Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2 puncte de lucru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


2 puncte de lucru


12 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 10:36 AM

SC are doua puncte de lucru in locatii diferite, doua case de marcat. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa fac analitice pentru fiecare punct de lucru la casa 5311, marfa 371 eventual si la 607 si 707? Pentru registrul de casa stiu ca trebuie sa am analitic pe fiecare punct de lucur, dar si pentru 371, in cazul unui control sa se poate evidentia distinct gestiunile? multumesc



#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 June 2008 - 11:37 AM

Sigur poti sa faci cate analitice doresti dar la registrul de casa eu stiu ca nu se poate,cum te-ai gandit sa inregistrezi in ele de ex plata unui furnizor sau retragere bani asociat ele se fac din casierie dar pe care analitic le vei baga?




#3 iren_iren

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 July 2008 - 09:32 AM

SI EU DOUA CASE DE MARCAT SI ANALITICE PENTRU FIECARE DINTRE ELE. LA SFARSITUL ZILEI LE CENTRALIZEZ INTR-UN SINGUR CONT.



#4 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 01 July 2008 - 01:12 PM

Pentru fiecare punct de lucru se tine un registru de casa. Nu cred ca e obligatoriu sa faci analitice distincte (nu cunosc vreo reglementare dar nici nu sint sigur ca nu exista :frusty: ). Totusi, as spune ca este mai bine sa le faci pentru a usura verificarile. Fiecare analitic va coincide cu registrul de casa corespunzator.



#5 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 July 2008 - 06:46 PM

se tine un singur registru de casa. 5311 - 707.1/4427.1 si 5311 - 707.2/4427.2

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:10 PM




#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 July 2008 - 09:01 PM

Conform alin.(8) art.5 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare subunitatile economice ale persoanelor juridice care au deschis cont bancar si casierie proprie aplica in mod corespunzator si individual prevederile referitoare la incasari si plati in numerar, plafonul maxim zilnic de plati de 10000 lei, platile catre o singura persoana juridica in limita plafonului de 5000 lei si toate celelalte reglementari prevazute la art. 5.
Norme metodologice la O.G. 15/1996 privind platile cu numerar
9. Subunitatile economice ale persoanelor juridice, respectiv sucursale, filiale, agentii, puncte de lucru, prevazute in actul constitutiv al persoanelor juridice, care au deschis cont intr-o societate comerciala bancara si casierie proprie, aplica individual prevederile art. 5 din ordonanta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:10 PM
citare mesaj anterior




#7 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 July 2008 - 09:59 PM

Daca sunt MAI MULTE puncte de lucru in aceiasi localitate , casieria va fi una singura tot in aceiasi localitate, care va avea si registru de casa.
Analitice pentru cele doua puncte de lucru se vor face obligatoriu pentru ca fiecare are gestiune diferita si va trebui sa existe la inventariere soldul scriptic din contabilitate.
In cazul in care punctele de lucru sunt in localitati diferite (eu am acest caz, chiar in judete diferite) fiecare punct de lucru are registrul lui de casa. (eu la contul de casa am analitic pe fiecare punct de lucru) SIGUR! (control G.F.)



#8 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 July 2008 - 10:42 AM

GRESIT! Poate nu s-au prins ,nu s-au uitat la faza asta , mie mi-au zis ca conform O,H, nu am mai retinut care ca au zis repede prin telefon daca stiu ca e penal sa ai analitice la casa si am imbarligat ca listez sinteticul si au zis ca daca ma mai prind cu analitice la casa e jale .
punctul de lucru vireaza catre sediu cu d.pl. soldul sau prin banca , se face scriptic 2 reg.casa dar in cota doar un reg. cum s-a spus mai sus 5311=707.1;5311=707.2



#9 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2008 - 10:40 AM

Monetarul se face pentru fiecare punct de lucru?



#10 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 06 August 2008 - 02:19 PM

Vezi postareastefy, la Aug 6 2008, 11:40 AM, a spus:

Monetarul se face pentru fiecare punct de lucru?
nu se mai face monetar!!!!!
scozti doar raportul Z de la casa de marcat.
Monetarul nu mai este obligatoriu!!!!



#11 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 August 2008 - 12:10 PM

Vinde ziare la taraba si nu are casa de marcat .Din cate stiu nu este nevoie. Deci monetarul se face pentru fiecare punct de lucru?



#12 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 08 August 2008 - 12:48 PM

Daca ai doua puncte de lucru diferite , chiar in aceeasi localitate , faci doua registre de casa pentru fiecare punct de lucru pe formular tipizat , dar de listat listezi doar un singur registru de casa !



#13 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 09 August 2008 - 12:09 AM

da,eu asa fac;respectand operatiunile din fiecare punct ,dar folosind sintetic 5311=707.1;5311=707.2;etc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL