Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
capital social - diverse aspecte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


- - - - -

capital social - diverse aspecte

capital social asociati prima de emisiune cesionare parti sociale investitori privati business angels
79 replies to this topic

#21 Tarnaveanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 11 June 2008 - 04:23 PM

a auzit cineva ca la majorarea de capital cu " alte rezerve " ct.106 sa se impoziteze suma cu care se majoreaza capitalul? (un fel de impozit ca la dividende, de 16%?)
Unii au zis ca acele sume sunt asimilate intr-un fel dividendelor si se impoziteaza?
Ce parare aveti ?!?



#22 bahktub

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 July 2008 - 07:24 AM

am inteles ca se pot scoate cei 200 ron din capitalul social fara probleme, dar eu as vrea sa stiu daca e posibil si o astfel de versiune:

cap social: 200 ron
ulterior se transfera in capitalul firmei o suma de 8000 ron de la alta firma pentru a presta anumite servicii


As vrea sa stiu daca e posibil sa scot de exp 1000 ron de care sa ma folosesc timp de o luna si apoi sa ii depun la loc. Fara a avea justificare pentru suma scoasa, din moment ce urmeaza a fi returnati. E posibil ?




#23 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Posted 04 July 2008 - 08:30 AM

Sigur ca poti scoate orice suma din casierie ptr plati furnizori de ex,faci prin contul 542,iar peste o luna incarci iar casa cu aceeasi suma,tot prin542



#24 balint lucia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 15 July 2008 - 09:58 AM

buna, sunt noua pe forum dvoastra.Am si eu o intrebare: o firma isi majoreaza capitalul social din imprumutul asociatului catre firma, in momentul in care s-a dus la notar pentru modificarea statutului si a actului constitutiv, notarul i-a spus ca daca face aceasta majorare va avea un impozit pe profit de platit mai mare.Va rog sa-mi spuneti ce legatura exista intre majorarea de capital si impozitul pe profit.



#25 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 July 2008 - 10:27 AM

pentru lucia: din explicatia ta, imprumut de la asociat->marire capital, nu are nicio legatura cu impozitul pe profit.
pentru krina: dobanda este un venit pentru asociat, deci se retine impozitul pe venitul din dobanzi si diferenta poate sa faca ce vrea cu ea, si marire de capital.
mentionez, ca trebuie sa aveti documente justificative pentru imprumut si dobanda aferenta, dovada intrarii banilor, nc inreg in conta, hartogaraie care va fi solicitata de persoana care face raportul de expertiza(cred ca asa ii spune)....etc.
pentru ambele situatii, se face o documentatie, hotarare aga, aditional la act constitutiv, act constitutiv actualizat, raport expert....bla, bla, tot ce spune registru com pentru inregistrarea mentiunii.
sper ca toate astea mai sunt in vigoare.



#26 ana crina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 25 July 2008 - 09:17 AM

Buna ziua! As avea si eu o intrebare: pt.marire de capital se plateste vreun impozit? (am auzit ceva de 10%).Ma poate ajuta cineva cu un model pentru un raport al expertului contabil pt marire de capital? Va multumesc!



#27 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 posts
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Posted 08 September 2008 - 11:35 AM

Vezi postareastefy, la Jan 18 2008, 03:18 PM, a spus:

Am facut si eu o majorare capital in vara asta.
Banii au fost tot din aport asociat.
Trebuie semnata obligatoriu de un expert contabil. - Nota contabila

Se poate o baza legala pentru obligativitatea semnaturii de catre expert contabil? Cine o cere?
Noi am avut in 2006 majorare de cap. soc din credite si am depus la Registru NC semnata de economistul care tine evidenta contabila. Si nu s-a obiectat nimic.



#28 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 posts

Posted 09 September 2008 - 07:36 AM

care ar fi monografia contabila pt o societate care depune capitalul social pt o alta societate nou infiintata?imprut sau cum?nu am avut o astfel de situatie,astept pareri!



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 09 September 2008 - 09:14 AM

Vezi postareasisgog, la Sep 8 2008, 11:35 AM, a spus:

Se poate o baza legala pentru obligativitatea semnaturii de catre expert contabil? Cine o cere?
Noi am avut in 2006 majorare de cap. soc din credite si am depus la Registru NC semnata de economistul care tine evidenta contabila. Si nu s-a obiectat nimic.
Notele contabile se semneaza doar de cel care raspunde de contabilitate. Nu trebuie alt expert, decat de un expert evaluator doar in caz ca marirea de capital se face prin aport in natura (obiecte etc.). Dar pentru majorare capital este nevoie si de o Decizie scrisa a Adunarii generale a asociatilor (sau a asociatului unic).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 posts

Posted 09 September 2008 - 05:54 PM

nimeni nu a avut astfel de operatiune?



#31 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male

Posted 14 October 2008 - 05:41 PM

Care este procedura in cazul in care se doreste majorarea capitalului social.Multumesc!



#32 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 26 October 2008 - 06:57 PM

Fluturas de la Registrul Comertului

Attached Files





#33 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 26 October 2008 - 07:03 PM

Stiti daca se poate majora capitalul social din profitul anului curent?



#34 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 posts
  • Location:Timisoara

Posted 26 October 2008 - 09:32 PM

profitul anului curent se stabileste abia la inchiderea anului, cand devine profit al anului trecut :-).
pana atunci, nu este voie sa vorbesti despre repartizarea profitului.
Bea



#35 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 27 October 2008 - 04:16 PM

Ai dreptate...



#36 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 November 2008 - 09:01 AM

eu am o situatie mai ciudata... am inregistrat la constituirea societatii varsarea de capital o anumita suma (sa zicem 250.000), urmand ca societatea sa opereze modificarea de capital in actul constitutiv. ulterior, n-am mai urmarit modificarea facuta de ei dar se pare ca dupa mai mult de 6 luni de zile si-au dat seama ca suma inregistrata in contabilitate este mai mare decat au varsat ei drept capital social (ex 200.000). acum vor sa fac modificarea in contabilitate. ma poate ajuta cineva c-un sfat?

am gasit raspunsul, era simplu.

Edited by madalinab, 04 August 2009 - 06:43 AM.




#37 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 05 November 2008 - 04:49 PM

Daca ai depus Bilantul cu , Cap Soc Gresit??? Tot simplu e?



#38 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 November 2008 - 06:43 PM

da. cum nu s-a oferit nimeni pana acum cu vreun sfat, nu cred ca e cazul de comentarii



#39 Anya005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 April 2009 - 03:30 PM

Buna tuturor,

Intrebarea mea sea leaga oarecum de cea adresata de krina03.
La constituirea societatii, capitalul social a fost subscris si varsat in moneda euro, iar echivalentul in RON a fost stabilit in acord cu rata de schimb de atunci.
Intrucat dorim sa actualizam actul constitutiv pentru schimbarea sediului, as vrea sa stiu daca pot sa modific in act si echivalentele in RON ale partilor sociale conform actualului curs de schimb, sau daca risc sa se considere acest lucru majorare de capital si sa se complice lucrurile... Va multumesc.



#40 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 posts

Posted 23 April 2009 - 06:01 PM

Nu poti nu pentru ca s-ar considera majorare de capital ci pentru ca nu se poate.

Edited by Otilia Alupei, 24 April 2009 - 12:41 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL