Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce este de fapt stagiul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ce este de fapt stagiul

13 replies to this topic

#1 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 30 March 2008 - 11:54 PM

buna tuturor.
am o mare intrebare,ce este de fapt stagiul,ce trebuie facut?sunt stagiara anul 1,am tutore colectiv....... si nu stiu ce trebuie sa fac, cei de la ceccar au zs ca ne vor contacta pt......am inteles ca sunt niste lucrari care trebuie facute,ce anume si unde gasesc informatii? chiar nu exista undeva informatii detaliate despre ce trebuie facut? am intrat cu greu in stagiu, pt experti contabili, si nu as vrea s apierd pt ca nu fac ce trebuie,.....din necunostiinta.exista niste termene anume pt lucrari,unde sa citesc sa fiu la zi.....va rog ajuta ti ma.....eu sunt mica nu stiu nimika,dar cresc eu mare si ma revansez......



#2 carman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Interests:toate

Postat 03 April 2008 - 10:36 AM

asteapta .Tutorele colectiv iti va da temele ce trebiue executate ,precumsi termenele de depunere. respecta intalnirile si va fi bine.
SUCCES !

masina



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 11:41 AM

:pullhair:

Vezi postareaimagegrup, la Mar 30 2008, 11:54 PM, a spus:

....eu sunt mica nu stiu nimika,dar cresc eu mare...
Eu zic ca esti deja MARE daca ai reusit la examenul de acces. Si mai esti si modesta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 05:45 PM
MESAJ OFFTOPIC

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 maryd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2008 - 01:39 PM

Buna,
Pe www.ceccarbuc.ro este afisata perioada in care se tin cursurile pentru stagiul colectiv din anul I:

GRUPA 20
Experti contabili

Perioada de desfasurare

05.04.2008 ora 09.30 - 13.30
06.04.2008 ora 09.30 - 13.30
11.04.2008 ora 16.30 - 20.30

Locul desfasurarii: Institutul National de Cercetare ? Dezvoltare ? Victor Babes, care este situat pe Splaiul Independentei nr. 99 - 101 ( in imediata apropiere a podului Hajdeu), in amfiteatrul "Victor Babes"


GRUPA 21 ? Experti contabili

Perioada de desfasurare

28.03.2008 ora 16.30 - 20.30
29.03.2008 ora 09.30 - 13.30
30.03.2008 ora 09.30 - 13.30

Locul desfasurarii: Institutul National de Cercetare ? Dezvoltare ? Victor Babes, care este situat pe Splaiul Independentei nr. 99 - 101 ( in imediata apropiere a podului Hajdeu), in amfiteatrul "Victor Babes"


Acum depinde din ce grupa esti... daca esti in 21 au fost deja cursurile... Asta in cazul in care esti din Bucuresti.

Multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 05:46 PM




#5 crissu77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 April 2008 - 08:27 AM

buna ,

am si eu o rugaminte pt cei din stagiul colectiv grupa 20 sau 21: stie cineva numele profei de la cursul de audit care tocmai s-a terminat si o adresa de contact?am ajuns prea tarziu vineri :pullhair: (adik ieri) la curs si deja se plecase desi in program era pana pe la 8, si nu mi-am trecut numarul temei pe lista.

multumesc
cristina



#6 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2009 - 01:13 PM

am si eu o mare rugaminte sa-mi spuneti si mie daca eu lucrez deja de aproape 3 ani in cadrul unei firme de contabilitate membra CECCAR , mai am nevoie de acest stagiu , sau se considera stagiu cat lucrez aici ? :frusty: Va rog sa nu imi ocoliti intrebarea sa stiu daca ma mai agit , inca nu am dat niciun examen dar intentionez sa ma inscriu, si asa am citi o gramada si am auzit o gramanada de vesti cum ca cei care au absolvit facultatea acum (3 ani) nu li se considera studii complete, ineptii, pentru ca............asa este sistemul de invatamant cu ce sunt eu de vina ca nu este facultatea de 4 ani sau de 5 cum au avut altii parte

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:07 PM
citare mesaj anterior




#7 b_edith_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 February 2009 - 04:43 PM

Nu e clara intrebarea: examenul de acces la stagiu , la CECCAR, + 3 ani stagiu + examen de aptitudini la sfarsit = expert contabil cu autorizatie.
Faptul ca tu lucrezi la o firma membra CECCAR te va ajuta la stagiu, poti beneficia de niste derogari, dar pana atunci trebuie sa iei examenul de acces la stagiu, si nu-i usor deloc, dar pana in iunie ai timp destul sa te pregatesti . Spor la invatat si multa bafta ! :frusty:



#8 myky_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 February 2009 - 08:28 AM

ASOCIATIA NATIONALA A EVALUATORILOR DIN ROMANIA
CENTRUL TERITORIAL GALATI

ORGANIZEAZA CURSUL DE FORMARE


“EVALUAREA BUNURILOR MOBILIARE”
CU INCEPERE IN DATA DE 06.APRILIE 2009

CEI INTERESATI SUNT RUGATI SA SE ADRESEZE
CENTRULUI TERITORIAL ANEVAR GALATI
STR. BRAILEI NR. 31, Incinta Bancii Raiffeisen ET. 2
Fax.: 0336/401097 email mihaela.anevar@yahoo.com



#9 b_edith_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 February 2009 - 08:21 PM

Chiar, ce este de fapt acest stagiu, si eu ma-ntreb.
Sunt stagiara anul 1, cu tutore.... Dar oare care -i deosebirea intre stagiu cu tutore si stagiu colectiv????!!!
Inca n-am aflat ! Mult dintre cunsocutii mei din tara spun ca la colectiv inca nici nu se aude nimic de ce si cum va fi, iar la tutore... fiti seriosi... alti cunoscuti mi-au spus ca (ca si mine) ca "nici o grija, noi iti semnam tot ce trebuie, dar de invatat ? asta e treaba ta, si s-o faci singura" .....asta nu suna deloc a regulament ceccar....dar asta e realitatea.
Sau mai sunt si alte pareri???
Parerea mea este ca lumea a fugit de la stagiu colectiv, pe motiv - nu ca ar invata mai mult - sa scape de cotizatia anuala de 150 euro.
Si acum : surpriza: azi am fost la ceccar si mi s-a spus ca indiferent de stagiu - colectiv sau la tutore - taxa va fi acelasi !!!!!!
Asta a fost stirea zilei pentru mine !
Pentru voi? Sau nu este numeni la stagiu cu tutore? :frusty: va rog , dati cu parerea......



#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 March 2009 - 02:06 PM

:frusty: Păi stagiul este un fel de UCENICIE, unde sau când muncești pentru tutore, și el(ea) tutorele se face că te plătește pentru că te-nvață. Dacă vii cu firmele tale la care conduci evidența contabilă totul este O.K. Dar dacă nu, ori ești salariat sau funcționar, din nou TUTORELE ar trebui să te antreneze, să-ți arate toate spețele pe care un EC cu carnet CECCAR este normal să le cunoască.
Și pentru că uită nu toți stagiarii și.au găsit un (o) tutore, Filialele CECCAR au fost îndrumate ca să le pregătească în corpore, adică prin cursuri ținute de un Tutore plătit de filială pentru cursurile ținute conform unui program analitic. Fiecare semestru de stagiu se consideră absolvită dacă prezentați o lucrare - variațiuni pe o temă dată de dumnealui sau dumeaei TUTORELE. Iar dosarele dvs. ale fiecăruii stagiar întocmite și semnate de Tutore vor fi certificate de un SUPERVIZOR pe Filială, parcă. Dar aici deja Filiala se ocupă de dosarul-lucrarea dvs. Felicitări dacă ați ajuns să aveți lucrarea făcută, corectată, depusă, semestrial.
P.S. Să-nțeleg că ați fost la Filială și ...au dat din umeri??? Cine...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:08 PM
citare mesaj anterior




#11 Edith

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2009 - 10:19 AM

Hmda,....dle Mares Stefan....sunteti cumva stagiar ? ! totusi..., ceva concret..., sunt ametita deja de atata filozofie cu care ne acriti paginile....
Intrebarea era cu totul alta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 10:45 PM
citare mesaj anterior




#12 georgika_1508

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 March 2009 - 03:31 PM

Este cineva din Ploiesti? Stagiar in sistem colectiv, anul I ?
Am si eu nevoie va rog frumos de primele cursuri de la pregatirea din 6 sau 9 martie ,pe care le am ratat!!!!!



#13 Flower22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 August 2011 - 12:49 PM

Buna,Am cateva nelamuriri legate despre stagiu si mi-ati fi de foarte mare ajutor daca mi-ati raspunde la cateva intrebari:)
Eu lucrez intr-un cabinet de contabilitate autorizat CECCAR, de 4 ani si am inteles ca nu mai este necesar sa fac stagiatura.Asta inseamna ca trebuie sa intocmesc ceva proiecte?
Sediul CECCAR este cam departe de localitatea in care locuiesc eu si nu as vrea sa ma duc pana acolo doar pentru aceste intrebari, mai ales daca sunteti draguti sa imi raspundeti voi, as vrea sa stiu despre ce e vorba.Nu stiu daca mai reusesc sa sustin examenul anul acesta pt ca deja mai este foarte putin timp avand in vedere ca este foarte greu si este mult de invatat.
Daca mi se recunosc anii lucrati ca stagiu, care examen mai trebuie sa il sustin, in ce data?
Va multumesc mult, sper sa aveti rabdare cu mine, sunt bobocel:D



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 August 2011 - 03:06 PM

Dupa trecerea examenului de acces se face un stagiu de 3 ani, urmat de un examen de aptitudini (final).
De-abia dupa trecerea examenului de acces se poate face o cerere de scutire de stagiu (total sau partial).
Scutirea de stagiu este aprobata daca ai avut o functie de conducere cativa ani intr-o firma de contabilitate, dar si in alte conditii, mai mult sau mai putin subiective. Poti sa incerci cu o cerere (dar dupa trecerea examenului de acces).
Poti citi despre accesul la profesie si la stagiu in reglementarile de pe saitul CECCAR. Poti sa dai un telefon la oricare din sediile CECCAR si sa intrebi despre posibilitatea reducerii sau eliminarii stagiului. Telefonul poti sa-l afli de pe oricare din saiturile teritoriale ale CECCAR.
Dar daca vrei sa scapi si de examenul de acces asta este mai greu. Doctorii in economie pot scapa de el.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL