Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil+casier=incompatibil ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabil+casier=incompatibil ?

13 replies to this topic

#1 ZYRAXES

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 February 2008 - 05:02 PM

Buna ziua la toata lumea !
de 2 ani sunt casier la o primarie din tara asta....terminind studii superioare anul trecut in economie, si aparind un post de referent contabil la primaria amintita, m-am inscris la concurs, am reusit, insa seful meu considera ca aplicatiile pe calculator pentru contabilitatea institutiilor publice reduc timpul de lucru al unui referent contabil, deci, mi s-a spus ca trebuie sa iau si casieria primariei, pentru ca sa acopar 8 ore zilnic de lucru....
v-as ruga sa-mi spuneti : nu cumva exista o incompatibilitate intre functia de referent contabil (III) si functia de casier, deci nu pot fi si contabil si casier....precizez ca nu sunt functionar public, ci personal contractual....
daca se poate cu referire la legislatie.....
cu multumiri anticipate ! :tongue:



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 05:47 PM

Am auzit si eu de incompatibilitatea asta dar nu am gasit nici o lege in acest sens. Daca stie cineva...

Dragos



#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 20 February 2008 - 08:30 PM

Incompatibilitatea provine din ce face fiecare.Contabilul verifica ce face casierul si nu are gestiune.Casierul gestioneaza numerarul unitatii, casieria. In aceste conditii tu centrezi tu dai cu capul.Auditul intern ce parere are?Seful tau este din ala care gandeste ca un contabil sta toata ziua pe scaun si invarte niste hartii (si nu sunt putinii cei ce gandesc asa).
La bugetari fiecare e cu felia lui, iar daca indplinesti mai multe fuctii trebuie sa te platesca la cumul.



#4 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 21 February 2008 - 08:27 AM

Legea 22/1969 - art.9 - inca in vigoare!



#5 ZYRAXES

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 February 2008 - 09:56 AM

Vezi postareamariana07, la Feb 21 2008, 08:27 AM, a spus:

Legea 22/1969 - art.9 - inca in vigoare!

multumesc la toti cei care mi-au raspuns !
BIBI, cu ce face fiecare, de aceea voi posta ceea ce fac eu efectiv ca si referent contabil:
exista un referent contabil la acesta primarie, care nu are timp sa tina partea de contabilitate in sistem informatizat, adica aplicatia pentru venituri si cheltuieli(Atlantis), bugetul in forma electronica, GOsal pentru salarii deci tot ce tine de informatica in contabilitatea administratiei publice....
pe acest post de contabilitate informatizata am fost eu angajat, ca al doilea referent contabil, deci neavind viza de control preventiv (o are referentul cellalalt, cel mai vechi, pt. ca nu avem deocamdata auditor).
De aceea vor sa-mi dea si casieria, pt. ca seful considera ca pe calculator nu am mult de lucru, si in viziunea lui si a vechiului contabil, introduc niste simple date in calculator......



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 February 2008 - 05:42 PM

Eu lucrez in sistemul bugetar.Daca te-a angajata ca referent contabil asta faci, nu esti casier. Nu e musai sa ia CFPP ca sa fii contabil.Viza CFPP o da cel care are studii superioare economice sau , pe perioada determinata(provizoriu) cel cu studii medii economice(liceu economic, postliceala).

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 21 February 2008 - 05:43 PM




#7 ZYRAXES

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 February 2008 - 08:41 PM

Vezi postareaBIBI, la Feb 21 2008, 05:42 PM, a spus:

Eu lucrez in sistemul bugetar.Daca te-a angajata ca referent contabil asta faci, nu esti casier. Nu e musai sa ia CFPP ca sa fii contabil.Viza CFPP o da cel care are studii superioare economice sau , pe perioada determinata(provizoriu) cel cu studii medii economice(liceu economic, postliceala).

ok...multumesc mult pentru raspunsuri :)....asta e si parerea mea, insa fiind incepator, am zis ca trebuie sa aflu parerile celor mai avizati ca mine, si cu mai multa experienta....
in ce priveste viza CFPP, nu alerg dupa ea, chit ca deja existentul referent contabil are studii medii, insa are 18 ani de conta si are si viza, iar eu desi am studii superioare, sunt totusi un incepator. :)
acuma am inteles ceea ce banuiam, ca nu pot fi in acelasi timp si referent contabil si casier....mai ramane sa inteleaga si primarul meu...ceea ce e foarte greu....
inca o data, multumiri celor care mi-au raspuns la dilema mea !!
Afaceri bune tuturor ! :biggrin:



#8 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 February 2008 - 01:51 PM

Pune-i legea pe masa si explica-i ca a pune contabilul casier e cea mai buna metoda sa obtina o ancheta pentru delapidare in care sa fie coautor, chiar daca nu stia ce se petrece - un fel de lupul paznic la oi, care are si posibilitatea sa masluiasca inventarul oilor ce i-au fost incredintate!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 02:13 PM

Vezi postareamariana07, la Feb 21 2008, 08:27 AM, a spus:

Legea 22/1969 - art.9 - inca in vigoare!

Multumesc, de cand cautam asta...

Art. 2. - Sînt considerate bunuri, în sensul prezentei legi, bunurile materiale, mijloacele bănești sau orice alte valori.
Art. 9. - Conducătorii agenților economici, autorităților sau instituțiilor publice, angajații ca atribuții de control financiar, precum și contabilii, cu excepția acelora care sînt încadrați în unități mici determinate de ministere și celelalte organe centrale, nu pot face operații de primire, păstrare și eliberare de bunuri.
Dragos



#10 Doria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2008 - 12:54 PM

Vezi postareaZYRAXES, la Feb 20 2008, 06:02 PM, a spus:

Buna ziua la toata lumea !
de 2 ani sunt casier la o primarie din tara asta....terminind studii superioare anul trecut in economie, si aparind un post de referent contabil la primaria amintita, m-am inscris la concurs, am reusit, insa seful meu considera ca aplicatiile pe calculator pentru contabilitatea institutiilor publice reduc timpul de lucru al unui referent contabil, deci, mi s-a spus ca trebuie sa iau si casieria primariei, pentru ca sa acopar 8 ore zilnic de lucru....
v-as ruga sa-mi spuneti : nu cumva exista o incompatibilitate intre functia de referent contabil (III) si functia de casier, deci nu pot fi si contabil si casier....precizez ca nu sunt functionar public, ci personal contractual....
daca se poate cu referire la legislatie.....
cu multumiri anticipate ! :thumbup:
Buna ziua!
Da, exista OMFP nr. 946/2005 pentru aprobarea Codului de control intern- Standardul 18.



#11 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 16 May 2008 - 10:42 AM

Vezi postareaZYRAXES, la Feb 20 2008, 06:02 PM, a spus:

Buna ziua la toata lumea !
de 2 ani sunt casier la o primarie din tara asta....terminind studii superioare anul trecut in economie, si aparind un post de referent contabil la primaria amintita, m-am inscris la concurs, am reusit, insa seful meu considera ca aplicatiile pe calculator pentru contabilitatea institutiilor publice reduc timpul de lucru al unui referent contabil, deci, mi s-a spus ca trebuie sa iau si casieria primariei, pentru ca sa acopar 8 ore zilnic de lucru....
v-as ruga sa-mi spuneti : nu cumva exista o incompatibilitate intre functia de referent contabil (III) si functia de casier, deci nu pot fi si contabil si casier....precizez ca nu sunt functionar public, ci personal contractual....
daca se poate cu referire la legislatie.....
cu multumiri anticipate ! :thumbup:



AM SI EU O INTREBARE....nu are legatura cu problema ta dar acum cred ca lucrezi in domeniu si cred ca poti sa-mi dai un sfat.In primul rand vreau sa stiu daca esti angajata pe post cu studii superioare si daca esti te intreb ...iei indemnizatie de contabil sef?



#12 ZYRAXES

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 July 2008 - 09:19 AM

Vezi postareasofia1975, la May 16 2008, 10:42 AM, a spus:

Vezi postareaZYRAXES, la Feb 20 2008, 06:02 PM, a spus:

Buna ziua la toata lumea !
de 2 ani sunt casier la o primarie din tara asta....terminind studii superioare anul trecut in economie, si aparind un post de referent contabil la primaria amintita, m-am inscris la concurs, am reusit, insa seful meu considera ca aplicatiile pe calculator pentru contabilitatea institutiilor publice reduc timpul de lucru al unui referent contabil, deci, mi s-a spus ca trebuie sa iau si casieria primariei, pentru ca sa acopar 8 ore zilnic de lucru....
v-as ruga sa-mi spuneti : nu cumva exista o incompatibilitate intre functia de referent contabil (III) si functia de casier, deci nu pot fi si contabil si casier....precizez ca nu sunt functionar public, ci personal contractual....
daca se poate cu referire la legislatie.....
cu multumiri anticipate ! :thumbup:



AM SI EU O INTREBARE....nu are legatura cu problema ta dar acum cred ca lucrezi in domeniu si cred ca poti sa-mi dai un sfat.In primul rand vreau sa stiu daca esti angajata pe post cu studii superioare si daca esti te intreb ...iei indemnizatie de contabil sef?


nu sunt angajat pe un post cu studii superioare. primarul meu, cind a infiintat acest al doilea post, a considerat ca nu are nevoie de oameni cu studii superioare...asta e... :frusty: ...ce face un referent la calculator ? introduce niste date pe care i le da contabilul cel vechi si experimentat....asta-i indirea lui...
nu...nu am functie de contabil sef...ca sunt prea mic...si nici viza de control preventiv, desi legea contabilitatii spune clar ca daca exista un referent cu studii superioare, el ia viza CFP. insa la noi viza o are contabilul cel vechi si care nu are studii superioare.



#13 Carla AA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 08 September 2008 - 08:26 AM

Nu stiu cum sa procedez ! La mine situatia este asemanatoare, adica
-sunt admin.financiar la o scoala ( CONTABIL) si nimeni nu vrea sa faca registrul de casa ...
- casier este adminstratorul scolii...adeca ea cu banii eu cu responsabilitatea hartoagelor??
Vi se pare normal?? ca cica nu stie si n-are timp sa faca registrul :thumbup:
Eu am sa refuz de azi sa mai semnez cecuri ptr. ridicare numerar, si sper sa vina directoarea din concediu si sa lamurim problema !!
E cam de 1 an si jumate nefacut registrul de casa !! Acte justificative sunt...dar nu e scris !
Ce parere aveti ? are cum sa ma oblige sa-l fac eu ??



#14 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 08 September 2008 - 09:35 AM

Vezi postareaCarla AA, la Sep 8 2008, 09:26 AM, a spus:

Nu stiu cum sa procedez ! La mine situatia este asemanatoare, adica
-sunt admin.financiar la o scoala ( CONTABIL) si nimeni nu vrea sa faca registrul de casa ...
- casier este adminstratorul scolii...adeca ea cu banii eu cu responsabilitatea hartoagelor??
Vi se pare normal?? ca cica nu stie si n-are timp sa faca registrul :thumbup:
Eu am sa refuz de azi sa mai semnez cecuri ptr. ridicare numerar, si sper sa vina directoarea din concediu si sa lamurim problema !!
E cam de 1 an si jumate nefacut registrul de casa !! Acte justificative sunt...dar nu e scris !
Ce parere aveti ? are cum sa ma oblige sa-l fac eu ??

:tongue: :tongue: :tongue: De un an de zile nu e facut registrul de casa??? Sunt de-a dreptul socat de ceea ce spui!!! N-ai avut nici un control, audit...pana acum? E destul de grav ceea ce se intampla la voi la scoala. Administratorul scolii are atributii de casier prin fisa postului? Daca da, se pot lua masuri impotriva lui, dar si tu esti vinovata de neintocmirea registruluii de casa. In Decretul 209/1976 pentru aprobarea regulamentului operatiunilor de casa, este un articol care spune ca, conducatorul compartimentului de contabilitate are obligatia sa faca un control inopinat al casieriei cel putin o data pe luna (art.46), ceea ce este evident ca nu ai facut. Administratorul nu stie sa faca registrul? Ce calificativ i-ai dat la evaluare? E in subordinea ta. Tu le stabilesti atributiile, tu ii evaluezi.
Tu nu poti intocmi registrul de casa pentru ca esti in incompatibilitate, dar raspunzi de neintocmirea lui.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL