Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul unic de control - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


- - - - -

registrul unic de control

28 replies to this topic

#21 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 posts

Posted 18 March 2010 - 07:26 PM

Firma s-a mutat din sector 3 in sector 1, ar trebui sa-mi cumpar alt registru unic de control si registru de evidenta fiscala?

Multumesc



#22 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 posts
  • Location:BUCURESTI

Posted 29 March 2010 - 12:50 PM

Trebui sa cumperi un alt registru unic de control . Probabil si ca pentru registrul de evidenta fiscala, intrucat cele doua registre se cumpara numai de la administratia unde are sediu social.

oare unde o sa ajungem?



#23 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 posts
  • Location:Timisoara

Posted 30 March 2010 - 09:01 AM

nu trebuie alt registru, doar trecerea adresei sediului nou pe registrul existent.
Bea



#24 moflo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 August 2010 - 08:33 AM

Buna dimineata, am si eu o problema cu registrul unic de control.
Suntem o societate cu mai multe puncte de lucru fiecare cu CUI propriu de la Finante.Toate facturile si documentele sunt cu CUI-ul Centralei.Registrul unic de control al puntelor de lucru cu care CUI trebuie facut?
Multumesc.



#25 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 posts

Posted 17 August 2010 - 08:36 AM

Din cate stiu registrul unic de control se elibereaza pe baza de cerere, copie CUI, deci in mod normal fiecare registru apartine conform cererii depuse



#26 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 posts
  • Gender:Female

Posted 20 August 2010 - 04:17 PM

View Postdanastefan, on Mar 2 2009, 12:29 PM, said:

Sunt la inceput de drum si as avea nevoie de o lamurire: pentru intreprindere individuala e necesara achizitionarea registrului unic de control? Multumesc.

Si eu as dori sa stiu daca pt II trebuie registru unic de control.

Multumesc anticipat!



#27 C.V.I.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 August 2010 - 10:21 PM

Obligativitatea detinerii RUC e reglementata de Legea 252 / 2003 astfel:

Art. 1. -(1) Contribuabilii, persoane juridice inregistrate la Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii, au obligatia sa tina registrul unic de control.
(2) Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, in functie de optiunea acestora.

Pentru I.I. e optional deci.



#28 jenidumi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 December 2012 - 12:20 AM

Va rog frumos sa ma lamuriti. Cu cateva zile in urma s-au verificat actele firmei de catre ISCTR. La final a fost intocmita o fisa de verificare intr-un singur exemplar. Mi s-a cerut nr de inregistrare fara sa capat un exemplar. Intrebarea mea este daca s-a procedat corect si daca aceasta verificare trebuie trecuta in registrul unic de control. Multumesc anticipat.



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 posts
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Posted 24 December 2012 - 12:12 PM

toate verificarile facute de catre organele de control trebuiesc trecute in reg unic de control , daca nu s-ar putea sa nu fie decat tepe , nu se da fisa de verificare in un exempar iar nr dat de dvs nu inseamna nimic
vine mosul si la ei, imi pare rau dar asa cred
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL