Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme la rambursarea TVA, am nevoie de sfaturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probleme la rambursarea TVA, am nevoie de sfaturi

5 replies to this topic

#1 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 13 December 2007 - 04:14 PM

Am urmatoarea problema:
Enunt:
O societate are ca obiect de activitate principal exportul de marfuri. Urmare a activitatii, in fiecare luna se inchide cu TVA de recuperat. Incepand cu oct 2005, aproape in fiecare luna s-a cerut rambursarea. Din pacate, AF sect... a catadixit sa vina in control abia in 15.01.2007, data ordinului de serviciu, control pe care nu l-a finalizat nici pana acum si care s-a materializat doar cu un PV incheiat in data de 15.10.2007, fara concluzii, in care se arata neregulile gasite si faptul ca s-a cerut nota explicativa cu privire la acestea. Pentru a se acoperi, au facut o instiintare ca suspenda controlul pana la finalizarea controlului incrucisat la furnizori in 02.02.2007 si inca una in 16.10.2007. Din totalul de 300.000 lei, in discutie se afla 6000 lei.
Intrebare:
Ce pot sa fac sa ii conving sa finalizeze odata procedura de rambursare?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#2 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 13 December 2007 - 07:50 PM

am avut aceeasi problema , incepand cu octombrie 2004 si finalizata in vara lui 2006 . suma era mult mai mare si din aproape ..... de recuperat m-am trezit cu vreo 40 miliarde de plata . depune cat mai multe adrese , nu personal , ci prin posta cu confirmare de primire , cat mai oficiale si cu foarte multe semnaturi . eu , pt. ca suma nu era de competenta provinciei am ajuns la Bucuresti , la un anumit domn CAPDEFIER ( fara gluma) , un super profesionist . in final Bucurestiul le-a ;desfiintat; actul de control , am primit banii si acum ma judec pt. niste facturi in copie (asa numai cat sa nu-mi ies din mana ) . mult succes si nu te lasa intimidat .




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2007 - 11:56 PM

Pentru persoanele impozabile care desfasoara activitati de export si ale caror deconturi cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare au ramas nesolutionate pana in noiembrie 2007 se aplica metodologia de solutionare a deconturilor cu sume negative de taxa pe valoarea adaugata cu optiune de rambursare prevazuta in Ordinul 1857/2007 publicat in MO 785/20.11.2007. Poate te ajuta sa citesti metodologia.



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 14 December 2007 - 09:47 AM

Va multumesc pt incurajari. Lexiroxi, am citit metodologia, din pacate nu ma ajuta decat ulterior, deoarece in mod sigur m-au incadrat la risc mare, asa ca prima rambursare mi-o fac cu control anticipat, care este in derulare, suspendat pana la noi ordine. Asa ca le fac notificare, sa se miste odata, si ii amenint si ca le cer majorari de intarziere de acelasi ordin de marime pe care ni le cer ei noua, chit ca nu am baza legala.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 December 2007 - 12:28 PM

Baza legala o reprezinta prevederile alin. (1) art. 124 al OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, modificat de Ordonanta 47/28.08.2007 privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale, publicata in MO 603/31.08.2007:
Art.124
(1) Pentru sumele de restituit sau de rambursat de la buget contribuabilii au dreptul la dobanda din ziua urmatoare expirarii termenului prevazut la art. 117 alin. (2) sau la art. 70, dupa caz. Acordarea dobanzilor se face la crerea contribuabililor.



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 14 December 2007 - 01:30 PM

multumesc
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL