Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mostre gratuite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mostre gratuite


17 replies to this topic

#1 regent

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 26 November 2007 - 09:31 AM

Buna dimineata! Am primit din China niste mostre gratuite. Cum le inregistrez? Multumesc! Pentru ele am primit doar factura de transport, taxe vamale si TVA. Nu am primit factura pentru mostre. Atunci cand a fost expediat coletul, li s-a cerut celor din China sa treaca o valoare minima pe factura pentru ca e o conditie obligatorie, chiar daca mostrele sunt gratuite. Prin urmare ei au trecut o valoare pe factura, doar pentru vamuire. Noua nu ni s-a emis factura ca sa platim mostrele.
Multumesc

Si inca ceva. Unde gasesc legislatia cu privire la importuri. Ma intereseaza importuruile din China.



#2 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 November 2007 - 05:14 PM

Nu se inregistreaza niciunde.

Codul Vamal.
Codul fiscal.

Ioan Butariu
expert contabil



#3 george Marry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 May 2009 - 02:58 AM

Nu am primit factura pentru mostre. Atunci cand a fost expediat coletul, li s-a cerut celor din China sa treaca o valoare minima pe factura pentru ca e o conditie obligatorie
sonnerie gratuite

Aceasta postare a fost editata de george Marry: 21 May 2009 - 02:59 AM




#4 lovelycat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 May 2009 - 10:03 AM

Prin urmare ei au trecut o valoare pe factura, doar pentru vamuire. Noua nu ni s-a emis factura
ca sa platim mostrele.
Multumesc
sonnerie gratuite

Aceasta postare a fost editata de lovelycat: 26 May 2009 - 10:04 AM




#5 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2011 - 06:22 PM

Buna seara!

Cum ar trebui sa facturez o anumita cantitat e d e marfa care se va livra ca si mostre? Am voie s a facturez cu valoarea 0, adica sub pret?

In contabilitate cum s e inregistreaza acesteasta livrare?

Multumesc anticipat!



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 07:47 PM

Facturezi normal, doar ca in dreptul produselor treci pret unitar zero si valoare zero iar pe factura scrii : "mostre cnf. CF art. 128, alin. 8, litera e."
Ai aici art. si Normele :
CF art. 128, alin.8 :
"(8) Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1):
e) acordarea în mod gratuit de bunuri ca mostre în cadrul campaniilor promoționale, pentru încercarea produselor sau pentru demonstrații la punctele de vânzare, precum și alte bunuri acordate în scopul stimulării vânzărilor în condițiile stabilite prin norme;
Norme CF :
13) În sensul art. 128 alin. (8) lit. e) din Codul fiscal, se cuprind în categoria bunurilor acordate în mod gratuit în scopul stimulării vânzărilor:
a) pe lângă bunurile oferite în mod gratuit ca mostre în cadrul campaniilor promoționale, pentru încercarea produselor sau pentru demonstrații la punctele de vânzare, și orice alte bunuri care sunt destinate pentru reclamă și publicitate;
b) în alte cazuri decât cele prevăzute la lit. a), bunurile care sunt produse de persoana impozabilă în vederea vânzării sau sunt comercializate în mod obișnuit de către persoana impozabilă, acordate în mod gratuit clientului, numai în măsura în care sunt bunuri de același fel ca și cele care sunt sau au fost livrate clientului. Atunci când bunurile acordate gratuit în vederea stimulării vânzărilor nu sunt produse de persoana impozabilă și/sau nu sunt bunuri comercializate în mod obișnuit de persoana impozabilă, acordarea gratuită a acestora nu va fi considerată livrare de bunuri dacă:
1. se poate face dovada obiectivă a faptului că acestea pot fi utilizate de către client în legătură cu bunurile/serviciile pe care le-a achiziționat de la respectiva persoană impozabilă; sau
2. bunurile/serviciile sunt furnizate către consumatorul final și valoarea bunurilor acordate gratuit este mai mică decât valoarea bunurilor/serviciilor furnizate clientului."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 January 2011 - 07:48 PM

Dana




#7 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2011 - 07:52 PM

Va multumesc mult!!
Imi puteti spune cum ar trebui sa le inregistrez in contabilitate?623= 371?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 January 2011 - 11:27 AM
eliminare citare integrala mesaj precedent, cf. regulament




#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 08:35 PM

Cu placere si raspunsul este da, la inregistrarea contabila, cu analitic distinct "mostre". Cheltuiala este deductibila integral.
Avdia, foloseste butonul ADD REPLY, nu REPLY pentru ca nu are sens sa citezi textul integral postat de mine, nu ?
:thumbup:

Dana




#9 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2011 - 01:06 PM

Va cer iarasi ajutorul. Una din firme a dat mostre la un targ de expozitii. Cum ma scad cu acesasta marfa? Nu s-a facturat nimic, iar clientii nu exista, in sensul ca acestia au fost vizitatori.

Multumesc mult!



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 03:04 PM

Avdia, mostrele au fost insotite sau trebuiau sa fie insotite de un Aviz de insotire a marfii pe care sa scrie mentiunea "fara factura" cnf. Ordinului 3512/2008 : "În cazul transferului de bunuri între gestiunile aceleiași unități, dispersate teritorial, precum și al transportului bunurilor cedate cu titlu gratuit (mostre, bunuri date pentru stimularea vânzării sau testări la locul de desfacere, premii, materiale promoționale etc.) avizul de însoțire a mărfii va purta mențiunea "Fără factură", după caz."
Pe baza Avizului le scazi din gestiune, trebuie doar sa-l ceri.

Citeaza

Nu s-a facturat nimic, iar clientii nu exista, in sensul ca acestia au fost vizitatori.
Ce sa factureze daca se dau gratuit in scopul promovarii firmei ?
Tu nu ai primi niciodata mostre, in calitate de persoana fizica ? Si "existi" :biggrin:, nu ?

Dana




#11 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2011 - 03:08 PM

Multumesc mult!

Nu au aviz.Off!
Este bine daca fac un proces verbal.
N stiu cum sa fac.
623=371 ca si inregistare e bine?



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2011 - 04:11 PM

Citeaza

Avdia : Nu au aviz.Off!
Data viitoare poate li se va confisca marfa transportata fara Aviz si sigur vor tine minte ce documente insotitoare se fac la scoaterea din unitate a marfii.
Sa-l faca acum si sa ti-l dea, pot sa faca si un PV explicativ si ar trebui sa aiba o dovada, gen invitatie sau altceva ca au fost la acel targ de expozitii.
Si da, inregistrezi tot asa daca ai comert cu ridicata.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 January 2011 - 04:12 PM

Dana




#13 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2011 - 10:28 AM

Din ce am citit eu in CF, inteleg ca aceste cheltuieli sunt deductibile integral.La mine suma este ametitor de mare. Desi scrie ca sunt deductibile integral, as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca se tine cumva cont si de cifra de afaceri.
Multumesc anticipat!



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 January 2011 - 12:00 PM

Sunt ded. integral, dar trebuie sa aiba la baza doc. justificative.

Citeaza

La mine suma este ametitor de mare.
...mi se pare ciudat, depinde totusi ce inseamna "ametitor de mare" comparativ cu datele pe care le ai in balanta.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 January 2011 - 12:04 PM

Dana




#15 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2011 - 12:04 PM

Multumesc mult Dana 42! Scuzati-ma, fiindca v-am necajit mult cu acest subiect.



#16 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 15 March 2011 - 03:00 PM

buna ziua,

cum inregistrez mostre si cataloage primite din stat membru, cu factura proforma, pe care trebuie sa le fac transfer la un punct de lucru din tara
se doreste tinerea evidentei acestor materiale promotionale si mostre.

multumesc mult de ajutor



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 March 2011 - 09:27 PM

Daca nu ai valoare, nu ai cum sa le inregistrezi. Se poate tine evidenta lor cantitativa in gestiune, daca asa se doreste.

Dana




#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2011 - 06:05 PM

Cred ca au valoare- daca au fost insotite de o factura proforma? Se intocmeste NIR si se inregistreaza in contabilitate ca intrari. Pe masura ce vei utiliza aceste pliante si mostre, le vei scoate din gestiune pe baza Bonului de consum.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL