Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

concediere

69 replies to this topic

#41 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 02:07 PM

Delia, te rog sa respecti Regulamentul in privinta citarii mesajelor.

Cat despre:

Vezi postareaDelia Ionescu Vlad, la Mar 16 2009, 01:19 PM, a spus:

Vad ca nu se grabeste sa raspunda nimeni, lucru destul de des intalnit pe acest site, de altfel.
Unde ai citit tu ca pe acest forum exista obligativitatea de a se da raspuns fiecarei intrebari sau ca exista un timp minim de raspuns sau mai stiu ce altceva iti trece prin minte?!
Raspunde cine are timp, cine stie, cine doreste sa o faca...forumul este gratis, fara obligatii de genul: daca esti membru esti obligat sa dai 3 raspunsuri azi, 5 maine, etc...
In consecinta, te rog sa ai grija si la tonul pe care-l adopti atunci cand postezi un mesaj.

Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#42 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 19 March 2009 - 05:41 PM

[quote name='madalinab' date='Mar 16 2009, 03:07 PM' post='196938']



Unde ai citit tu ca pe acest forum exista obligativitatea de a se da raspuns fiecarei intrebari sau ca exista un timp minim de raspuns sau mai stiu ce altceva iti trece prin minte?!



Intr-adevar nu exista aceasta obligatie. Era doar o constatare. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Imi cer scuze daca am facut-o. E adevarat ca fiecare rapsunde cand vrea.
Daca mi-ai atras atentia cu privire la tonul folosit, imi permit si eu sa spun ca: "sau mai stiu ce altceva iti trece prin minte?! " nu e tocmai ceea ce se intelege prin ton respectabil si politicos. Din contra este mult mai urat decat ceea ce am spus eu.

Multumesc.




#43 Goguta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 May 2009 - 02:04 PM

Buna ziua. Din firma noastra au fost disponibilizati in anul 2007 vreo 100 de persoane carora li s-a acordat preaviz.
In CCM scrie ca pe langa acest preaviz trebuie sa se mai acorde intre 1 si 2 salarii compensatorii in functie de vechime si atunci cand situatia financiara a firmei o va permite. Aceste salarii compensatorii nu au fost acordate iar acum o parte din cei disponibilizati ne-au dat in judecata si noi trebuie sa dovedim ca s-au acordat pe stat acele salarii compensatorii dar nu au fost platite din cauza ca avem probleme financiare. Directorul economic mi-a spus sa refac statele din 2007 pentru acele persoane, sa fac declaratii rectificative la CAS, CASS, 85%, SOMAJ, 100, 102 si fisa fiscala pe 2007.
Au trecut 2 ani de atunci si citisem pe aici pe undeva ca in art. 57 din codul fiscal se precizeaza ca drepturile salariale pentru perioade anterioare pot fi acordate la data cand se dau. Asadar cum este legal sa procedez? Sa refac statele din 2007 cu toate declaratiile ce tin de ele sau in statele lunii curente sa introduc aceste sume ? Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 January 2010 - 12:14 PM




#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2009 - 08:20 PM

in statele curente nu ai cum fiindca oamenii nu mai sunt salariatii tai.

daca prinzi acum salarii in plus pe 2007 va trebui sa refaci si decl. 101 pe 2007 si 2008 (daca esti platitoare de impozit pe profit) + registrul de evidenta fiscala refacut la zi 6-7-8 ... trimestre, 121 si 691 nu mai sunt aceleasi + bilanturi in aer ...
se strica multe din raportari (declaratii si nu numai).



#45 Goguta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 May 2009 - 08:33 AM

Asadar va trebui sa refac statele lui 2007 cu declaratiile aferente, multumesc.



#46 karmenemma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 July 2009 - 09:42 AM

Am si eu urmatoarea problema.
De la 1 iulie firma la care lucrez desfinteaza postul de gestionar.Persoana care este gestionar este de pe 15 iunie pana pe 30 in concediu de odihna si am inteles ca de la 01.07 pana pe 15.07 este in concediu medica....nu stiu ce sa fac...ce demersuri?trebuie sa ii fac anumite deocumente sa o trimit in somaj?
am decizie de concediere,am referat de desfinare post, am si notificarea....ce mai imi trebuie?
Ma poate ajuta cineva?



#47 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 09 July 2009 - 10:08 AM

karmenemma

Iti faci dosarul pentru somaj.



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 July 2009 - 07:01 PM

cred ca ea nu e salariata, ci angajatorul
trebuie sa astepti pentru a face decizia de concediere dupa ce termina medicalul, si atunci cu previz.



#49 nafanaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 September 2009 - 10:26 AM

Buna ziua, Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare. Am primit preaviz pe motivul ca din cauza situatiei financiare a firmei mi se desfiinteaza postul. Lucrez intr-o firma particulara de proiectare si consultanta. As vrea sa stiu daca am dreptul la salariu compensatoriu. Mentionez ca in CIM nu este specificat acest aspect. Multumesc.



#50 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 01:31 PM

Trebuie sa acorde salariu compensator, fara exceptie.

Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu țin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensație de cel puțin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de muncă a intervenit ca urmare a unor motive ce nu țin de persoana salariatului.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006
Dragos



#51 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 23 September 2009 - 12:17 PM

Vezi postareanafanaf, la Sep 16 2009, 11:26 AM, a spus:

Buna ziua, Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare. Am primit preaviz pe motivul ca din cauza situatiei financiare a firmei mi se desfiinteaza postul. Lucrez intr-o firma particulara de proiectare si consultanta. As vrea sa stiu daca am dreptul la salariu compensatoriu. Mentionez ca in CIM nu este specificat acest aspect. Multumesc.

Beneficiaza doar sume compensatorii doar aceei care sunt concediati nelegal........
dar situatia lui 'nafanaf' se pliaza pe art 65 alin 1 care spune

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă, determinată de desființarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.

Deci nu e intemeiat sa se acorde slar compensator.....

Art. 78. - (1) În cazul în care concedierea a fost efectuată în mod netemeinic sau nelegal, instanța va dispune anularea ei și va obliga angajatorul la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate și reactualizate și cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.

Asa cred eu

O zi buna

Revin cu o precizare
Patronul poate sa ocoloeasca si sa nu plateasca suma compensatoare pt ca in codul muncii la acelasi articol scrie ca doar daca esti dat afar nelegal beneficiezi si daca e redus postul atunci nu.

INSA in conytractul colectiv pe plan national pe anii 2007-2010 ,tot la acelasi articol 78 e scris cu torul altceva

deci rectific teoretic primesti,practic doar daca esti mai ''varsat'' decat ei...si stii unde sa cauti....vezi contract colectiv national art.78....si altele....



Scuze de aceste pareri contradictorii....de accea am rectificat....

Succes

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 October 2009 - 08:07 PM




#52 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 23 September 2009 - 12:22 PM

Vezi postareanafanaf, la Sep 16 2009, 12:26 PM, a spus:

Buna ziua, Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare. Am primit preaviz pe motivul ca din cauza situatiei financiare a firmei mi se desfiinteaza postul. Lucrez intr-o firma particulara de proiectare si consultanta. As vrea sa stiu daca am dreptul la salariu compensatoriu. Mentionez ca in CIM nu este specificat acest aspect.

in CIM nu scrie, dar in CCM unic la nivel national pe anii 2007-2010 iata ce scrie :

ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de
persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un
salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de
munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

sefa mea este avocata si noi am redus din personal si a trebuit sa facem o gramada de hartii sa fim in legalitate , deoarece sefa nu vroia sa aiba probleme pe urma . Iata ce am facut
1) s-a intrunit AGA, au hotarat ca se va reduce personalul din sectorul X( si aici s-au insirat motivele clare, cf actelor contabile ) , si le ofera un alt loc de munca intr-un departament Y
2) am facut o notificare scrisa catre cei vizati cu disponibilizarea, cf hot AGA,
3) cei in cauza au refuzat
4 ) am facut deciziile de concediere art 65
5) am platit un singur salariu conpensator + concediile de odihna neefectuate
6) am intocmit actele ptr somaj

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 September 2009 - 12:47 PM




#53 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2009 - 03:18 PM

am si eu o prb daca ma poate ajuta cineva...a fost dat afara un contabil sef, s-a disponibilizat postul...a cerut salariu compensatoriu, pe moment a fost refuzat dar ca sa scape de el i s-a dat si acordul pt salariu compensatoriu....problema mea: ce dari se platesc sau se retin la un salariu compensator acordat in cazul unei concedieri individuale? ...este ca si un salariu normal, ii calculez toate darile catre stat...etc etc. Multumesc anticipat!



#54 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 06 November 2009 - 12:26 PM

la fel ca pentru un salariu normal,dar sa semneze decizie prin care i s-a acordat acest salariu compensator



#55 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 04:08 PM

Vezi postareamirelan, la Nov 6 2009, 01:26 PM, a spus:

la fel ca pentru un salariu normal,dar sa semneze decizie prin care i s-a acordat acest salariu compensator


Mersi frumos! Va semna! :pullhair:



#56 Ionuț Iosub

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2010 - 12:22 PM

Dar CCMUN 2007-2010, art. 78-80 nu prevăd acordarea salariului compensatoriu când are chef angajatorul. Cum s-a ajuns la concluzia că se va acorda "când situația financiară va permite"? Mi se pare o derogare care lasă loc de abuzuri.



#57 mari22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2010 - 10:03 PM

Am fost disponibilizata colectiv dintr-o societate la27.07.2009 cu "8 salarii de baza medii pe societate"-nu se specifica in decizie daca sunt brute sau nete-ca urmare am chemat in judecata societatea privind impozitarea salariilor,aceasta a venit cu intampinarea in care spune"reclamanta beneficiaza de salarii compensat.calculate la nivelul salariilor de baza brute ale tuturor salariatilor existenti in societate la1.06.2009".La cererea unei expertizei contabile societatea vine cu urmat.raspuns:"potrivit listei de salariatii la 1.06.2009 la nivelul societatii erau " y "angajati ale caror salarii de baza brute erau in suma de "X".Rezulta ca salariu mediu de baza(iar nu specifica de care brut sau net dar sa presupunem ca intelegem din lista de salarii)este "z".si face calculul in paranteza: x lei :y salariati =z lei.A ramas sa ma gandesc daca mai vreau expertiza contabila.

INTREBAREA mea este daca calculul e corect ,suspiciunea apare atunci cand dupa impozitarea salariului cu apriximativ 30 la suta ramane foarte mic iar altor colegi completul de judecata le-a respins cererea de expertiza contabila .La baza de calculul salariului compensatoriu se ia in considerare luna respectiva ci nu luna ianuarie potrivit legii 116/2006 si lista de salarii de baza brute ?Ce ar tebui sa fac?



#58 Anahin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2010 - 10:05 PM

Nu stiu ce sa zic..cel mai bine ar fi sa te mai interesezi.



#59 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 11:30 PM

Cred ca cel mai bine va intrebati avocatul, ar trebui vazut ce zice contractul colectiv de munca al societatii.



#60 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 21 January 2010 - 05:14 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti si pe mine intr-o speta: am un angajat caruia vreau sa-i restructurez postul; el nu vrea sa semneze de primire notificarea de preaviz, m-a gandesc sa i-o trimit prin posta cu confirmare de primire. Intrebarile mele sunt:

1. Daca semneaza pe confirmarea de primire unul din parinti sau alta ruda, intr-un eventual litigiu, sunt in culpa ca nu a semnat el pe confirmare? Trebuie neaparat sa semneze salariatul pe confirmare?
2. Ce fac in situatia in care se refuza primirea si plicul se intoarce?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL