Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 53

Jump to content


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#1041 nicolescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Posted 27 June 2008 - 09:41 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 10:06 AM, a spus:

Vezi postareadoiny, la Jun 27 2008, 09:57 AM, a spus:

Noua in sala ne-a specificat ca nu se vor afisa pe site ( desi nu inteleg de ce ) .Eu ma duc pe la 15 la N Titulescu , trebuie sa vina ei.., sa vedem ...
eu am avut supraveghetor pe florita care ne-a spus ca se vor afisa pe site ...... daca te duci, poate faci o poza cu tel listelor, multumim
daca nu-i balamuc la liste fac poze



#1042 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 June 2008 - 09:48 AM

De unde stiti de ora 15?
Peste tot am vazut dupa ora 16.00.......
L a N Titulescu pe unde s-a intrat la examen?
La CECCAR stiti unde? Anul trecut la acces s-au afisat doar in Floreasca, cu toate ca ei se mutasera deja........




#1043 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 27 June 2008 - 09:50 AM

Vezi postareaiuliana2006, la Jun 27 2008, 10:48 AM, a spus:

De unde stiti de ora 15?
Peste tot am vazut dupa ora 16.00.......
L a N Titulescu pe unde s-a intrat la examen?
La CECCAR stiti unde? Anul trecut la acces s-au afisat doar in Floreasca, cu toate ca ei se mutasera deja........

A fost o colega la sediu ieri si a fost o doamna foarte draguta care ia spus.



#1044 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 June 2008 - 09:53 AM

Cine vrea intrebarile la drept revizuite.........



#1045 ambrosie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 posts

Posted 27 June 2008 - 09:54 AM

Ia uitati ce scrie pe ceccar.ro

In atentia candidatilor la examenul de aptitudini, sesiunea 22 si 29 iunie 2008

Rezultatele examenului de aptitudini, proba scrisa, se vor afisa in data de 27 iunie 2008, dupa orele 16:00, la sediile filialelor teritoriale, precum si in cadrul locatiei unde s-a sustinut proba scrisa.

Pentru candidatii declarati respinsi la proba scrisa, se primesc contestatii in 24 ore de la afisarea rezultatelor la nr. de fax: 021/326.71.73 sau pe adresa de e-mail: contestatii@ceccaro.ro



#1046 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 27 June 2008 - 09:59 AM

Vezi postareaambrosie, la Jun 27 2008, 10:54 AM, a spus:

Ia uitati ce scrie pe ceccar.ro

In atentia candidatilor la examenul de aptitudini, sesiunea 22 si 29 iunie 2008

Rezultatele examenului de aptitudini, proba scrisa, se vor afisa in data de 27 iunie 2008, dupa orele 16:00, la sediile filialelor teritoriale, precum si in cadrul locatiei unde s-a sustinut proba scrisa.

Pentru candidatii declarati respinsi la proba scrisa, se primesc contestatii in 24 ore de la afisarea rezultatelor la nr. de fax: 021/326.71.73 sau pe adresa de e-mail: contestatii@ceccaro.ro

Deci am avut dreptate ca se vor afisa si la N Titulescu

Dar de site nu specifica , om vedea.



#1047 nicolescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Posted 27 June 2008 - 10:02 AM

Vezi postareaiuliana2006, la Jun 27 2008, 10:48 AM, a spus:

De unde stiti de ora 15?
Peste tot am vazut dupa ora 16.00.......
L a N Titulescu pe unde s-a intrat la examen?
La CECCAR stiti unde? Anul trecut la acces s-au afisat doar in Floreasca, cu toate ca ei se mutasera deja........
LA CECCAR FILIALA BUCURESTI VIS A VIS DE REGISTRUL COMERTULUI PE CHEI



#1048 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 posts

Posted 27 June 2008 - 10:02 AM

Vezi postareaambrosie, la Jun 27 2008, 10:54 AM, a spus:

Ia uitati ce scrie pe ceccar.ro

In atentia candidatilor la examenul de aptitudini, sesiunea 22 si 29 iunie 2008

Rezultatele examenului de aptitudini, proba scrisa, se vor afisa in data de 27 iunie 2008, dupa orele 16:00, la sediile filialelor teritoriale, precum si in cadrul locatiei unde s-a sustinut proba scrisa.

Pentru candidatii declarati respinsi la proba scrisa, se primesc contestatii in 24 ore de la afisarea rezultatelor la nr. de fax: 021/326.71.73 sau pe adresa de e-mail: contestatii@ceccaro.ro


Doamne ce incurca lume sunt cei de la ceccar....o tot lungesc asa pana nu mai suntem in stare de nimic. Desigur ca nu ma mira; asa au fost dintotdeauna, doar nu erau sa se dezminta tocmai acum.



#1049 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 June 2008 - 10:03 AM

e haios sa vezi cum creste numarul celor care ne citesc ....... deja suntem peste 50 de persoane care citesc ...... cine ajunge primu sa faca poze la liste .............



#1050 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 27 June 2008 - 10:11 AM

Din pacate nu mai pot nici macar sa ma gandesc sa invat, dar sa pun mana sa mai citesc ceva...
Si eu ca si restul stau si astept sa treaca orele.
Ce bine ar fi sa fie tot atatia admisi (in procent) ca anul trecut!

Poate sta cineva aproape de filiala sau de Titulescu sa dea vesti bune!



#1051 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 posts
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Posted 27 June 2008 - 10:14 AM

Depinde acum cat de repede se descurca secretarele cu scisul pe calculator...
de asezat in pagina...unele sub altele, tabele...eheee!...cata munca...



#1052 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 posts

Posted 27 June 2008 - 10:18 AM

Vezi postareaION DENISA, la Jun 27 2008, 11:11 AM, a spus:

Din pacate nu mai pot nici macar sa ma gandesc sa invat, dar sa pun mana sa mai citesc ceva...
Si eu ca si restul stau si astept sa treaca orele.
Ce bine ar fi sa fie tot atatia admisi (in procent) ca anul trecut!

Poate sta cineva aproape de filiala sau de Titulescu sa dea vesti bune!

da, anul trecut a fost bine peste tot cu o singura exceptie : centrul de examinare Constanta, acolo a fost genocid, nu stiu ce s-a intamplat ca au picat 100 si ceva din 300 si ceva. Cam 35%. Parca a fost un experiment....



#1053 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 posts

Posted 27 June 2008 - 10:19 AM

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 26 2008, 03:11 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 02:46 PM, a spus:

si eu sunt in aceeasi stare; incerc sa citesc ceva la oral dar degeaba...; intrebare pentru cei care din nefericire au picat anul trecut: cat a-ti facut din lucrare?
cine a facut contestatie ,cum i-a recorectat? care e procedura?
eu sunt cam la limita pt ca am gresit in problema si daca nu i-mi puncteaza deloc pierd 2.4 din start, plus la celelalte daca mai i-mi gasesc ceva ....
sper sa promoveze toti !

Iti urez sa promovezi examenul...Personal, cred ca cel mai mult te vor depuncta la...gramatica!!!
Expertii contabili nu au nici o scuza ca nu stiu sa scrie corect romaneste!!!

Mult succes!

PROMOVÁ
promovez, vb. I. Tranz.
A ridica, a înainta pe cineva în funcție; în grad, într-o demnitate etc., a avansa. «» A declara pe cineva absolvent al unui an de învățământ, permițându-i trecerea în anul următor. «» A termina cu succes o clasă sau un an de învățământ.
A susține, a sprijini

ma abtin de la orice comentarii .....

Chiar ca nu ai avea ce comenta!!!! Daca intre timp te-ai apucat de studiul limbii romane (a se vedea explicatia din DEX - multumesc pentru explicatii!!!!), poate ai aflat si cum se scrie corect ...ati, imi...ca sa nu mai amintesc de ..."mai i-mi gasesc ceva"!!!!..."incerc sa citesc ceva la oral"..."am gresit in problema"...Fara alte comentarii!!!!
Sincer iti urasem succes!!! Acum m-am razgandit! Nu pari decat o persoana avida sa-si mai bifeze un rand in CV - "da" bine calitatea de "expert contabil"! N-ar fi o pierdere prea mare pentru organizatia numita CECCAR...



#1054 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 posts
  • Location:BAIA MARE

Posted 27 June 2008 - 10:19 AM

Curaj...suntem pe ultima suta de metri..oau...ce o fi ,o fi... :thumbup: Intrebarea este noi cei din provincie cum aflam de repede?stind la pinada la CECCAR ..fiecare de unde este ,nu?si apoi vom vedea citi dintre noi vom ramine sa mai citim ceva pt. oral.Tare m-as bucura sa vad ca ma reusit cit mai multi..eu am speranta,pentru ca la acces promotia noastra au reusit in procent mare..deci si aici sa dea domnul sa fie la fel..asteptam.... :biggrin:



#1055 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 June 2008 - 10:20 AM

ca sa ne mai delectam ..... s-a modificat regulamentul CECCAR, l-am gasit pe un alt topic ..... mai stii ..... poate pica intrebari de aici la oral :frusty: :thumbup:

Noi reglementari privind activitatea expertilor contabili si a contabililor autorizati
26 Iunie 2008
ContExpert


Hotararea nr. 90/2008 publicata in Monitorul Oficial nr.466 din 23 iunie 2008 aduce modificari si completari Regulamentului de organizare si functionare a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania (CECCAR).


Conform noului regulament, CECCAR poate acorda si retrage dreptul de exercitare a profesiei de expert contabil si de contabil autorizat controland competenta si moralitatea membrilor sai dar si calitatea serviciilor prestate de acestia.

Punctul 99 din vechiul Regulament in care se stipuleaza situatiile in care Consiliul filialei poate pronunta radierea unui membru din Tabloul Corpului este completat cu o noua prevedere. Potrivit acesteia, va fi radiat din Tablou membrul Corpului care a fost declarat inapt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei.

Se modifica si pct. 133 din Regulament privind modul de exercitare a profesiei de expert contabil si de contabil autorizat. Astfel, exercitarea profesiei se face cu respectarea principiului independentei profesiei. Expertul contabil si contabilul autorizat nu trebuie niciodata sa se gaseasca in situatia de conflict de interese si in nicio alta situatie care ar putea aduce atingere integritatii si obiectivitatii sale. In noua formulare nu mai este precizat in mod expres ca este incompatibil cu exercitarea profesiei contabile orice mandat comercial cu exceptia mandatului de director sau de administrator in societati comerciale recunoscute de Corp.

Apar completari si la sectiunea privind abaterile disciplinare, dupa cum urmeaza:
- prestarea de servicii profesionale fara viza anuala de exercitare a profesiei;
- inscrierea in rapoartele de expertiza contabila sau in alte lucrari efectuate pentru terti de aprecieri la adresa altor membri ai Corpului, fara consimtamantul acestora sau fara sa fi fost consultati;
- nerespectarea normelor si standardelor profesionale emise de Corp cu ocazia efectuarii lucrarilor pentru terti;
- neindeplinirea obligatiilor prevazute in Regulamentul privind auditul calitatii serviciilor profesionale;
- orice alte incalcari ale normelor si hotararilor luate de organele de conducere ale Corpului

Nerespectarea standardelor profesionale si a normelor emise de Corp cu privire la efectuarea expertizelor contabile se sanctioneaza cu suspendarea dreptului de a mai efectua expertise contabile pe 6-12 luni. De asemenea, in cazul abaterilor repetate, Corpul poate interzice dreptul de exercitare a profesiei.

Au fost mentionate si alte lucrari care pot fi executate, fara a fi limitative, de catre expertii contabili in cadrul contractelor de prestari de servicii. Apar astfel mentiuni speciale cu privire la:
- executarea de lucrari cu caracter fiscal precum vizarea declaratiilor fiscale anuale ale operatorilor economici;
- indeplinirea atributiilor prevazute de lege in procedurile de reorganizare judiciara si faliment, cum ar fi:
- efectuarea de lucrari cu privire la reflectarea in contabilitate a principalelor operatiuni de fuziune, divizare, dizolvare si lichidarea societatilor comerciale, precum si reatragerea sau excluderea unor asociati din cadrul societatilor comerciale;

- acordarea de asistenta de specialitate necesara pentru infiintarea si reorganizarea societatilor comerciale, precum: activitati de studiere a pietei si de sondare a opiniei publice, studii de fezabilitate la infiintarea intreprinderilor; activitati ale holdingurilor;
- efectuarea pentru persoane fizice si juridice a oricarui serviciu profesional care presupune cunostinte de contabilitate;
- prestarea altor activitati si servicii pentru intreprinderi cuprinse in clasele CAEN: 6209, 6420, 6619, 6920, 7022, 7320, 8299, 7490, 6831, 6621, precum si altele stabilite de Biroul permanent al Consiliului superior.

ce inseamna cele subliniate ? ca expertul poate viza declaratiile fiscale si poate face lucrarile practicianului in insolventa ?

Edited by mihavesa, 27 June 2008 - 10:23 AM.




#1056 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 posts
  • Location:BAIA MARE

Posted 27 June 2008 - 10:24 AM

Vezi postareaiulia51, la Jun 27 2008, 11:19 AM, a spus:

Curaj...suntem pe ultima suta de metri..oau...ce o fi ,o fi... :frusty: Intrebarea este noi cei din provincie cum aflam de repede?stind la pinada la CECCAR ..fiecare de unde este ,nu?si apoi vom vedea citi dintre noi vom ramine sa mai citim ceva pt. oral.Tare m-as bucura sa vad ca ma reusit cit mai multi..eu am speranta,pentru ca la acces promotia noastra au reusit in procent mare..deci si aici sa dea domnul sa fie la fel..asteptam.... :biggrin:


Vezi postareaiulia51, la Jun 27 2008, 11:22 AM, a spus:

Vezi postareaiulia51, la Jun 27 2008, 11:19 AM, a spus:

Curaj...suntem pe ultima suta de metri..oau...ce o fi ,o fi... :thumbup: Intrebarea este noi cei din provincie cum aflam de repede?stind la pinada la CECCAR... ..fiecare de unde este ,nu?si apoi vom vedea citi dintre noi vom ramine sa mai citim ceva pt. oral.Tare m-as bucura sa vad ca am reusit cit mai multi....eu am speranta,pentru ca la acces promotia noastra au reusit in procent mare..deci si aici sa dea domnul sa fie la fel..asteptam.... :biggrin:

CU GINDURI BUNE !



#1057 FLORY1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts

Posted 27 June 2008 - 10:25 AM

Vezi postareaAnAbEllA, la Jun 27 2008, 11:18 AM, a spus:

Vezi postareaION DENISA, la Jun 27 2008, 11:11 AM, a spus:

Din pacate nu mai pot nici macar sa ma gandesc sa invat, dar sa pun mana sa mai citesc ceva...
Si eu ca si restul stau si astept sa treaca orele.
Ce bine ar fi sa fie tot atatia admisi (in procent) ca anul trecut!

Poate sta cineva aproape de filiala sau de Titulescu sa dea vesti bune!

da, anul trecut a fost bine peste tot cu o singura exceptie : centrul de examinare Constanta, acolo a fost genocid, nu stiu ce s-a intamplat ca au picat 100 si ceva din 300 si ceva. Cam 35%. Parca a fost un experiment....
Asta a fost si parerea mea. ca acolo am dat anul trecut. La celelalte centre au picat f.f. putini. La noi..pototpul!



#1058 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 posts
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Posted 27 June 2008 - 10:30 AM

Majoritatea celor care au picat la Constanta anul trecut au avut varianta 2 care, am inteles, a fost gresita...
si au primit niste indicatii nu tocmai potrivite...iar ei le-au luat ca fiind corecte...numai ca cei care au corectat
nu au gandit la fel...



#1059 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 posts
  • Location:Sibiu

Posted 27 June 2008 - 10:38 AM

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 27 2008, 11:19 AM, a spus:

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 26 2008, 03:11 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 02:46 PM, a spus:

si eu sunt in aceeasi stare; incerc sa citesc ceva la oral dar degeaba...; intrebare pentru cei care din nefericire au picat anul trecut: cat a-ti facut din lucrare?
cine a facut contestatie ,cum i-a recorectat? care e procedura?
eu sunt cam la limita pt ca am gresit in problema si daca nu i-mi puncteaza deloc pierd 2.4 din start, plus la celelalte daca mai i-mi gasesc ceva ....
sper sa promoveze toti !

Iti urez sa promovezi examenul...Personal, cred ca cel mai mult te vor depuncta la...gramatica!!!
Expertii contabili nu au nici o scuza ca nu stiu sa scrie corect romaneste!!!

Mult succes!

PROMOVÁ
promovez, vb. I. Tranz.
A ridica, a înainta pe cineva în funcție; în grad, într-o demnitate etc., a avansa. «» A declara pe cineva absolvent al unui an de învățământ, permițându-i trecerea în anul următor. «» A termina cu succes o clasă sau un an de învățământ.
A susține, a sprijini

ma abtin de la orice comentarii .....

Chiar ca nu ai avea ce comenta!!!! Daca intre timp te-ai apucat de studiul limbii romane (a se vedea explicatia din DEX - multumesc pentru explicatii!!!!), poate ai aflat si cum se scrie corect ...ati, imi...ca sa nu mai amintesc de ..."mai i-mi gasesc ceva"!!!!..."incerc sa citesc ceva la oral"..."am gresit in problema"...Fara alte comentarii!!!!
Sincer iti urasem succes!!! Acum m-am razgandit! Nu pari decat o persoana avida sa-si mai bifeze un rand in CV - "da" bine calitatea de "expert contabil"! N-ar fi o pierdere prea mare pentru organizatia numita CECCAR...

Mihaela, in conditiile in care toti cei de-aici suntem stresati in asteptarea rezultatelor, consider ca cele scrise de tine mai sus sunt rautate gratuita.



#1060 claudia elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 June 2008 - 10:40 AM

Chiar ca nu ai avea ce comenta!!!! Daca intre timp te-ai apucat de studiul limbii romane (a se vedea explicatia din DEX - multumesc pentru explicatii!!!!), poate ai aflat si cum se scrie corect ...ati, imi...ca sa nu mai amintesc de ..."mai i-mi gasesc ceva"!!!!..."incerc sa citesc ceva la oral"..."am gresit in problema"...Fara alte comentarii!!!!
Sincer iti urasem succes!!! Acum m-am razgandit! Nu pari decat o persoana avida sa-si mai bifeze un rand in CV - "da" bine calitatea de "expert contabil"! N-ar fi o pierdere prea mare pentru organizatia numita CECCAR...
[/quote]

ai o problema psihica fato!!!! am scris randurile de mai sus cu un copil de 3 luni in brate.....;in plus sunt de alta nationalitate si nu stapanesc bine limba romana ; de aceea, cred ca ar trebui sa-ti muti comentariile rautacioase pe un site unde se discuta gramatica limbii romane si nu aici....; eu iti doresc totusi succes pentru ca ai mare nevoie .....






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL