Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
capital social - diverse aspecte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

capital social - diverse aspecte

capital social asociati prima de emisiune cesionare parti sociale investitori privati business angels
79 replies to this topic

#61 laser

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 January 2010 - 04:26 PM

buna ziua,
am o intrebare daca puteti sa ma ajutati:
pierderea anului 2009 vreau sa o acopar din capitalul social ( capital care a fost majorat din profitul anilor precedenti)
Se poate face lucrul acesta, si ce acte trebuie sa intocmesc?

Va multumesc.



#62 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 17 July 2010 - 01:54 PM

Buna.Am nevoie de ajutorul vostru pt ca am tot cautat pe net si n-am gasit raspunsul la problema mea:
Asociatul unic al unui srl a tot imprumutat firma cu diverse sume, la diverse intervale de timp; banii nu s-au restituit. Se poate face majorarea capitalului social (prin majorarea valorii nominale a partilor sociale sau prin majorarea nr de parti sociale, nu conteaza) prin convertirea acestei datorii?Adica ma intreb daca se accepta ca asociatul unic sa nu-si mai vrea banii inapoi, ci doreste sa-i lase societatii sub forma de majorare de capitalul social. Am citit ca acest lucru e posibil la SA, in cazul datoriilor catre terti, dar nu m-am lamurit cum stau lucrurile in cazul SRL-dator catre Asociatul unic. Ms, astept orice parere.




#63 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 July 2010 - 06:45 PM

Se poate. Faceti majorarea prin ONRC, in baza urmat doc.:
-raport expertiza contabila
-contract imprumut
-hotararea actionarului ca renunta la rambursarea imprumutului in fav societatii



#64 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 17 July 2010 - 07:15 PM

multumesc;
in ce consta expertiza contabila si cine numeste expertul: il alege societatea sau il numeste ONRC?



#65 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 July 2010 - 07:35 PM

il numeste societatea si are ca obiect expertizarea conturilor sintetice din balanta de verificare intocmita la data de ..., in scopul verificarii aportului in valoare de .......... lei depus de catre asociatul societatii, in vederea majorarii capitalului social al S.C. ....



#66 Grisina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 September 2010 - 11:35 AM

Buna ziua,
In ce conditii se poate face si ce implicatii financiar contabile are reducerea de capital la un SA prin anularea unui numar de actiuni (< 5%) detinute in nume propriu?
Va multumesc



#67 Cyber Dracula

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 January 2011 - 03:22 PM

Salutari,

Am si eu nevoie de cateva informatii. Vreau sa imi mut contul bancar (pe care il am declarat si la capitalul social) la alta banca si vreau sa stiu care este procedura, dpdv reg comertului etc (nu banca :biggrin: )?

multumesc



#68 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 January 2011 - 04:03 PM

D.p.d.v. al societãþii, al dosarului societãþii la ORC nu are nici o importanþã în care bancã (bãnci) aveþi deschis cont(uri) de disponibilitãþi bancare.
Nici mãcar dacã acele disponibilitãþi reprezintã exact capitalul social subscis ºi vãrsat.
Respectiv aveþi libertatea de a transfera disponibilitãþile deþinute în orice altã bancã.



#69 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 04 March 2011 - 11:14 AM

Buna ziua! S-a facut raport de expertiza de majorare de capital, dar dl. administrator nu a finalizat actele la registrul comertului. Cum procedez? pot face inregistrarile chiar daca la registru nu este facuta modificare? Va multumesc!



#70 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 March 2011 - 06:00 PM

depinde si de ce fel de majorare aveti.
Daca ati depus capitalul social la banca, inregistrati depunerea si lasati in cont 1011 (deci nu finalizati 1011=1012)
Daca e din creditari la care se renunta, inregistrati dupa primirea actului de la ONRC (hot Tribunal)



#71 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 March 2011 - 03:10 PM

Multumesc pentru raspuns. Voi astepta hotararea dupa care voi face inregistrarea. O zi buna!



#72 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 06 April 2011 - 01:07 PM

La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate 45000 lei .Cum se poate face acest lucru fara sa mai faca firma raportare la oficiul de spalare a banilor?Si cum e mai convenabil sa majorezi valoarea nominala sau nr de parti sociale? :thumbup:



#73 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 02:55 PM

La Oficiul de spalare a banilor nu ma bag... e treaba lor...
Dar eu cred ca valoarea nominala se mareste numai la societatile pe actiuni (se mareste valoarea nominala a actiunilor)... ori aici e vb de soc. cu rasp. limitata.
Documentele astea ar trebui intocmite de un jurist. Iar pe contabil il intereseaza sa scrie acolo cu ce suma s-a mait capitalul social si ce procente din capital social detine fiecare asociat in urma majorarii (ca sa stie cum repartizeaza profitul net pe dividende).
Eu asa zic.



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 09:02 PM

jenifer, :smile:

te rog sa nu mai deschizi topic nou daca exista cel putin unul activ pe tema care te intereseaza, in acest caz fiind capitalul social.
nu ai voie sa faci asta, cf regulamentului !

topice unite !

numai bine :thumbup:



#75 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2011 - 03:00 PM

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele probleme:
-ce obligatii fiscale are detinatorul de brevet de inventie daca acesta se constiuie ca aport in natura la capitalul social al unei SA.
-ce obligatii financiare are persoana care cesioneaza un brevet de inventie.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet...l#ixzz1aC8dTZGF



#76 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 October 2011 - 09:31 PM

Incep cu a doua nedumerire a dvs.
Deci cedentul, adica persoana care cesioneaza cesionarului un brevet de inventie desigur incheie un act juridic din care rezulta conditiile reale, legale, juridice si financiare ale cesiunii.
Cesiunea de regula este irevocabila (nu se mai poate reveni, decat daca cesionarul nu respecta conditiile impuse de cedent) si este ori cu titlu gratuit (echivalent cu o donatie) sau oneros, adica contra unui pret sau unei redevente care trebuie platit de cesionar cedentului in anumite conditii si/sau in functie de anumiti parametrii. Etc.etc.etc.
Actul de cesiune de regula se-ncheie in prezenta unui notar public, care stie exact ce, de ce si cum trebuie sa cuprinda acel act si in functie de intelegerea concreta intervenita intre cedent si cesionar apriori.
Ca si obligatii financiare cedentul - persoana fizica ar putea avea eventual obligatia de a incasa eventualele drepturi banesti stipulate in actul de cesiune, cu titlu de pret sau drept redevente. Respectiv daca are incasari, deci venituri acestea trebuie si declarate la fisc.
Referitor la prima dvs. nedumerire eu am inteles ca un inventator- autor - posesor - proprietar de brevet, care deci detine legal acel brevet si toate drepturile legate de folosirea brevetului, este sau vrea sa fie si actionar la o oarecare societate pe actiuni, dar in loc sa-si cumpere un numar de actiuni, doreste sa subscrie ca aport in natura brevetul sau, deci propune de fapt o majorare de capital corespunzator valorii brevetului adus drept aport in natura la capital si dumnealui sa detina un numar de actiuni in valoare egala cu valoarea brevetului, iar structura actionariatului sa fie schimbata in mod coresopunzator. Din cele prezentate rezulta ca
1. Brevetul trebuie sa aiba o valoare certa, recunoscuta ca un pret just de piata, stabilita de un evaluator autorizat, si insusita, acceptata de catre adunarea generala a actionarilor convocata pentru majorarea capitalului social cu valoarea brevetului
2.Majorarea capitalului social a unei societati pe actiuni este de competenta adunarii generale extraordinare a actionarilor care trebuie sa fie convocata si desfasurata , conform legii, cu publicitatea prevazuta de lege ori/si de actele constitutive ale societatii si ale carei adunari generale, de la convocator si pana hotararile luate pentru majorarea capitalului trebuie sa fie depuse la ORC si asteptat inclusiv termenul in care se pot depune contestatii si doar in conditiile legii, dupa ce hotararea luata de AGA devine definitiva si executorie, se va recunoaste majorarea capitalului social si recunoasterea noului actionar care si-a oferit brevetul drept aport in natura la capitalul social al societatii pe actiun in cauza.
Referitor la ce obligatii fiscale ar avea detinatorul de brevet care-si aduce brevetul detinut drept aport in natura la capitalul social, nu cred ca gresesc cand spun : NICIUNA. Aportul in natura la capital este de fapt o cesiune speciala, pentru ca cedentul este persoana care subscrie acel aport in natura, care la pretul just al pietii se considera, implicit si varsat, iar cedentul devine-n consecinta chiar actionar al societatii in cauza fiind detinator al unui numar de actiuni corespunzator valorii juste de piata a brevetului.



#77 avocatfirme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 April 2013 - 03:19 PM

Rog un mic ajutor,ma asociez cu o persoana prin majorare capital social 100 lei,eu ca administrator am deja 200,cum se imparte aceste sume? eu raman cu 20 parti sociale a cite 15 lei viitorul asociat cu 10 parti a 15 lei?Multumim multurgent ajutati ma



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2013 - 03:46 PM

dupa parerea mea, tu ramai cu 20 parti a cate 10 lei fiecare (=200 lei) si el cu 10 parti sociale a cate 10 lei fiecare (= 100 lei), adica tu vei avea 66,66 % din aportul la capitalul social ( 2/3 ) si el 33,33 % (1 / 3 )

:smile:

dupa calc. tau ar fi insemnat ca tu ai un aport de 300 lei (20x15) in loc de 200, iar asociatul are un aport de 150 lei (10x15) in loc de 100, deci in total ar fi fost 450 lei in loc de cei 300 lei (cum e corect).



#79 avocatfirme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 April 2013 - 04:59 PM

multumim tare mult.



#80 db5640

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 May 2015 - 11:48 AM

Prin legea investitorului privat (Business Angel sau Angel Investor), la art. 2 pct. (1) alin. a) sunt prevazute urmatoarele:

investitorul privat "dobândeşte calitatea de asociat al acesteia (al societatii) prin aportul său în numerar la capitalul social al societăţii, rezultând emiterea de noi părţi sociale în favoarea sa; investitorul individual-business angel va dobândi un număr de părţi sociale la societate la valoarea nominală cu primă de emisiune aferentă aportului său, plătită la data majorării capitalului social".

Din textul de mai sus se intelege ca o persoana privata, daca doreste sa isi investeasca o parte din resursele financiare proprii, direct in economie, are de acum aceasta posibilitate putand detine o reprezentare de pana la 49% din capitalul respectivei societati (doar de tip SRL). Acest aport poate fi, conform legii, cuprins intre 3,000 EUR si 200,000 EUR.

Presupunand ca investitorul privat doreste sa investeasca 200,000 de EUR intr-un start-up, in conditiile in care capitalul social al acesteia la momentul de fata este de 200 de lei (aprox.45 EUR), investitorul privat va putea majora capitalul social pana la concurenta detinerii a 49% din capital. Ceea ce depaseste aceasta valoare, va fi inregistrata ca si 'prima de emisiune', conform legii.

Intrebarea mea este: In cazul in care investitorul privat doreste sa isi cesioneze partile sociale catre societate (aceasta reprezentand una din metodele cel mai des folosite pentru exitul investitorului), ce se intampla cu investita sa sub forma primei de emisiune (pe care doar el a investit-o), in ce conditii o va putea retrage din societate:
- prima de emisiune nu se poate retrage din societate de catre niciun asociat, societatea ii va rascumpara partile sociale tinand cont doar de valoarea contabila a acestora;
- prima emisiune se rasfrange sub aspectul proprietatii si asupra celorlalti asociati, conform cuantumului de reprezentare;
- o va putea retrage integral, doar el;

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de db5640: 07 May 2015 - 11:51 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL