Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete de masa vs. masa platita la restaurant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tichete de masa vs. masa platita la restaurant


1 reply to this topic

#1 LianaNa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 June 2008 - 10:59 AM

Buna!

Incerc sa caut undeva prin legislatie daca mi se permite ca, in loc sa dau tichete de masa, sa le platesc salariatilor masa la restaurant sau le achizionez alimente, de contravaloarea tichetului de masa. In legea 142/1998 si normele de aplicare nu scrie de asa ceva......
Stiti voi ceva?
Multumesc!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2008 - 09:06 AM

hm...sunt abordari diferite. Tichetele de masa, acordate in conditiile legii, sunt cheltuieli deductibile - clar. Masa la restaurant/alimente pot fi tratate in 2 moduri, dar in nici un caz nu substituie tichetele de masa. Deci, fie sunt tratate ca si chelt.de protocol, fie ca si avantaje in natura acordate salariatilor. Cred ca a doua varianta este mai plauzibila in conditiile in care specificati undeva(in cim/regulament intern/decizie interna a conducerii...) ca salariatii beneficiaza de astfel de tratament. In aceasta situatie se datoreaza statului impozit/venit, contributii avand ca baza de impozitare valoarea avantajului in natura(masa la restaurant/alimente).

Concluzia mea este ca nu se poate asimila tichetului de masa alta contraprestatie similara de alimentatie, dar puteti acorda salariatilor orice in conditiile respectarii prevederilor legale ce guverneaza aceste avantaje.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 June 2008 - 09:07 AM

Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL