Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont bancar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cont bancar

3 replies to this topic

#1 ionutlatcan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Focsani

Postat 24 April 2008 - 10:55 PM

Pentru a incasa si a plati diverse facturi trebuie obligatoriu sa fac un cont bancar pe PFA sau merge si cel personal??



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2008 - 11:09 PM

Eu merg pe cel personal...
Insa nu deduc nici un comision/dobanda aferente contului.
Ca sa nu lasi loc interpretarilor fiscului, poti inregistra dobanzile primite ca pe niste venituri.
Eu prefer sa lucrez asa deoarece comisioanele pe PF sunt mai mici decat pe PFA.

Dan



#3 ionutlatcan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Focsani

Postat 24 April 2008 - 11:14 PM

ideea este ca nu am venituri asa de mari si ca banii oricum nu ii tin in cont.



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2008 - 11:36 PM

Vezi postareaionutlatcan, la Apr 24 2008, 11:14 PM, a spus:

ideea este ca nu am venituri asa de mari si ca banii oricum nu ii tin in cont.

Daca nu incasezi / faci plati ca PFA prin banca, ce rost are intrebarea ta initiala?!
Banii poti sa-i tii unde vrei, odata ce i-ai incasat (cash) sunt ai tai personal, nu te mai intreaba nimeni de ei.
PFA nu trebuie sa tina evidenta Reg. de Casa.
Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL