Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurare risc profesional - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

asigurare risc profesional

3 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 04 February 2008 - 01:28 PM

cine trebuie sa faca sigurarea de risc profesional,firma la care lucrezi sau tu ca si persoana fizica?care este suma munima ce trebuie asigurata? unde gasesc conditiile?
elma



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 February 2008 - 05:23 PM

Vezi postareaelmam, la Feb 4 2008, 01:28 PM, a spus:

cine trebuie sa faca sigurarea de risc profesional,firma la care lucrezi sau tu ca si persoana fizica?care este suma munima ce trebuie asigurata? unde gasesc conditiile?
Pentru Experti contabili si contabili autorizati
Cine se poate asigura
Pot incheia acest tip de asigurare:

• persoana fizica avand calitatea de expert contabil sau contabil autorizat si care isi exercita profesia cu titlu independent si individual in cadrul propriilor cabinete, in baza autorizatiei si a carnetului vizat de CECCAR pentru anul respectiv
• persoana fizica avand calitatea de expert contabil sau contabil autorizat, care isi exercita profesia ca salariat in cadrul unei societati comerciale de expertiza contabila, in baza autorizatiei si a carnetului vizat de CECCAR pentru anul respectiv
• societatatile comerciale de expertiza contabila in nume propriu pentru toti actionarii/ asociatii experti contabili si/ sau contabili autorizati, membri ai corpului
• asociatiile si uniunile profesionale, in numele membrilor deplini, pe baza de tabel anexat la polita
Riscuri acoperite
Asigurarea acopera pierderile materiale suferite de asigurat pentru acoperirea prejudiciilor provocate clientilor sai, cu care a incheiat un contract scris de prestari servicii, din culpa profesionala.
Despagubiri
In cazul producerii unuia dintre riscurile asigurate, Allianz-Tiriac Asigurari plateste sumele pe care asiguratul este obligat sa le plateasca cu titlu de dezdaunare pentru:

• prejudiciile materiale provocate din culpa clientilor sai, prin neexecutarea sau executarea necorespunzatoare a obligatiilor asumate prin contractul de prestari servicii valabil incheiat cu acestia, referitoare numai la activitatile specifice precizate in Ordonanta 65/1994, modificata si completata conform legislatiei in vigoare
• reconstituirea, refacerea sau inlocuirea documentelor originale si/ sau suporturilor magnetice predate de clienti asiguratului, conform modalitatii stabilite prin contract, si numai pe perioada inregistrarii si prelucrarii datelor contabile, financiare (facturi, ordine de plata, extrase de cont, state de salarii si colaborari, registre de casa, chitante, balante contabile, bilanturi, bugete de venituri si cheltuieli, contracte, programe de productie), numai daca acestea s-au pierdut, distrus sau deteriorat din vina asiguratului
• cheltuielile facute de asigurat in procesul civil (cheltuieli de judecata necesare pentru buna desfasurare a justitiei si incuviintate de instanta) daca a fost obligat la dezdaunare
• cheltuielile de judecata facute de cel prejudiciat pentru indeplinirea formalitatilor legale in vederea obligarii asiguratului la plata despagubirilor, daca asiguratul a fost obligat prin hotarare judecatoreasca la plata acestora.
Beneficiarii despagubirii
Despagubirea poate fi platita fie asiguratului, fie nemijlocit celui pagubit, cu acordul si instiintarea prealabila scrisa a asiguratului, in masura in care cel pagubit nu a fost deja despagubit de asigurat.
Valabilitatea asigurarii
Asigurarea este valabila numai pe teritoriul Romaniei.

Sper sa fie de folos.

%%%




***



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 February 2008 - 05:38 PM

Suma minima asigurata pentru un expert contabil este 1200 lei, ceea ce se poate asigura cu circa 100 lei pe an, adica platesti 100 lei si te despagubeste cu 1200 lei aproximativ. Daca dai mai mult te asiguri pe mai mult. Dar asigurarea se pare ca nu acopere deloc partea de salarii si declaratii legate de salarii, care mie imi apare mai complicata decat contabiltatea, in cazul firmelor mici si mijlocii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 31 March 2012 - 09:17 AM

Buna ziua,

Am o problema la o societate. Am dat 4 declaratii la administrator sa le depuna si nu le-a depus. Acum a primit notificare de la fisc pentru nedepunere. Cu siguranta nu se vor putea depune decat cu amenda. Eu am asigurare profesionala si ma gandesc sa o folosesc. I-mi puteti spune cum as putea face acest lucru? Deocamdata nu m-am dus la fisc sa-mi faca procesul verbal cu amenda de rigoare deoarece nu stiu care sunt pasii pentru despagubire de risc profesional in acest caz






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL