Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru acordare tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


conditii pentru acordare tichete de masa


51 replies to this topic

#41 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 20 August 2009 - 02:24 PM

Foarte corect ca aproape nimeni nu respecta. Cf. legii 142/'98, Art. 5
,,(1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare", daaar marea majoritate acorda in prima decada a lunii urmatoare pentru luna anterioara. :lostit (13):
%%%




***



#42 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 25 August 2009 - 11:48 AM

Asa este legea.Dar e intr'adevar mai comod sa dai tichete dupa ce ai o evidenta clara cu cine a lucrat in luna respectiva, cine a fost plecat in cursa si a luat diurna .

Sa traiti bine!



#43 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 02 September 2009 - 12:16 PM

Asta e legea, dar e tembela, ca multe altele.

Daca se aplica, la sf. lunii te obliga la regularizari din care pot iesi unele incalceli de te doare capu 2 zile. Cu atat mai mult in lunile in care se schimba valoarea nominala. Pt cazul de la inceputul topicului, probabil se vor acorda din urma la urmatoarea comanda. Numai ca restanta de 18 tichete e in tichete de 8.48 iar cele noi (22) pt septembrie vor fi de 8.72. Total 40 tichete, insa o binecunoscuta firma de distributie a tichetelor limiteaza numarul comenzii la 30 de persoana. Deci comenzi separate, evidente separate, etc. la-la-la etc. (cum ii deja septembrie si-s proaspat venit din concediu, tocmai ma doare capu)



#44 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 September 2009 - 06:34 PM

Buna ziua ! Poate o firma sa acorde tichete de masa daca este la sf unei luni in pierdere?
Ex in primele 5 luni firma inregistreaza profit,in 30 iunie comanda tichete de masa aferente lunii iunie dar in 20 iulie constata ca pe luna iunie a inregistrat pierdere. Multumesc pt ajutor !



#45 acory

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 December 2009 - 10:09 PM

Am nevoie de o indrumare daca la program de 4 ore se acorda tichete de masa.

Concret am o persoana care mai lucreaza si la alta unitate si una care lucreaza la aceeasi unitate .

Multumesc.



#46 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 December 2009 - 11:59 PM

Da, se pot acorda, angajatii care lucreaza cu part-time au aceleasi drepturi ca si ceilalti.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 December 2009 - 11:59 PM

Dana




#47 2escu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2010 - 01:55 PM

Un angajat cu program partial de lucru (4 ore/zi), fara alt loc de munca cite bonuri de masa poate primi lunar? Are vreo legatura programul redus de lucru cu numarul de tichete de masa acordate? Multumesc!



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 January 2010 - 02:23 AM

Daca foloseai functia "cautare" gaseai si raspunsul lui Dana42" Da, se pot acorda, angajatii care lucreaza cu part-time au aceleasi drepturi ca si ceilalti."

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 19 January 2010 - 02:24 AM




#49 2escu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2010 - 04:41 PM

Nu am intrebat daca pot fi acordate, ci cite pot fi acordate.



#50 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2010 - 11:46 AM

eu le dau la fel ca si celorlalti angajati, adica in functie de numarul de zile lucrate.



#51 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2010 - 12:24 PM

Eu am intalnit si cazuri in care se tinea cont de numarul de ore lucrate.
Daca lucreaza 2 ore / zi primeste 0.25 tikete / zi lucrata; asa mi se pare mai echitabil.
Dragos



#52 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2010 - 12:06 PM

Eu dau tichetele in functie de numarul de ore pe zi. In lege nu am gasit o explicatie clara, scrie doar corespunzator zilelor lucrate. Astfel ca la 4 ore/zi salariatul primeste un tichet la 2 zile.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL