Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

registrul de casa in valuta

9 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 posts
  • Location:bucuresti

Posted 23 November 2007 - 05:44 PM

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea situatie:

Administratorul firmei a luat un avans in valuta de 5000 euro cash. Intrebare: ii scot din registrul de casa pe dispozitie de plata cu toata suma? nu exista plafon? Asa mi s-a spus, dar as vrea sa stiu ce act normativ reglementeaza acest lucru.


Va multumesc foarte mult.
georgi30



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 November 2007 - 06:37 PM

In norma metodologica din 30.11.2004 se precizeaza, la final:13. Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.
Gasesti pe forum mai multe detalii daca este nevoie.

Madalina



#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 posts
  • Location:bucuresti

Posted 26 November 2007 - 09:07 AM

Madalina, multumesc frumos...Daca imi poti da si un link unde gasesc pe forum detalii...iti sunt recunoascatoare...

Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.

Poti sa-mi spui mai explicit ce inseamna asta??
georgi30



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 posts
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Posted 26 November 2007 - 09:44 AM

Poti plati, ai grija sa nu depasesti 10.000 euro intr-o singura zi.Art.13 din legea mentionata de Madalina nu plafoneaza platile la 10.000 ron pe zi la furnizori daca sunt incasati in valuta, asa cum este la lei.

Edited by claudiaionela, 26 November 2007 - 09:44 AM.




#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 posts
  • Location:bucuresti

Posted 26 November 2007 - 10:08 AM

Deci pot sa-i dau pe dispozitie de plata 5000 euro intr-o zi? Poti sa-mi dai ujn link unde scrie asta cu max 10.000 euro intr-o zi?

Multumesc

Edited by madalinab, 10 July 2008 - 11:49 PM.

georgi30



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 November 2007 - 10:26 AM

Este vorba de prevederile legii 656/2002 privind combaterea evaziunii si spalarii banilor. Incearca tu cautare pe forum.
Madalina



#7 haiducul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:zalau

Posted 19 January 2010 - 03:39 PM

Buna.
Daca administratorul a creditat, in zile diferite, firma cu 1500, 1900 si 1920 euro pentru plata in numerar a 3 facturi, dispozitia de incasare se completeaza cu suma in euro sau lei echivalent la cursul din ziua creditarii ? (5314=462.01; 401 = 5314 )
Restituirea sumelor catre administrator prin dispozitie de plata, se face in euro sau lei echivalent ?
Multumesc.
Ciao.



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 20 January 2010 - 11:49 PM

Incasarea se face in euro si se vede echivalentul in lei.
Restituirea se face in functei de ce scrie in contractul de creditare a firmei, ( si cum banuiec ca ori nu sa facut , ori sa facut unul uzual ), restituirea se face la cursul bnr din ziua restituiri.



#9 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 posts

Posted 02 March 2011 - 01:23 PM

Buna ziua. Am citit pe forum raspunsurile referitoare la intrebarea mea si as vrea doar sa ma conving ca am inteles corect. Firma x livreaza intracomunitar bunuri catre firma y ( ambele au cod valid TVA - VIES). Firma x poate incasa numerar de la firma y orice suma in valuta - preferabil pana in 10.000 Euro zilnic- atat timp cat se tine evidenta separata in registrul de casa pe valuta. Valuta poate fi depusa la banca, schimbata in lei sau pastrata in casierie ( in acest caz nu exista limita de suma pentru registrul de casa in valuta). Intrebarea mea este daca factura emisa catre firma y este mai mare si se incaseaza partial in zile diferite este vre-o problema?
Multumesc



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 03 March 2011 - 12:13 AM

Operatiunile de incasari (si plati ) in valuta nu intra sub incidenta Ordonantei 15/1996.

Dana







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL