Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inventarierea patrimoniului - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Inventarierea patrimoniului - topic 2007-2010

125 replies to this topic

#121 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 10:40 PM

nu , deoarece nu e minus de inventar, e o eroare materiala.
Va reglati valoric cu plusul de inventar.



#122 elian etiy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 09 March 2010 - 06:38 PM

Am facut inventariere la 31.12.2009 si am lipsa neimputabila(nu am cui sa imput)la 301,3021,345 si am inregistrat tot in decembrie 2009(la sfatul unui inspector de la finante).Acum trebuie sa completez si registrul inventar si daca eu am inregistrat lipsa tot in decembrie acum scriptic cu faptic are aceeasi valoare desi inainte nu aveau aceeasi valoare,e corect asa?Ca tot inspectorul mi-a zis ca trebuie sa trec diferentele constatate in registrul inventar si dupa logica mea diferentele+valoarea inventar trebuie sa dea valoarea scriptica.
Daca e alta logica va rog sa ma luminati sa pot face lucrurile corect.Multumesc.




#123 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 12:32 AM

Registrul-inventar si Lista de inventariere sunt notiuni diferite.
Lista are + si -, contabilizezi conform P.Vb.Inv. si deciziei luate de adm (neimputabil etc) iar Reg inventar la 31.12. contine modificarea.



#124 Mitzi76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 November 2010 - 04:01 PM

Vezi postareaonuta, la Jan 25 2010, 12:41 PM, a spus:

pe listele de inventariere a mijloacelor fixe la valoarea contabila se trece val. de intrare sau se scade amortizarea?

Si eu am aceeasi problema, pentru inventarierea pe 2010 deoarece in ordinul 1753 era negru pe alb ca se trece valoarea minus amortizarea, iar in noul ordin, 2861, te trimite la lege. M-am dus la lege si in ordinul 3055 zice despre evaluare la inventar si prezentarea elementelor in bilant, sectiunea 8.1.2 art 54 ca valoarea contabila a unui activ este valoarea dupa deducerea amortizarii. Insa directorul meu economic ma contrazice spunand ca:
1. deoarece 1753 e abrogat, nu mai este asa
2. art 54 din 3055 se refera numai la prezentarea in bilant si ca nu in lista de inventariere voi trece acea valoare contabila descrisa de ordin, ca vezi doamne mai departe, cand ord 3055 zice de inventariere nu mai scrie ca si acolo se trece valoarea minus amortizarea.



#125 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2010 - 04:45 PM

Valoarea de inventar minus amortizarea este egal cu valoarea rămasă. De luat în seamă la stabilirea valorii reevaluate , care se va trece și-n bilanț.
Iar fișa mijlocului fix ne va dezvălui valoarea de inventar de intrare, amortizările înregistrate și diferențele din reevaluare stabilite. De ce ? Pentru că d.p.d.v. contabil trebuie să fie avaluate la prețul just al pieții și d.p.d.v fiscal amortizarea și diferența din reevaluare s-ar putea să fie tratat diferențiat, adică nu e sigur că în totalitate ar fi cheltuieli deductibile.
Dar d,p,d,v, managerial pe timpul funcționării -exploatării- utilizării-existenței unui mijloc fix prin AMORTIZARE trebuie reprodus -economisit VALOAREA - prețul- de înlocuire!
Spre exemplu un taximetrist ... trebuie să asigure prin veniturile realizate și cheltuielile deductibile -aferente mijlocului de transport respectiv, utilizat - reproducerea - economisirea valorii sale de înlocuire pentru ca din "amortizarea" socotită" contabil spși poată cumpăra un autoturism nou! Și nu neapărat marca pe care a avut.o!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 January 2011 - 07:12 PM




#126 Mitzi76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 November 2010 - 05:37 PM

Dar cum imi conving seful ca in inventar la valoarea contabila trec valoarea ramasa?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL