Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cate tichete masa pot acorda? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cate tichete masa pot acorda?


6 replies to this topic

#1 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 09 November 2007 - 01:33 AM

buna, as avea o intrebare( scuze daca nu am postat unde trebuia,sunt noua si poate inca nu ma descurc cum trebuie): angajata unei firme a comandat lunar cam 40 de tichete de masa pe care le-a luat in luna respectiva, din cate stiu bonurile de masa se acorda doar unul pe zi,problema mea este daca pot sa le scad pe toate sau cum sa fac.multumesc pentru raspuns



#2 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 09 November 2007 - 10:52 AM

Inregistrezi bonurile pe 532 - alte valori si treci pe cheltuiala in luna bonurile la care ai dreptul (corespunzator zilelor lucrate).

Anais



#3 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 09 November 2007 - 02:03 PM

multumesc ptr.raspuns, dar se pare ca tot nu am inteles :smile: ex. in luna august fiind in concediu de odihna avea dretul doar la 2 bonuri,ea a comandat 40 buc. si si le-a luat pe toate,idem ptr.septembrie si octombrie cam 10-15 buc. in plus fata de cat avea dreptul. intrebarea este ce fac cu cele pe care le-a luat in plus am voie sa le scad, adica pot sa-i acord 40 bonuri intr-o luna????????
multumesc.



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 03:30 PM

Tichetele de masa se acorda asa cum ai spus si tu: cate unul pentru fiecare zi lucratoare(lucrata efectiv). In acest sens se intocmeste pentru fiecare perioada(luna) un borderou, centralizator in care se trece numele angajatului care beneficiaza de tichete, numarul de tichete acordate, numarul de zile lucrate...
Cauta pe forum si gasesti multe detalii in acest sens.
Desigur ca angajatorul poate acorda angajatilor si 1000 de tichete pe luna, problema este cea a deductibilitatii cheltuielii - vezi si codul fiscal.
In situatia ta ai mai multe variante: poti distribui atat cat ai voie sa deduci, iar restul tichetelor le lasi nedistribuite in per.respectiva si reglezi in lunile urmatoare, sau le returnezi(daca ele mai exista); le distribui pe toate si deduci atat cat permite legea.
Madalina



#5 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 10 November 2007 - 02:10 PM

multumesc mult madalina ptr.raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 10:19 PM
citare mesaj anterior




#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 02:11 PM

Am o intrebare legat de aspectele de mai sus :smile: .
Daca un salariat (care nu are functia de baza la mine) nu primeste la locul de munca unde are functia de baza decat jumatate din nr tichetelor de masa, poate primi de la mine diferenta pana la acoperirea nr. de zile din luna?
Considerandu-le cheltuieli nedeductibile in calculul impozitului pe profit si nu avantaje salariale? Exista vreun aspect in lege care interzice explicit acest lucru? Stiu de art. 35 din norme (ca numai angajatorii unde resp salariati au fctia de baza), dar ce implicatii ar aparea daca ar primi 10 tichete de la mine?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 24 November 2008 - 07:12 PM

eu am intrebarea daca bonurile sunt neimpozabile indiferent de numarul achizitionat si daca depaseste deductibilitatea?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL