Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somajul tehnic - contributii salarii, legislatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


somajul tehnic - contributii salarii, legislatie


77 replies to this topic

#41 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 August 2009 - 12:00 PM

Vezi postareamufy, la Aug 6 2009, 03:50 PM, a spus:

Am salariul tarifar pe luna de 1848 ia venitul brut pe o luna este de 2704 .Cat reprezinta valoarea pe care o sa o incasez pe o luna de somaj tehnic si cum se calculeaza ? Intr-o reclama a unui CD cu probleme de legislatie a muncii supliniau ca unul dintre avantajele angajatului aflat in somaj tehnic ar fi ca ar incasa cam aceeasi bani sau mai multi in functie de persoanele aflate in intretinere! Cam la ce se refereau sau este doar o iluzie?
Daca un angajat este o luna intrega in somaj tehnic va primii (in mina) mai multi bani decat daca ar lucra si ar castiga salarul conform incadrarii.
Calculul e simplu la somaj tehnic din incadrare se scade 25%, daca lucra normal se scade CAS, Sanatate, Somaj si Impozit care depasesc 25% (deci castiga mai putin daca lucra decat daca sta acasa).
Singurul dezavantaj este ca la calculul pensiei pentru perioada somajului tehnic se ia ca baza de calcul salarul minim pe economie.



#42 Lau74dani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 September 2009 - 11:40 AM

Daca firma acorda prin CCM in afara de 75% din tarifar inca o suma fixa lunara reprezentand un drept in natura al salariatilor, vreau sa stiu daca se retin contributiile la stat numai pentru suma aceasta fixa,in primele 3 luni cand esti scutit.




#43 blackbutterfly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 September 2009 - 11:49 AM

va rog mult daca ma poate ajuta cineva in legatura cu somajul tehnic
ce anume imi trebuie sa depun pt ca angajatii sa intre in somaj tehnic
am vazut ca cineva a atasat o decizie ce cuprindea si un tabel cu salariati si o informare pt salariati.
imi trebuie ceva in afara de acestea?
pot sa le depun numai in primele 5 zile ale lunii?

pt ca azi m-am plimbat de la inspector la inspector si nimeni nu mi-a zis nimic concret.

Aceasta postare a fost editata de blackbutterfly: 01 September 2009 - 11:57 AM




#44 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 September 2009 - 02:00 PM

Vezi postareablackbutterfly, la Sep 1 2009, 11:49 AM, a spus:

va rog mult daca ma poate ajuta cineva in legatura cu somajul tehnic[...]
Nu este prea clar ce trebuie facut (adica nu am vazut nici unde o reglementare pt.aceasta).
Noi am procedat astfel: fiecare angajat a fost informat de perioada in care este in somaj tenic (print-o decizie individuala sau colectiva) iar la ITM trebuie depusa aceasta (noi am facut-o tabelar, altii individul).
Din cate stiu eu se pot depune la ITM oricind, dar nu dupa inceperea perioadei efective de suspendare a lucrului.

Vezi postareaLau74dani, la Sep 1 2009, 11:40 AM, a spus:

Daca firma acorda prin CCM in afara de 75% din tarifar inca o suma fixa lunara reprezentand un drept in natura al salariatilor, vreau sa stiu daca se retin contributiile la stat numai pentru suma aceasta fixa,in primele 3 luni cand esti scutit.
Somajul tehnic se refera numai le cei 75% restul este conform legislatiei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2009 - 10:12 PM




#45 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 September 2009 - 09:02 PM

Are cineva idee daca aceste venituri apar in fisa fiscala?



#46 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2009 - 08:25 AM

De vreme ce nu sunt impozabile nu apar in fise fiscale.



#47 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 14 September 2009 - 10:58 AM

Ba trebuie sa apara lunile respective, cu deducerea personala si cu venituri si impozite pe zero (ca pt lunile in sarcina si lauzie).
Astfel poate fi luata in calcul de cumulare cu (daca exista) alte surse de venit



#48 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2009 - 12:31 PM

Angajatul trebuie sa apara,dar era vorba despre acele venituri (adica 75% din salar cf.somaj tehnic) care nu apar. Angajatul poate sa fie si partial (adica nu toata luna in somaj tehnic) cand veniturile impozabile trebuie sa fie trecute.
Atentie a aparut si noua declaratie la somaj unde orele (zilele) de somaj tehnic sunt evidentiate separat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:08 PM




#49 anca55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 September 2009 - 01:42 PM

1. Apropo de asta, am vazut ca pt cei 75% somaj tehnic, perioada maxima 90 de zile, nu se plateste nici o contributie (pensi, somaj, sanatate, etc) dar contr ITM?
2. Ce nu se mai plateste?



#50 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2009 - 02:33 PM

Vezi postareaDinu George, la Sep 14 2009, 01:31 PM, a spus:

Vezi postareavics, la Sep 14 2009, 11:58 AM, a spus:

Ba trebuie sa apara lunile respective, cu deducerea personala si cu venituri si impozite pe zero (ca pt lunile in sarcina si lauzie).
Astfel poate fi luata in calcul de cumulare cu (daca exista) alte surse de venit
Angajatul trebuie sa apara,dar era vorba despre acele venituri (adica 75% din salar cf.somaj tehnic) care nu apar. Angajatul poate sa fie si partial (adica nu toata luna in somaj tehnic) cand veniturile impozabile trebuie sa fie trecute.
Conform Ordinului 2293/ 03.12.2007 pentru aprobarea modelului si continutului fisei fiscale
privind impozitul pe veniturile din salarii:
Fisa fiscala privind impozitul pe veniturile din salarii se completeaza de catre angajatorii/platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor, denumiti in continuare angajatori, pentru fiecare persoana fizica care realizeaza venituri din salarii sau asimilate acestora, la functia de baza sau in afara functiei de baza, conform legii.
Conform Lg. 268/7.07.2009 pentru aprobarea OUG 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala:
Art. 2
(2) Indemnizatiile de care beneficiaza salariatii, de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, platite din fondul de salarii, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, pentru o perioada de cel mult 90 de zile in anul 2009, in intelesul impozitului pe venit prevazut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Avand in vedere ca indemnizatia de somaj tehnic de care beneficiaza angajatii nu este inclusa in veniturile salariale si nu sunt impozabile conform Codului fiscal, nu se completeaza Fisa fiscala pentru aceasta perioada, venitul din salarii este egal cu zero.



#51 giole

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 September 2009 - 04:15 PM

Te rog daca poti as dori si eu un formular de decizie suspendare cu somaj tehnic ina_ene@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:24 PM




#52 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 14 October 2009 - 07:34 PM

am si eu o nelamurire poate ma ajuta cineva
in perioda de somaj tehnic se face stat de plata sau cum?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:24 PM

traim intr-o lume confuza



#53 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 October 2009 - 12:52 PM

Evident ca se face stat de plata (mai ales ca un angajat poate nu este toata luna in ST).
Statul de plata trebuie sa aiba o rubrica de Somaj tehnic care daca este toata luna in ST este egala cu rubrica de la Rest plata (restul 0). Daca sunt si zile lucrate vor apare date si in celalate rubrici (regie, acord,brut, net,CAS,CASS,Somaj, Impozit sau ce mai cuprinde statul tau normal de salarii) iar la rest plata vor fi sumele adunate de la zilele lucrate cu somajul tehnic.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:25 PM




#54 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2010 - 01:18 PM

Stiti cumva daca OUG 28 /2009 se aplica si in 2010 (ma refer la somajul tehnic si nu la durata somajului sau alte prevederi din OUG) ? Nu am vazut nici unde specificata valabilitatea ordonantei in ceea ce priveste somajul tehnic si scutirile de la plata ale angajatorului si angajatului in acest caz.



#55 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 January 2010 - 01:25 PM

am intrebat la ITM in decembrie 2009 daca se aplica si in 2010 somajul tehnic in conditiile specificate si mi s a spus ca nu exista inca o hotarare in acest sens.
The art of knowing is knowing what to ignore.



#56 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 21 January 2010 - 12:22 AM

apelez la bunavointa dvoastra cu o intrebare:
firma la care lucrez acum ( de 4 luni ) o sa ma bage in somaj dar am inteles ca asta presupune sa cer si o adeverinta cu stagiul de cotizare de la fosta firma la care am lucrat.
intrebarea mea e legata de faptul daca fosta firma la care am lucrat are obligatia legala,la cererea mea sa mi completeze acea adeverinta sau poate sa ma refuze fara sa am cu ce riposta .
va multumesc! (eventual daca dispuneti si de un model de adeverinta de cotizare)



#57 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 January 2010 - 08:14 AM

Pt. Stroetania : firma la care ai lucrat inainte are obligatia sa-ti completeze Adeverinta pentru somaj. Model de adeverinta gasesti pe Internet.

Dana




#58 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 January 2010 - 08:53 AM

iata un model de adeverinta stagiu de cotizare

Fisiere atasate


The art of knowing is knowing what to ignore.



#59 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 10 February 2010 - 02:45 PM

Ma poate ajuta cineva/
Se poate da personalul acum in somaj tehnic? Din cate stiu nu s-a publicat in MO prelungirea legii nr. 28/2009
Ce acte trebuie intocmite ce inreg se fac in contabilitate/
Eu am 16 anjajati la o cariera de piatra si as dori sa intre in somaj tehnic de la 15 feb?



#60 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2010 - 03:53 PM

Conform OUG4/2010, Mof 93/10.02.2010 se prelungeste facilitatea de somaj tehnic 90zile fara plata contributiilor salariale in periada 01.02.2010 - 31.12.2010.
Intrebarea mea este :
- daca in 2009 o societate a beneficiat de acesata facilitate timp de 90zile mai poate sa repete aceasta si in 2010?
Din ce am citit eu in ordonanta de mai sus nu se intelege ca nu se poate.
Astept alte opinii in acest sens si daca nu se poate va rog si cadrul legal.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL