an la an). Firma are inclusiv TVA de recuperat si nici o datorie la retinerile salariale sau impozit pe venit.

Am primit o a 2-a notificare de la Reg Com deja si nu mai stiu ce sa fac. O persoana din familia mea se duce si intreaba in stanga si in dreapta ce mai trebuie facut in acest sens, insa nu e contabil de profesie. Nu stiu cum as putea sa rezolv aceasta situatie de la distanta. Nu stiu cat sunt de mari amenzile pentru nedepunerea la timp a situatiilor financiare, desi in momentul plecarii mele eram cu situatiile la zi ! Are Reg Com o pagina de web unde se pot depune online aceste situatii anuale? Stie cineva sa ma informeze de asemenea care sunt cuantumurile amenzilor pentru nedepunerea la timp a acestora si eventual cu o explicatie logica despre motivul pentru care nu s-a radiat firma de la prima infatisare in tribunal (2006) cand raportarile erau la zi ?

Va multumesc anticipat si mult de tot, tuturor, pentru ajutorul acordat !

Marius
Buna ziua! Daca a-ti depus ultimul bilant fara rulaje atunci face-ti xerox dupa exemplarul depus si modificati denumirea de bilant simplu in bilant de lichidare pe care il depuneti la registratura la finante.Dupa ce depuneti la registratura la finante ,faceti copie dupa exemplarul depus si il depuneti si la registrul comertului.Daca nu este lichidare voluntara va va trebui un lichidator iar daca nu aveti bunuri pe societate lichidatorul va fi platit de catre tribunal.Putem coresponda daca doriti pe mess :curcubeu_carmen@yahoo.com.



#13 anca_neamt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2008 - 01:57 PM

Buna ziua!

Am citit toate mesajele legate de aceasta situatie: lichidarea sau radierea unui SRL.

Totusi as vrea un sfat legat strict de situatia in care ma aflu.

Sunt administrator si asociat unic al unui SRL, neplatitor de TVA si fara angajati. Activitate nu prea mai are si este de acum in pierdere societatea (merg numai pe imprumuturi de la asociati ca sa platesc cheltuieli care mai apar). Situatiile financiare sunt depuse la zi (bilant pe semestrul 1 anul 2007). In momentul de fata ar trebui sa fac mai multe modificari care ar costa si anume: eliberare certificat de inregistrare nou datorita pierderii celui vechi, modificare de sediu social in acelasi judet, modificare cod CAEN cf. noii legi.
Am discutat la Registrul Comertului si mi s-a explicat ce inseamna fiecare decizie: daca suspend activitatea si nu fac nici o modificare, exista riscul sa fiu controlata la sediul vechi si sa platesc amenda. Daca ma hotarasc sa schimb doar sediul din certificat, decurg automat si celelalte modificari (coduri CAEN) si cheltuieli.

Am vazut cam ce inseamna fiecare pas: lichidare si radiere. Intrebarea mea ar fi:

Ce este mai simplu? Sa umblu eu sa fac lichidarea societatii si ce inseamna acest lucru? Sau sa nu mai depun situatiile financiare pe anul 2007 si sa astept hotararea de radiere din oficiu a societatii si ce implica acest lucru?

In cazul lichidarii am inteles ca nu trebuie sa existe datorii fiscale sau catre terti. Aceste imprumuturi de la asociat sunt considerate datorii sau se pot anula si in ce mod?

Multumesc.



#14 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 18 January 2008 - 09:33 AM

Va rog frumos, sunt in aceasi situatie de dizolvare datorita nedepunerii situatiilor financiare pentru anii 2003. 2004.2005 pentru 2006 am depus bilantul la ONRC si la fisc, Pentru 2003.2004.2005 am depus declaratie de neactivitate doar la fisc.
in 2006 am avut activitate in 2007 nu am avut nici un venit ci cheltuieli(pierdere) 772 ron.
Am de recuperat de la fisc la tva 320 si impozit pe profit 390.
Intrebarea este pana cand pot emite facturi ca as regla TVA-ul , pt ca anul trecut s-a APLICAT FAXA INVERSA LA ACTIVITATEA MEA CONSTRUCTII SI NU AM AVUT CUM SA EMIT FACTURA SA RECUPEREZ TVA-UL (NU AM AVUT DIN CE SA-L DEDUC.
Am alta firma din 2006 MICRO, deci activitatea o voi continua, pe asta oricum voiam sa o radiez.



#15 EWY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:HD

Postat 07 February 2008 - 09:46 PM

Solicit ajutor ptr.urmatoarea problema: administratorul unic al unui SRL a decedat, mostenitorii vor lichidarea firmei, care sunt pasii de urmat?



#16 Mirela1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2008 - 02:50 PM

Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez.Sunt asociat unic la un Srl care are ca activ un teren cu o valoare de circa 1 milion de euro pe care vreau sa-l vand.Vreau sa stiu exact ce impozite trebuie sa platesc,din cate am inteles ar trebui sa platesc tva colectat 19%,impozit pe profit din reevaluare 16%(cu toate ca acest teren a fost luat in anul 1995),impozitul pe dividente 16%,CAS 9,5%,CASS6,5% practic nu as ramane nici cu 1/2 din valoarea terenului.Vreau sa stiu daca sunt reale aceste cote de impozitare sau daca se mai deduc din impozite cum ar fi TVAul etc prin plata celorlalte.
Problema majora in cazul meu este ca in anul 1995 firma a avut profit de 100 mii euro,cu care acest teren putea fi luat pe dividente ramanand astfel in proprietatea mea,insa datorita unui contabil egoist terenul l-am luat ca investitie pe firma desi aveam dreptul sa il iau pe persoana fizica....vreau sa stiu totusi daca l-as vinde la ora asta cu cati bani as ramane efectiv in mana,intrucat nu cred ca mai pot sa il trec pe persoana fizica desi puteam sa-l iau la acea vreme din dividente...mss anticipat!!!!



#17 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 20 February 2008 - 08:04 PM

Am auzit undeva, nu mai stiu bine cand si in ce context, cum ca o societate (micro, platit. de imp. pe venit) daca are pierdere 5 ani la rand ar fi dizolvata, sau cum ca s-ar plati un impozit pe pierdere. Exista asa ceva? Stie cineva ceva legat de acest subiect? :tongue:



#18 lumar

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 March 2008 - 09:46 PM

[quote name='popa carmen luminita' date='Jan 11 2008, 12:25 PM' post='157828']
[quote name='MariusH' post='156146' date='Dec 17 2007, 08:11 PM']Salutari dragi colegi,

Am o rugaminte putin mai ciudata. Eu am plecat din tara deja de peste 1 an si credeam ca am rezolvat toata documentatia necesara radierii unui SRL care nu mai avea activitate oricum in ultimii ani. Ultimul bilant de an a fost depus fara rulaje (doar solduri transpuse de la an la an). Firma are inclusiv TVA de recuperat si nici o datorie la retinerile salariale sau impozit pe venit.

Am primit o a 2-a notificare de la Reg Com deja si nu mai stiu ce sa fac. O persoana din familia mea se duce si intreaba in stanga si in dreapta ce mai trebuie facut in acest sens, insa nu e contabil de profesie. Nu stiu cum as putea sa rezolv aceasta situatie de la distanta. Nu stiu cat sunt de mari amenzile pentru nedepunerea la timp a situatiilor financiare, desi in momentul plecarii mele eram cu situatiile la zi ! Are Reg Com o pagina de web unde se pot depune online aceste situatii anuale? Stie cineva sa ma informeze de asemenea care sunt cuantumurile amenzilor pentru nedepunerea la timp a acestora si eventual cu o explicatie logica despre motivul pentru care nu s-a radiat firma de la prima infatisare in tribunal (2006) cand raportarile erau la zi ?

daca nu aveti alte probleme cu firma si sunteti dispus sa imi cesionati mie partile sociale sunt dispusa sa ma ocup eu de toate formalitatile. in ce oras este sediul? e-mail: lumarexpert@yahoo.com sau tel 0729361045



#19 rorica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 March 2008 - 08:39 PM

Am o problema urgenta: trebuie sa inchid un SRL, dar nu stiu cum e mai bine sa il lichidez sau sa declar faliment? Sau e acelasi lucru? Daca am datorii la bugetul de stat cum e mai bine sa fac, ca sa nu le mai platesc? S-au adunat foarte multe, oricum nu le pot plati...TRebuie sa vorbesc cu un avocat sau cu un contabil? Multumesc mult!



#20 andre24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 March 2008 - 12:34 PM

daca o microintreprindere realizeaza pierdere 5 ani consecutivi aceasta va fi dizolvata automat?
va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL