Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

concediere

69 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2010 - 12:18 PM

1. nu poate sa semneze alta ruda fiindca nu i-o da postasul, el trebuie sa o predea numai si numai celui caruia ii este adresata, pe baza de CI.
2. daca se intoarce plicul nu-i nimic fiindca oricum ai dovada ca ti-ai indeplinit obligatiile legale de instiintare.

dar, care-i problema cu salariatul ?? doar il scoti in somaj, nu ?



#62 LOPY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 May 2011 - 09:51 PM

Buna ziua,

sunt angajat al unei societati din Bucuresti, care are sucursale in mai toate orasele tarii. Locuiesc in provincie, si la revenirea din concediu crestere copil am fost reintegrat in vechiul post avut anterior, cu toate ca sucursala nu mai avea postul ce il ocupam inainte de a intra in ccc., acesta fiind mutat la sediul central Bucuresti. Dupa o luna de la revenire , timp in care "am tras mata de coada", neavand ce face, deoarece nu mai aveam birou, nu aveam posibilitatea sa folosesc nici un computer al sucursalei, deoarece nu am primit parola si username, am primit o hartie de la sediul central Bucuresti , prin care mi se cerea delegarea pe o perioada de 30 de zile la Bucuresti. Acolo am primit o prelungire de inca 30 de zile de delegare, astfel ca am prestat 60 de zile la Capitala.
Dupa cele 60 de zile am revenit in provincie, la sucursala firmei cu sediul in Bucuresti. Aici am avut o discutie cu directorul sucursalei prin care i-am comunicat casediul central Bucuresti m-a trimis la sucursala dumnealui, si i-am cerut verbal sa-mi comunice sarcinile de servici pe care ar trebui sa le indeplinesc. Dansul mi-a comunicat verbal, ca nu are ce sarcini sa-mi dea , deoarece serviciul in cadrul caruia lucram eu inainte, a fost externalizat , si ca nici nu are birou pentru mine. Dupa 3 luni de zile, in care nu mi s-a dat nimic de lucru de catre conducerea sucursalei(din provincie), am fost scos din condica de prezenta , si nu am mai fost pontat , sub pretextul ca sunt angajatul Bucurestiului; tot atunci mi s-a cerut de catre directorul serviciului din Bucuresti(sediul central), care este si seful meu direct in fisa postului, sa-i trimit in fiecare luna situatia pontajului meu, adica o hartie stampilata si semnata de directorul sucursalei, prin care sa ateste prezenta mea in unitate sau eventualele invoiri. Directorul sucursalei nu vrea sa-mi dea o astfel de hartie , deoarece nu mai sunt angajatul sucursalei , iar eu sincer sa fiu nu prea am mai stat la sucursala , deoarece nu aveam birou si nici activitate , si eram cam ca un portar de unitate pe holul societatii, fapt jenant dupa parerea mea. In aceste circumstante, cei de la Bucuresti , cred ca ma vor da afara, neprimind pontajul de la sucursala, stampilat si semnat de director.

Ieri am primit de la angajator, pe e-mail -ul personal o convocare la efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile, pentru absente nemotivate de la programul normal de lucru, si sunt invitat in 4zile, adica vineri, la sediul social. Mi se comunica faptul ca absenta de la program este o incalcare a regulamentului intern si a contractului individual de munca, si ca cercetarea se va realiza cu respectarea art.263-268 din codul muncii.

1. Daca eu in cadrul sucursalei unde ar fi trebuit sa lucrez:
-nu am un birou
-nu sunt trecut in condica de prezenta
-nu am user name si parola pentru a intra in baza de date a societatii
-nu mi s-a dat nici o insarcinare de realizat( nimic de munca) nici de seful meu direct si nici de directorul sucursalei....
-nu am avut unde sa stau in incinta societatii, asa ca dupa cateva zile de venit la servici, si de stat pe holurile cladirii(taiat frunza la caini, si privit cu dispret de catre cei din conducerea sucursalei) , in urma discutiei cu directorul sucursalei, am convenit ca atunci cand va avea ceva de lucru pentru mine sau cand voi primi sarcini de la seful meu direct (sediul social) , ma va anunta , pana atunci nu stie unde sa stau si ce sa fac, asa ca am decis sa vin doar dimineata sa verific la secretariat daca este vre-o insarcinare venita pentru mine.

Cum ma pot apara in conditiile acestea??? Si ce articol din codul muncii pot folosi in apararea mea.
Ce pot face in aceasta situatie destul de incalcita, zic eu??? Va rog frumos sa ma sfatuiti, daca aveti o solutie in acest caz. Va multumesc anticipat .




#63 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 19 May 2011 - 11:25 AM

buna ziua
am o angajata pe postul de vanzatoare care tine mai mult magazinul inchis...sta la tigara toata ziua..si binenteles, clientii nu prea ajung sa faca efectiv comanzi (societatea se ocupa cu productie si comercializare termopane)
dupa discutii indelungi, in care i-am explicat ca nu o mai vrem ca angajata, n-am ajuns la nici un conses (nu vrea sa-si dea demisia, si nici sa incetam CIM cu acordul partilor)
ce ma sfatuiti sa fac? am intrebat si la ITM, si mi s-a spus sa o concediez pe motive de restructurare a postului (art 65). in aceste conditii..dupa primirea preavizului, ea ar dori sa vina la munca doar 4 ore, dar sa fie pontata toate cele 8 (ITM-ul mi-a precizat ca acest lucru nu este valabil..ca trebuie sa lucreze efectiv 8 ore)
n-as vrea sa ajungem la concediere pe motive disciplinare..dar nu stiu ce sa fac
va rog, un sfat



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 05:36 PM

ITM are dreptate ! faza cu 4 ore lucrate si platite 8 era in CCMNN 2007-2010 care nu mai este valabil, a expirat si altul nou nu s-a mai facut ! in schimb au tot aparut cele pe ramura, vezi la capitolul "contracte de munca" daca a aparut si pt ramura care include productia si comercializarea de termopane, iar daca te incadrezi la vreunul dintre ele trebuie sa vezi daca prevederea cu cele 4 ore mai e valabila.

in final, las-o naibii de nesimtita, macar n-o mai vezi p-acolo sa te enerveze, iar per. de preaviz trece repede (atentie ca s-a schimbat per. de preaviz in noul cod la muncii intrat in vigoare la 30.04.2011)! interesul tau e sa scapi de persoana asta, asa ca ia lucrurile cu calm fiindca nervii tai sunt mai pretiosi decat ultimii bani pe care-i mai platesti persoanei!
iar data viitoare fa contract de munca pe per determinata, ai voie sa acoperi succesiv o per. de 36 luni lucrate, exista cai de lucru ... daca te intereseaza aspectul, iti spunem ce si cum trebuie sa faci ! :thumbup: ai si per. de proba mai lunga introdusa de noul cod al muncii ...



#65 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 May 2011 - 09:55 AM

pana la urma a scris cererea de incetare a contractului...am facut decizia cu acordul partilor
dar acum e pusa pe reclamatii...ne pregatim de niste controale (ca si cum n-am fi avut acum vreo 2 saptamani garda...)



#66 LOPY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 May 2011 - 07:37 PM

Buna ziua,

in cat timp primesti decizia luata de comisie dupa cercetarea disciplinara prealabila? Exista un termen limita, sau o poti primi cand binevoieste angajatorul?
Pana la comunicarea - primirea deciziei, ca angajat, sunt obligat sa merg in continuare la serviciu, contractul meu de munca sufera vre-o modificare pe perioada cercetarii si implicit comunicarii deciziei?
Cat dureaza o cercetare prealabila , dupa ce angajatul a raspuns la toate intrebarile?

Va multumesc anticipat.



#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 12:26 AM

Contractul de munca nu se modifica pe perioada " anchetei comisiei disciplinare " , ci isi continua mersul normal , abia dupa terminarea anchetei si stabilirea unei sanctiuni " in care trebuie sa fiti informat in scris " contractul poate avea modificari , " nu exista termen de ancheta disciplinara ", deci pana la terminarea anchetei trebuie sa va prezentati la munca conform contractului.



#68 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 12:37 AM

Parerea mea ar fi sa va prezentai la convocare si sa puneti " cartile pe fata ", in care sa expuneti situatia reala pentru a stii ce aveti de facut.



#69 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 May 2011 - 10:24 AM

Citeaza

Lopy:in cat timp primesti decizia luata de comisie dupa cercetarea disciplinara prealabila?
In termen de 5 zile si produce efecte de la data comunicarii. Atentie la PV care se incheie cu ocazia audierii, se consemneaza obligatoriu absolut totul: intrebarile si raspunsurile.
Citeste si in CM, ai dreptul sa te aperi si sa contesti Decizia daca este un abuz.
Codul Muncii republicat:
" CAP. II
Răspunderea disciplinară
ART. 247
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancțiuni disciplinare salariaților săi ori de câte ori constată că aceștia au săvârșit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca și care constă într-o acțiune sau inacțiune săvârșită cu vinovăție de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele și dispozițiile legale ale conducătorilor ierarhici.
ART. 248
(1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabilește un alt regim sancționator, va fi aplicat acesta.
(3) Sancțiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancțiune disciplinară în acest termen. Radierea sancțiunilor disciplinare se constată prin decizie a angajatorului emisă în formă scrisă.
ART. 249
(1) Amenzile disciplinare sunt interzise.
(2) Pentru aceeași abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancțiune.
ART. 250
Angajatorul stabilește sancțiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârșite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârșită;
b) gradul de vinovăție a salariatului;
c) consecințele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancțiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
ART. 251
(1) Sub sancțiunea nulității absolute, nicio măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfășurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora și locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condițiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancționarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
ART. 252
(1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
(2) Sub sancțiunea nulității absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil care au fost încălcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condițiile prevăzute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuată cercetarea;
d) temeiul de drept în baza căruia sancțiunea disciplinară se aplică;
e) termenul în care sancțiunea poate fi contestată;
f) instanța competentă la care sancțiunea poate fi contestată.
(3) Decizia de sancționare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii și produce efecte de la data comunicării.
(4) Comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reședința comunicată de acesta.
(5) Decizia de sancționare poate fi contestată de salariat la instanțele judecătorești competente în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării."

Dana




#70 fret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2013 - 02:28 AM

Salutare , sunt intr-o situatie care nu o doresc la nimeni si nimeni sa ma ajute cu niste sfaturi- lucrez intr-un bar de 5 ani de zile ,in cei 5 ani de zile acum cateva luni am luat un avertisment in scris pt strangerea mai devreme a meselor orei inchideri. Perfect de acord nimic de zis. In ultima vreme managerul pune mare presing pe mine : Nu ai maieu pe sub camasa,cu tava aia vi la strans din birou,ca m-am saturat si o sa ne strangem mainile un fel de "Mobbing",intotdeauna nu ai voie sa spui ceva,tre sa fie ca ea,lucrez cate 8 zile si stau acasa o zi maxim 2 ..luna trecuta am iesit cu 6 libere in loc de 11 ,contractul il am de 8 ore si 1 h pauza,din lipsa angatilor sunt nevoit sa muncesc cate 7-8 zile in continu,acuma cauta nod in papura pt oriice sa mai iau 2 avertisment sa fiu dat afara.In cazul in care se ajunge la al 3 avertisment,voi fi obligat sa stau 15 zile muncitoare la servici,ceea ce o sa stau,am dreptul si la somaj ? De la un timp ma tot acuza de tot felul de chesti care sa ma faca sa imi cer scuze dar nici nu am gresit,acuzat,jignit pe alti termeni nu pe fata esti prost ,dar nu am mai putut lasa capul jos sa imi cer scuze aiurea,si mi-a zis ca am prins grai si ca cum vb asa cu managerul,am spus ca port toata stima si respectul da am dreptul sa vb si eu nu doar acuzat si bagat pe gat pe romaneste aiurea ! Am nevoie urgent de sfaturi,vreau sa nu cedez sa imi arunce demisia sa plec sa imi bage,pe gat sa demisionez eu.Stiu ca numai am zile de stat acolo ca va fi conflict si ca trebuie sa imi caut de munca,dar dupa o perioada de 5 ani aruncat ca pe un gunoi ,vreau sa ma de-a ei legal afara ce trebuie sa semnez si ce nu ..vreau sa plec legal si cu drepturile care mi se cuvin,daca le am !

Aceasta postare a fost editata de fret: 10 July 2013 - 02:37 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL