Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchidere / radiere PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Inchidere / radiere PFA


82 replies to this topic

#21 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2008 - 08:09 PM

La ce bun va referiti si de cand il aveti cumparat (sa-mi dau seama in ce clasa intra si de ce nu e amortizat-amortizarea trebuia sa curga, cu sau fara venituri)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:57 PM
citare mesaj anterior




#22 mircea_262001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 November 2008 - 09:42 AM

Este vorba de " Stupi pentru albine"(doar lazile, fara albine). Codul CAEN vechi este 0125 si veniturile din apicultura nu sunt impozabile. Am achizitionat stupii in urma cu 4 ani. Legat de amortizare, se pare ca nu am inteles eu bine ce inseamna. Eu credeam ca amortizarea unui bun se realizeaza prin obtinerea de venituri care "acopera" investitia facuta.

Va multumesc pentru rabdarea si timpul acordat si imi cer zcuze pentru intrebarile puerile pe care le pun, dar nu prea am nici o tangenta cu domeniul economic.

Mircea

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:57 PM
citare mesaje anterioare




#23 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2008 - 11:20 AM

Vroiam sa vad la ce clasa de amortizare intra, oricum de exemplu constructiile agrozootehnice din lemn se amortizeaza in 2 ani...asta ca sa va faceti idee. Si fiindca intamplarea face sa stiu si despre ce cutii e vorba eu cred ca firma de unde le-ati luat trebuia sa vile treaca pe bucati-adica acolo aveti niste obiecte de inventar (cateva sute) la pret de 100 lei bucata (sa zicem). Pentru ca sa nu-mi ziceti mie ca in timp de 4 ani nu s-au degradat intr-o anumita masura sau nu au mai trebuit reparate - luat un capac de la una pus la alta etc. Asa vad eu problema...



#24 mircea_262001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 November 2008 - 11:53 AM

Deci, fiind data situatia actuala( am cumparat bunurile respective, am dedus tva si vreau sa desfiintez pfa), ce solutie as putea adopta pentru a nu fi nevoit sa platesc prea mult statului si bunurile sa imi revina mie a persoana fizica?



#25 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 03:52 AM

Help, please :)
Cum se face inchiderea unui PFA pe norma de venit?
Am citit ca pentru anularea autorizatiei se depune originalul + certificatul de inregistrare, original la primaria emitenta. Si ca trebuie "anuntat organul fiscal". Asta implica aparent sa depui o declaratie si sa ceri un control (la adm. financiara?).
Intrebarea mea e - asa se face, am inteles corect? Si mai important.... ce dracu' controleaza astia la PFA pe norma de venit? :thumbup:



#26 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 11:21 AM

Chiar daca nu sunteti obligata sa aveti evidenta contabila, la pfa pe norma trebuie sa pastrati bonurile sau facturile emise-in functie de caz, precum si documentele de achizitii diverse.



#27 crudis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 December 2008 - 12:24 PM

DA
http://www.opublicitate.ro



#28 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 04:16 PM

Bun, si sa intelg si eu mai bine.... ce fac, le arat ca am facturier, chitantier, registru unic de control? Ce pot ei controla, de fapt?
Si, prin absurd, daca eu le zic ca nu am scris nici o factura.... cum ar putea ei sa ma contrazica?



#29 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 11:13 PM

e absurda intrebarea, fiindca daca v-ar veni un control incrucisat de la cineva caruia i-ati eliberat o factura si la dumneavoastra nu exista...nici nu vreau sa ma gandesc....



#30 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2008 - 11:56 AM

Revenind la <<subj>>, am fost azi la primarie, de acolo m-au "forwardat" la Registrul Comertului.
Acolo, o tanti mi-a spus ca am 2 optiuni:
1. Lichidare
2. Intreruperea activitatii.

Pentru <2> trebuie completate niste cereri la ei, facute copii dupa atestat/certificatul de inregistrare, si puse intr-un dosar cu sina; toate astea pot fi facute pe loc, le lasi la ei si cica iti dau raspunsul a doua zi. Poti intrerupe maxim 3 ani. Partea proasta e ca nu au vrut sa-mi accepte intreruperea de pe 10 ianuarie, au zis "veniti atunci" - practic, nu poti cere in avans intreruperea activitatii. Sau ma rog, pe mine nu m-au lasat :)
Pt. <1> trebuie in plus un soi "certificat de bonitate fiscala" (am mai obtinut odata unul, da' uit mereu cum ii zice) - basically, trebuie o dovada ca ti-ai achitat toate taxele. Se obtine de la administratia financiara de sector.


Acu' intrebarile mele:
1. La "intreruperea activitatii" mai platesti impozit? Tipa de-acolo nu mi-a zis nimic, a zis ca "trebuie sa intrebati la ANAF, eu nu va pot spune". Si, mai trebuie facuta ceva "hartogaraie" suplimentara? (e.g., sa "anunti" si ANAF-ul ca ai intrerupt activitatea) - sau "afla" ei singuri?
2. Se poate intrerupere activitatea la PFA? In special, la cele pe norma de venit? Eu stiam ca nu se poate, tipa de-acolo mi-a zis ca se poate, da' nu ma astept neaparat sa stie legea, ca deh, e functionar public :biggrin:



#31 gogu_ologu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 January 2009 - 04:02 AM

Vezi postareaDan I., la Aug 4 2008, 03:29 PM, a spus:

La momentul inchiderii PFA bunurile aflate in patrimoniu iti revin tie, ca PF, si se impozitează.
PFA e activa dpdv fiscal chiar daca nu ai venituri. Vei avea de depus declaratii, de platit impozitul anticipat etc.
Fiscul nu uita si nu iarta!
Asa incât sfatul meu e sa te gandesti bine inainte de a infiinta PFA, mai ales daca veniturile nu-s certe.

Acum, intrebare: am un PFA de cca 2 ani si nu am desfasurat nicio activitate (incasari=0) dar am cumparat niste componente de calculator si un monitor (am zis sa le iau pe PFA). Dar nu le-am trecut in RJIP si deci (logic) nu le-am pus la cheltuieli, nu le-am pus la amortizare, nicaieri, ca n-am avut nevoie.

PFAul asta l-am facut just in case (daca aveam de incasat ceva bani)

Acum as vrea sa desfiintez PFAul (ca nu stau prin tara). Daca nu am trecut la cheltuieli bunurile respective si nici in inventar, mai trebuie sa fac ceva? Nu vreau sa mi le vand mie (ca PF) si sa platesc impozit aiurea (sau sa am parte de alta birocratie) deci poate veniti cu alte solutii.

Banuiesc ca desfiintarea PFAului e OK daca ai impozitul platit, autorizatia si cererea. Sau nu? Deci, merg la ANAF, iau o confirmare ca mi-am platit impozitul, apoi ma duc la Reg. Com., solicit desfiintarea. Apoi trebuie sa revin la ANAF sa imi inchid rolul. Intuiesc bine? Mai sunt si alte formalitati?

Aceasta postare a fost editata de gogu_ologu: 03 January 2009 - 04:07 AM




#32 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 February 2009 - 07:13 PM

Un obiect de inventar are acelasi regim ca si mijlocul fix in ceea ce priveste lichidarea PFA. Adica, are o perioada data de functionare, iar daca inchid PFA dupa aceasta perioada nu mi se mai impoziteaza? Unde se evidentiaza (in ce documente) valoarea ramasa a unui ob de inventar?



#33 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 February 2009 - 03:31 PM

Proces verbal de casare si gata.



#34 gabosu80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2009 - 02:20 PM

Problema mea sta in felul urmator.

De 2 saptamani alerg dupa acte pentru a-mi deschide un PFA, pentru a-mi folosi la o angajare. Acum cand am reusit sa finalizez dosarul(luni trebuie sa ridic CUI-ul), am primit o alta oferta de munca, mai avantajoasa, care nu necesita PFA.
Acum intrebarea mea este urmatoarea: pot sa radiez PFA? daca da, trebuie sa mai platesc ceva suplimentar? daca nu, ce modalitati sunt pentru a nu plati impozit la stat? am stabilit profitul la 6000 ron pe an, si din ce stiu, trebuie sa-mi vina de platit 1500 lei trimestrial?! Ce solutie pot gasi in aceasta situatie?



#35 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 25 April 2009 - 06:43 PM

1.daca vorbiti de profitul stabilit la 6000 RON se intelege ca nu sunteti la norma de venit. Iar daca nu desfsurati activitate deci nici nu inregistrati venituri, nu va trebui sa platiti.
Daca ati depus deja estimativa( decl 220) urmeaza sa va vina comunicarea cu sumele ce le aveti de plata. Nu stiu cum ati socotit dvs dar 16% din 6000 nu da 1500/trimestru ( 6000*16%/4=240 !)
Puteti suspenda activitatea PFA, este mai eficient, pentru situatia dvs. Radierea costa cam tot atat cat si infiintarea si apoi nu se stie niciodata



#36 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 29 April 2009 - 08:56 PM

La inchiderea unui PFA ce se intampla cu contractul la CASMB?
Se depune vreo hartie prin care se atesta ca PFA nu mai desfasoara activitati?



#37 liliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2009 - 02:58 PM

Buna ziua

Am o mare rugaminte. Cine poate sa-mi spuna ce pasi trebuie urmati pt inchiderea unui PFA?
A fost deschis la 1 ianuarie 2009 de catre sotul meu pt ca asa i s- a impus unde se angajase (salariul pe cartea de munca, restul pe PFA).
Intrucat acum si-a schimbat locul de munca, amdori sa lichidam PFa-ul.
Ca ce se depune si unde? e vorba de sectorul 6.

MUltumesc



#38 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 May 2009 - 10:34 AM

Buna ziua,


am un PFA - venit real, neplatitor de TVA infiintat in noiembrie 2008. Datorita mai multor factori am nevoie sa fac trecerea la PFA cu norma de venit.
Conform legii nu pot face acest lucru decat dupa 2 ani (aici nu imi este foarte clar daca 2 ani calendaristici sau fiscali ?).


Cealalta solutie este radierea PFA-ului existent si deschiderea unuia nou cu norma de venit.

Si acum intrebarile:

1. In cazul radierei am inteles ca trebuie sa solicit un control. Pentru contabilitatea folosesc un program in partida simpla
care imi scoate toate rapoartele necesare.

Daca pot genera aceste raporte cu ajutorul programului mai este necesara completarea RJIP ?

2. Care ar fi perioada necesara radierii? (1, 2 luni?)

3. Orice sfat privind radierea este de folos.

4. In cazul in care nu am contract de munca, contributia la pensii este obligatorie?

5. In cazul in care as astepta implinirea celor 2 ani, trecerea la norma de venit ar fi mai simpla ?


Multumesc.



#39 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 04:42 PM

S-o luam pe rand:

Perioada de timp cred ca se refera la ani fiscali, nu calendaristici.

1. Da, dar numai cu totalurile lunare, preluate din programul tau.
2. Nu stiu, depinde de cat de aglomerat e inspectorul
3. O cafea...
4. Nu
5. Cred ca da.

Sper sa-ti fie de folos.

PS. Ce soft folosesti, si cat esti de multumit(a) de el?
Merci.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 18 May 2009 - 04:42 PM

Dan



#40 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 19 May 2009 - 07:57 AM

Multumesc pentru raspuns. PCont folosesc momentan.
Referitor la punctul 4, imi puteti indica va rog o lege unde pot gasi precizarea respectiva ?


O zi buna.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 09:24 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL