Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchidere / radiere PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Inchidere / radiere PFA


82 replies to this topic

#41 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 20 May 2009 - 02:04 PM

Vezi postareaDan I., la May 18 2009, 05:42 PM, a spus:

4. Nu
Conform Legii nr.95/2006, Titlul VIII,
ART.. 257
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit.. a) - d) și f), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.



#42 angellus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 May 2009 - 06:20 PM

Sunt PFA - traducator autorizat din 2006.

Am primit autorizatia de la MJ, m-am inscris la Adm Fin, mi-am facut stampila, si de atunci singura activitate legata de acest subiect sunt declaratiile depuse cu venit estimat, plata impozit, declaratii de venit/cheltuiala ZERO, si returnare a sumei platite ca impozit anticipat.

Pe scurt - in fiecare an am platit 15 RON, suma pe care mi-au trimis-o inapoi in anul urmator.

Sunt angajata full time din 2005, chiar nu am timp de activitatea de traduceri (si nici nu imi doresc sa fac asa ceva). Nu am chitantier, facturier, jurnal de plati etc - din simplul motiv ca nu mi-au fost niciodata necesare.

Avand in vedere cele de mai sus, vreau sa fac in asa fel sa inchid activitatea acestui PFA, adica sa scap de jocul de-a soarecele si pisica, si de stresul depunerilor declaratiilor la timp.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie urmati in acest sens.

De asemenea, am inteles ca la incetarea activitatii se face si un control... daca intr-adevar asa este, ma intreb cam ce ar putea "controla" la mine, avand in vedere ca nu am taiat nici macar o chitanta in acesti 3 ani (nicinu aveam cum...)

Multumesc anticipat pentru info & sfaturi!




#43 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2009 - 09:39 PM

este super simplu, mergi la administratia financiara unde vei completa declaratia -070; in care vei vedea ca treci incetarea activitatii, returnezi cif-ul (cui) la administratie, duci registrele asa goale sa le vizeze si atat!



#44 angellus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 May 2009 - 10:00 PM

multumesc pentru raspuns!
insa - asa cum am mentionat anterior - nu am nici un fel de "materiale auxiliare", deci nici registrul respectiv. si nu am nici cui/cif...



#45 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2009 - 07:43 AM

au mai fost cazuri...mergeti la administratie si discutati cu ei, explicati-le ca nu v-au dat cif in 2007 si atunci ori va radiaza acum ori mai intai va elibereaza cif si dupa aceea faceti inchiderea;cu registrele nu stiu cum sa zic..trebuia sa le aveti dar daca nu ati stiut si nici nu ati intrebat luati doua registre de la librarie, numerotati-le, scrieti-va numele pe ele si mergeti la administratie...s-ar putea sa mearga, fiindca unele administratii spun ca nu trebuiesc neaparat stampilate registrele



#46 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2009 - 10:48 PM

Vezi postareaDianette, la May 20 2009, 03:04 PM, a spus:

Conform Legii nr.95/2006, Titlul VIII,
ART.. 257
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
Dianette,
gcip a intrebat la pct. 4 de pensie si nu despre asigurarile sociale de sanatate, la care faci trimitere cu Legea 95.

Ptr. pensii se aplica Legea 76/2002.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 21 May 2009 - 10:56 PM

Dan



#47 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 May 2009 - 09:16 AM

Am fost la casa de pensii si am intrebat(in Iasi). Doamna de la ghiseu m-a informat ca in cazul in care nu am carte de munca in alta parte si inregistrez venituri doar ca PFA atunci trebuie sa incheie un contract pt plata contributiei la pensie. Contributia lunara depinde de valoarea asigurata, care poate fi cat de mica.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 June 2009 - 09:24 AM




#48 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 May 2009 - 11:24 AM

Vezi postareaDan I., la May 21 2009, 11:48 PM, a spus:

Vezi postareaDianette, la May 20 2009, 03:04 PM, a spus:

Conform Legii nr.95/2006, Titlul VIII,
ART.. 257
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
Dianette,
gcip a intrebat la pct. 4 de pensie si nu despre asigurarile sociale de sanatate, la care faci trimitere cu Legea 95.

Ptr. pensii se aplica Legea 76/2002.
Ah, imi cer scuze, m-am grabit.



#49 smoothcoder

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 June 2009 - 06:44 PM

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea nelamurire: am un PFA cu norma fixa dar sunt si platitor de TVA in acelasi timp. Ca sa elimin orice ambiguitate/nelamurire legata de dezbaterea sa trec sau nu in sistem real, as vrea sa imi inchid PFA-ul si sa-mi redeschid altul, de la zero.
1.Se poate?
2.Daca da, noul PFA va fi tot platitor de TVA?
3.Noul PFA poate fi tot la norma fixa de venit?
4.Exista vreo conditie/restrictie legata de inchiderea unui actual PFA si redeschiderea de la zero a unui nou PFA?

Va multumesc mult.



#50 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 August 2009 - 07:40 PM

Sunt PFA si doresc sa renunt la aceasta forma deoarece firma cu care colaborez mi-a propus un contract de persoana fizica independenta ,iar impozitul de 16% va fi retinut si virat de firma la bugetul statului.Ce trebuie sa fac ca sa nu mai apar la finante ca PFA?
Pentru anul 2009 va trebui sa mai depun vreo declaratie la finante?
Va multumesc!



#51 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 14 August 2009 - 09:09 PM

Pai din ce inteleg eu vei avea nevoie de PFA. Eu zic sa mai intrebi cum s-au gandit ei la acel contract. ;)



#52 Tudor Danes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2009 - 10:35 PM

Salut V V !

Si eu sunt in situatia ta, as vrea sa stiu ce solutie ai ales si cit te-a costat.

Merci.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 03 September 2009 - 08:20 AM




#53 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2009 - 01:18 PM

Nu mai stiu cat m-a costat; foarte ieftin nu a fost, dar am impresia ca a inclus taxele si celebra "reinregistrare" (care trebuia facuta neaparat la registrul comertului, altfel PFA-ul era desfiintat 'din oficiu'). Eu l-am suspendat pe 2 ani, am zis ca "sa vad de o sa se mai intample".



#54 mircea_262001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 January 2010 - 03:18 PM

Buna ziua! In urma cu 5 ani am devenit PFA platitor de TVA si am achizitionat 200 stupi albine. Acum doresc sa desfiintez PFA-ul. Cum pot sa fac asta in asa fel incat bunurile sa imi ramana mie, si sa nu fiu nevoit sa platesc impozit la stat.

Va multumesc,
Mircea



#55 playonlcd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 March 2010 - 07:41 PM

Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine, trecerea la norma de venit.
Mai iritant este contabilitatea decat diferenta de la sistem real la norma de venit.
Consultarea unui contabil iarasi aduce consturi in plus, deci inchiderea si deschiderea mi se pare cea mai fiabila solutie.


@gcip
Cam in cat timp ai inchis si deschis alt PFA ?



#56 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 August 2010 - 08:56 AM

Am o serie de nelamuriri privitor la inchiderea unui PFA.
Am PFA cu venit real, impozitul achitat la zi. (in iunie 2010 ultima plata).

Firma cu care am contract pentru PFA m-a anuntat pe 23 august ca au reziliat contractul cu mine, incepand cu 1 iulie. Prin urmare nu am mers sa depun nici acele declaratii pentru somaj si pensii, iar singurul venit incasat in iulie este aferent facturii din luna iunie.

Intrebari:
- Pot sa mai inchid luni PFA-ul cu 1 iulie? Si daca da, se depune o anume declaratie cu venitul realizat pana la acea data, sau care este procedura.
- Trebuia sa depun si eu acele declaratii de somaj si pensie?

Multumesc.



#57 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 August 2010 - 05:33 PM

Vezi postareaDianette, la Aug 28 2010, 09:56 AM, a spus:

Am o serie de nelamuriri privitor la inchiderea unui PFA.
Am PFA cu venit real, impozitul achitat la zi. (in iunie 2010 ultima plata).

Firma cu care am contract pentru PFA m-a anuntat pe 23 august ca au reziliat contractul cu mine, incepand cu 1 iulie. Prin urmare nu am mers sa depun nici acele declaratii pentru somaj si pensii, iar singurul venit incasat in iulie este aferent facturii din luna iunie.

Intrebari:
- Pot sa mai inchid luni PFA-ul cu 1 iulie? Si daca da, se depune o anume declaratie cu venitul realizat pana la acea data, sau care este procedura.
- Trebuia sa depun si eu acele declaratii de somaj si pensie?

Multumesc.

P.F.A. se reziliază la Registrul Comerțului. Iar dacă rezilierii rezultă din documentul emis de Reg. Comerțului (retroactiv în niciun caz).

Dacă ai avut încasări în luna iulie, atunci trebuie să depui declarațiile și să efecuezi plățile. Nu contează data facturării, contează doar data încasării.



#58 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 September 2010 - 06:06 PM

salut vreau sa radiez si eu pfa-ul dar tre sa ma sterg de la sanatate.
am contractul de munca dar e f mare aglomeratie la ghiseu si nu reusesc sa le depun
prin posta se poate?



#59 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 19 September 2010 - 06:02 PM

salut.daca radiez pfa-ul tre sa scriu ceva pe facturile ramase in facturier???
si o contabila mi-a pierdut registrul inventar.am dat anunt la ziar.mai tre facut ceva
referitor la oug 58 cand mi-am inchis cartea de munca nu mi s-a cerut depunerea decl pe iulie si august doar sa fiu cu plata la zi



#60 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 October 2010 - 06:46 PM

Am radiat PFA-ul la Reg.Com., acum la Adm Financiara ce ar mai fi de facut?

Merci.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL