Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societate ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societate ?

30 replies to this topic

#1 Alexandru78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 July 2008 - 07:32 PM

Conform sectiunii 11 - Activitati incompatibile cu exercitarea profesiei de liber-profesionist contabil, partea B – Aplicabila liber profesionistilor contabili din Codul etic national al profesionistilor contabili, elaborat si aprobat de CECCAR prin Hotararea nr. 1 din 23.10.1995, cu modificarile si completarile ulterioare, „Realizarea de acte de comert sau indeplinirea de activitati salarizate sunt incompatibile cu exercitarea concomitenta ca liber-profesionist a oricarei activitati specializate ce formeaza profesia contabila”.

In concluzie expertul contabil ce are calitatea de angajat al unei societati comerciale poate sau nu sa organizeze, sa conduca si sa supravegheze contabilitatea altor societatii comerciale, sa intocmeasca si sa semneze situatiile financiare ale acestor societati ?



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 09:35 PM

Bineinteles ca poate presta servicii de conta, este vorba de alte activitati cum ar fi administrator la o firma de comert..
Cel putin eu asa am invatat cand am dat examan




#3 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 July 2008 - 08:02 AM

eu zic ca da; mentionarea se refera la liber profesionist ceea ce inseamna ca expertul nu e angajat nicaieri; eu sunt expert angajat si tin contabilitati ca persoana fizica autorizata.



#4 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 02 October 2008 - 04:43 PM

Nu poate presta. Este incompatibil cu statutul expertului contabil.
Ori este angajat ca si contabil cu contract individula de munca ori se constituie ca PFA sau soc comerciala cu obiect de activitate expertiza contabila.



#5 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 October 2008 - 01:32 PM

Binenteles ca poate sa fie si angajat la o societate si sa presteze servicii la alta societate. Dar calitatea de expert contabil ceccar nu si-o poate folosi numai la firmele cu care are contract de prestari servicii (pe cabinet sau firma de conta dupa caz). La societatile la care este salariat desfasoara activitatea conform fisei postului fara a se folosi de CECCAR , si unde primeste salariu ca orice salariat.



#6 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 October 2008 - 11:12 AM

Nu poate..daca ai obtinut calitatea de expert contabil si dreptul la libera practica ..acest drept ti-l pierzi pe perioada in care esti angajat cu carte de munca la o alta societate! Cu alte cuvinte daca vrei sa tii contabilitatea legal la diferite societati , trebuie sa te organizezi tu cel putin ca PFA sau societate si sa platesti cotizatia obligatorie la CECCAR (suma fixa plus 8% ..parca...din cifra de afaceri) , iar serviciile contabile trebuiesc prestate in baza unui contract! Daca esti angajat la o alta societate , faptul ca tu tii conta la altii este ilegal si nedeontologic!
Tot aici vreau sa subliniez (sper sa nu jignesc pe nimeni) , dar toata lumea se plange de tarifele mici si de calitatea si renumele prost al profesiei de contabil , dar acest lucru se intampla pt ca NOI nu luam atitudine si noi suntem cei care accepta acest lucru..ingaduind ca aceasta profesie sa fie adoptata de oricine , iar prin inchiderea ochilor si semnarea bilanturilor intocmite de catre persoane care nu au acest drept (indiferent daca si-au luat sau nu examenul de expert sau contabil autorizat , dar sunt angajati la alte societati). Ca sa nu-mi sara nimeni in cap vreau sa subliniez ca nici eu nu am examenul de expert dat si lucrez la un cabinet de conta...dar stiu ca nu am voie sa tin alte societati in paralel...si imi respect meseria intr`atat incat sa nu o fac decat dupa ce imi voi da examenul si voi obtine acest drept de libera practica...pt ca doar atunci poti spune macar cu jumatate de gura ca esti calificat sa o faci..si nu sa-ti bati joc de aceasta profesie!
O zi buna tuturor si spor la munca!:)



#7 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 08 October 2008 - 12:00 PM

Gresit raspuns uana, conform informatiilor primite de la ceccar poti tine contabilitate si ca persoana fizica autorizata ( unde prestezi servicii conform contract si facturezi) si ca angajat la firme, acest drept este valabil de anul trecut (2007) , eu am obtinut statutul de autorizat dar sunt incadrata si la societati( diferenta este ca nu poti folosi stampila ce exp. contabil la firmele la care esti angajat, acolo prestezi activitati conform fise post), esti economist, sau alta incadrare conf studii superioare .



#8 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 October 2008 - 12:38 PM

Probabil..eu in aceeasi situatie..tot de la CECCAR mi s-a spus ca pot fie sa tin contabilitate ca si angajat (poti fi angajat la mai multe firme cu 2 ore de ex) fie in calitate de liber profesionist in baza unui contract de prestari servicii...adica una o exclude pe cealalta...iar in momentul angajarii pierzi dreptul de libera practica (total..nu doar in raport cu societatea la care esti angajat)...



#9 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 October 2008 - 04:27 PM

Vezi postareauana.be, la Oct 8 2008, 01:38 PM, a spus:

Probabil..eu in aceeasi situatie..tot de la CECCAR mi s-a spus ca pot fie [...]

N-am vorbit in necunostinta de cauza..... Eu am si firma de conta si cabinet individual si sunt si angajat la alte firme (altele in afara de care am contract de prestari servicii )

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 October 2008 - 10:51 AM




#10 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 10 October 2008 - 08:54 AM

@lyv - vad ca suntem amandoua din Oradea...probabil ca am nimerit la functionari diferiti:) ..mie asa mi s-a spus...ca exista o ordonanta (parca republicata in 122 bis din MO) conform careia exista aceasta incompatibilitate intre statutul de liber profesionist si angajat ...Oricum..probabil nici ei nu mai stiu pe ce lume sunt si cum sa mai interpreteze legea asta :)



#11 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 October 2008 - 01:47 PM

Probabil ei au incercat sa-ti zica, ca daca esti angajata la o firma ( de ex director economic) nu te poti folosi in acea firma de calitatea de exprert. Asta da . Adica in cadrul aceleiasi firme nu poti fi si director economic si sa ai si contract de prestari servicii de pe cabinet cu ei.



#12 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 13 October 2008 - 09:37 AM

Vezi postarealyv, la Oct 10 2008, 02:47 PM, a spus:

Probabil ei au incercat sa-ti zica, ca daca esti angajata la o firma ( de ex director economic) nu te poti folosi in acea firma de calitatea de exprert. Asta da . Adica in cadrul aceleiasi firme nu poti fi si director economic si sa ai si contract de prestari servicii de pe cabinet cu ei.
esti liviu brata? de la finante?



#13 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 14 October 2008 - 10:28 AM

Nu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 October 2008 - 11:32 PM




#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 October 2008 - 08:29 PM

Vezi postarealyv, la Oct 10 2008, 02:47 PM, a spus:

daca esti angajata la o firma ( de ex director economic) nu te poti folosi in acea firma de calitatea de exprert.
Ordonanta nr. 65 din 19/08/1994 republicata in MO 13 din 08/01/2008
privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati
Art. 12. -
(1) Expertilor contabili si contabililor autorizati le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici sau pentru institutiile la care sunt salariati si pentru cei cu care angajatorii lor sunt in raporturi contractuale ori se afla in concurenta. De asemenea, le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici, in cazul in care sunt rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv sau soti ai administratorilor.
(2) Experții contabili si contabilii autorizati nu pot efectua pentru terti lucrarile prevazute la art. 6 și 10, in situatia in care exista elemente care atesta starea de conflict de interese sau de incompatibilitate.

Regulament din 23/10/1995 de organizare si functionare a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, republicare 2 MO 601 - 12/08/2008
Pct. 96.
Este interzisa efectuarea de catre expertii contabili si contabilii autorizati de lucrari specifice
profesiei pentru operatorii economici sau pentru institutiile unde sunt salariati sau pentru cei cu care acestea sunt in raporturi contractuale sau se afla in concurenta.
De asemenea, le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici, in cazul in care
sunt rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv sau soti ai administratorilor.
Situatiile de incompatibilitati si conflicte de interese pot fi detaliate de Consiliul superior si
Conferinta nationala, in conformitate cu legislatia europeana si cu standardele internationale ale profesiei.



#15 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 17 October 2008 - 09:17 AM

Revin cu un update aici :
In primul rand toata lumea citeaza din art11 alin 1 si 2 , insa acestea se refera la urm lucru : Normal ca esti incompatibil cu acele situatii pt ca nu iti faci tie expertiza ctb sau nu te auditezi pe tine..adica tu centrezi si tu dai cu capul !!
Nimeni nu vrea sa citeasca alin 3 (adica imediat sub 2) care iti spune negru pe alb ca nu ai voie sa prestezi nici o activitate salarizata sau comerciala in afara CECCAR!! Acesta este aliniatul care iti spune ca daca esti angajat (si primesti salariu) nu ai voie sa-ti exerciti in "timpul liber" profesia libera!!
Motivarea raspunsurilor cu "am intrebat la CECCAR si eu mi-au spus ca pot" pana la urma nu are nici o valoare : pt orice contabil LEGEA este cea care trebuie sa-i dicteze calea , iar MO cuprinde acest lucru negru pe alb! Analogic nici faptul ca de la Finante au spus nu stiu ce nu ar trebui sa aiba valoare pt voi , pt ca de asemenea , sunt mult si acolo care nu au habar de ce legi sunt in vigoare ...si har domnului am intalnit o gramada care dadeau amenzi pe legi demult abrogate si mai grav ..la noi s-a oprit in a da o amenda in baza unei legi abrogate cu motivatie venita dintr-o alta lege la fel de abrogata si ei habar nu aveau! Multi dintre acesti oameni nu au de unde sau chef sau timp (indiferent) ca sa citeasca legea ...insa cei care au abonament la MO stiu foarte bine ca le vine o data la 3-4 zile cate un teanc de cateva sute de pagini de legi , HG , ordonante etc NOI! In concluzie in nicio instanta nu va sta in picioare " da asa mi-au zis de la CECCAR" ..cine? un biet functionar de la receptie?? Probabil si el a citit 2 aliniate si a interpretat cum i-a convenit lui! Totusi ..daca cineva tine atat de mult la ce au de spus cei de la CECCAR ..cei ce au fost la cursurile tinute de ei (in special la cele la care s-a prezentat noua legislatie in domeniu) cred ca au auzit...sau ar fi trebuit sa auda acelasi lucru si din partea lor ..adica NU ..nu ai voie sa oranizezi si sa tii ctb daca este si angajat undeva! Si daca tot nu va vine sa credeti...si nu vreti sa credeti nici asa...aratati cele 3 aliniate unui avocat si va va spune acelasi lucru ! O zi buna si spor la munca!



#16 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2008 - 12:12 PM

Alin3 de la art.12 vorbeste despre activitatea de cenzor. Extrasul este din republicarea de anul acesta (08ian) a ordonantei.

ART. 12
(1) Experților contabili și contabililor autorizați le este interzis să efectueze lucrări pentru operatorii economici sau pentru instituțiile la care sunt salariați și pentru cei cu care angajatorii lor sunt în raporturi contractuale ori se află în concurență. De asemenea, le este interzis să efectueze lucrări pentru operatorii economici, în cazul în care sunt rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv sau soți ai administratorilor.
(2) Experții contabili și contabilii autorizați nu pot efectua pentru terți lucrările prevăzute la art. 6 și 10, în situația în care există elemente care atestă starea de conflict de interese sau de incompatibilitate.
(3) Activitatea de cenzor poate fi desfășurată, potrivit legii, de către experții contabili, persoanele cu studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului și experiență în activitatea financiar contabilă de cel puțin 5 ani, precum și de către societățile comerciale membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

Vechiul aliniat 3 la care faci tu referire a fost abrogat de ordonanta 17/31.01.2007.

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 17 October 2008 - 12:22 PM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#17 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2009 - 04:27 PM

Dar alta situatie:
un expert contabil poate avea cu unul din clienti contract civil de prestari servicii contabilitate primara?
Nimic fara Dumnezeu



#18 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 19 March 2009 - 04:59 PM

va lamuriti citind Standardul profesional nr.35 Expertize contabile -ghid de aplicare.
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#19 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 March 2009 - 11:17 PM

Vezi postareaedena., la Mar 19 2009, 04:27 PM, a spus:

Dar alta situatie:
un expert contabil poate avea cu unul din clienti contract civil de prestari servicii contabilitate primara?
Da. Poate, cu conditia sa fie activ si sa fie inregistrat la finante ca prestator de servicii in baza autorizatiei eliberate de CECCAR anual.



#20 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 14 April 2009 - 09:43 AM

Pentru clarificarea CHESTIUNII!
1-EXPERT CONTABIL este o calitate de competenta in domeniul execitarii activitatilor contabile recunoscuta OFICIAL.
2-Exercitarea activitatilor contabile poate fi (ori este) desfasurata pentru satifcarerea CERINTELOR ENITATILOR PARTIMONIALE prin doua forme:
a-PROFESIONIST ANGAJAT cu contract de munca, reglementat de CM. Acest profesionist mai este denumit si PROFESIONIST SALARIAT, fiind profesionist care activeaza pe PIATA MUNCII.
si
b-PROFESIONIST care-si asuma executarea unei misiuni specifice activitatilor contabile pe baza de contract reglementat de CODUL COMERCIAL ori CIVIL. Acest profesionist este denumit si LIBER-PROFESIONIST, deoarece singulara sa activitate este cea de profesionist ce activeaza numai pe PIATA COMERCIALA

Este LMC, ca un profesionist SALARIAT nu poate fi in acelasi timp si LIBER-PROFESIONIST, e ca si cum ai spune ca in acelasi timp esti si CAL si MAGAR, dar nici CATIR.

Insa un profesionist SALARIAT, cu acceptul ANGAJATORULUI poate desfasura activitati specifice profesiei pentru alte ENTITATI PARTIMONIALE cu conditia de a nu fi in conflict de interese ori daca aceste presupuse conflicte sunt agreate de ANGAJATOR.
Aceasta ultima chestiune CECCAR nu a reglementat-o si se pare ca nici nu o va reglementa in conformitate cu STANDARDELE EUROPENE. De ce? Deoarece interesele PECUNIARE ale CECCAR-SRL sunt mai presus decit GESTIUNEA PROFESIEI, si institutiile statului cu tangenta in domeniu au spart profesia tocmei ca sa nu se mai poata urmari, de catre cineva, si ca numeni sa nu poata urmari incompatibilitatile, si in corolar nici o institutie a statului sa nu poata fi acuzata ca nu FACE GESTIUNEA PROFESIEI.
Asa e si cu EXPERT versus AUDITOR ori expertiza versus experienta si gaselnita cu CONSULTANTA FISCALA sau PRACTICIENII IN INSOLVENTA s.a.m.d.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL