Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
metodologie si reguli de solutionare a contestatiilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


metodologie si reguli de solutionare a contestatiilor

20 replies to this topic

#21 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 posts
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Posted 02 October 2008 - 12:20 PM

Vezi postareaElena Pana, la Sep 29 2008, 05:57 PM, a spus:

Este adevarat ca recalcularea se poate aplica in cazurile in care suspecteaza ca ar fi evaziune fiscala. Dar in cazul meu, cred cu toata convingerea ca nu trebuia aplicata aceasta metoda.
As fi inteles daca s-ar fi reestimat si cheltuielile celeilalte firme. Eu as fi facturat diferenta de venit neanregistrat (cu TVA colectat aferent), iar cand ceilalti mi-ar fi platit (inregistrand aceeasi suma pe TVA deductibil) as fi putut achita la buget diferenta de TVA calculata in plus la control. Dar ei n-au facut-o si nu stiu cine i-ar putea obliga s-o faca. Pe cei de la fisc nu-i intereseaza, ei la mine au fost in control si mie imi cer socoteala.
In afara de asta, in legislatia fiscala in domeniu se precizeaza foarte clar ca recalcularea NU se aplica atunci cand e vorba de doua persoane juridice romane. Eu voi sustine cu tarie asta si nu cred ca e nevoie de un argument mai puternic.
Si mi se pare oarecum firesc, din moment ce efectul pe buget este acelasi. Cealalta firma a platit TVA in plus EXACT CU ACEEASI SUMA cu care fiscul ne acuza ca noi am fi prejudiciat bugetul de stat.
Oricum, multumesc pentru raspuns si pentru incurajari.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL