Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Infiintare PFA


53 replies to this topic

#21 chende

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2010 - 02:00 PM

Buna,
Am si eu o nelamurire. Sunt absolvent de studii superioare in luna septembrie , (insa fara diploma)la Universitatea Tehnica Cluj Napoca. Lucrez la o firma de proiectare de cati-va ani fara carte de munca sau alt fel de hartii. Am actele depuse la Somaj si de luna asta voi primi somaj.
Problema mea este urmatoarea.
Doresc sa stiu daca pot sa imi fac PFA pe baza adeverintei de absolvent si daca nu, am inteles ca se poate face in baza unui act care sa dovedeasca faptul ca am experienta in domeniu. Este suficienta o adeverinta?
In cazul in care reusesc sa fac PFA urmeaza urmatoarea intrebare. Conform Legii 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, firmele care angajeaza absolvenții cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizația de șomaj și angajează în perioada acordării acestui ajutor beneficiază de o suma de bani cu niste conditii. Sper ca am inteles bine aceasta lege. Intrebarea mea este. Eu ca PFA voi beneficia de acest ajutor de la stat. Sper ca m-am facut cat de cat inteles. Daca poate sa ma ajute cineva i-as fi recunoscator. Va multumesc.
Un sfat pentru cei care lucreaza ca mine, fara carte de munca: Fratilor faceti cumva sa aveti asigurare medicala. Am avut un accident si imi lipseau cate-va zile sa platesc tot ca a insemnat interventie medicala+spitalizare+medicatie. Norocul a fost ca am apucat sa imi pun actele la Somaj. Ghinonul este ca statul nu imi ofera concediu medical. Bine ca m-am trezit acum si nu mai tarziu....



#22 Mirabela Pomparau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 February 2010 - 01:54 PM

Buna ziua,

Vreau si eu sa infiintez un pfa, unt licentiata in contabilitate ( ase) iar liceul este tot de profil economic.
Ce trebuie sa fac ca sa deschid pfa si care sunt pasii?

Multumesc




#23 valerache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2010 - 05:28 PM

Buna ziua! Am si eu o problema daca poate cineva sa ma ajute.
Am facut niste cursuri de fotografie, mi-am luat ceva aparatura, si ma intereseaza sa fac fotografii de eveniment: nunti, botezuri, etc.
As vrea sa fac asta intr-un cadru legal, pot sa-mi fac pfa? Care ar fi costurile suportate de mine? Pot sa fac aceste activitati avand pfa sau este obligatoriu sa am srl? Am auzit pe cineva ca la asemenea activitati se plateste impozit fix: ceva de genul 15 mil/an. Este adevarat? Chiar daca nu am nici o activitate platesc impozitul asta?
Multumesc frumos!



#24 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 08 February 2010 - 04:17 PM

Poti sa-ti faci pfa daca te incadrezi in una din ocupatiile din COR.Se plateste un impozit de 16% din veniturie realizate dupa ce ai scazut cheltuielile,se plateste contributie la casa de sanatate si la casa de pensii.Tb sa mergi la registrul cometrului sa-ti faci documentele si la administratia financiara sa te inregistrezi.



#25 Alex C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 April 2010 - 08:59 AM

Buna ziua ... deci eu vreau sa imi fac un magazin cu specific "service telefoane mobile ( reparatii) + vanzarea accesoriilor ( carcase, incarcatoare,etc) + vanzarea de cartele valorice " ce acte imi trebuie si ce coduri caen trebuie sa selectez? va rog sa ma ajutati ca sunt la inceput si nu am habar de absolut nimic pe profilu catabilitate !!! multumesc !



#26 Alex C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 April 2010 - 09:55 PM

Chiar nimeni nu ma poate ajuta ??? va rog frumos :(



#27 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 12:27 AM

Vezi postareaAlex C, la Apr 11 2010, 10:55 PM, a spus:

Chiar nimeni nu ma poate ajuta ??? va rog frumos :(
Daca nici macar nu incerci sa te ajuti singur, ce pretentii poti avea de la altii?!
Acest forum e plin de subiecte pe tema PFA si, daca-l parcurgi cu rabdare, vei gasi multe raspunsuri la ceea ce te intereseaza.
Mai ai si www.google.com la dispozitie.

Invata sa te documentezi, sau macar sa incerci sa o faci, inainte de a pune intrebari.
Daca te vei poticni apoi la ceva, explica pe scurt cazul tau, si sunt sigur ca vei primi raspunsuri la obiect.

Succes!
Dan



#28 Roxana Iacovici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 June 2010 - 01:47 PM

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema:
O soc cu sediul in Germania doreste sa organizeze niste cursuri pentru tehnicieni dentari in Romania dar nu doreste sa isi deschida un punct de lucru si in Romania. Pentru aceasta, a discutat cu o persoana din Romania care se va ocupa de organizarea acestor cursuri, si care vrea sa isi infiinteze un PFA in acest sens (prefera PFA in locul unui SRL). Practic, soc din GErmania va factura cursurile catre PFA, pe baza unui contract de colaborare, iar PFA le va refactura catre utilizatorii finali.
Cam ce cod CAEN s-ar potrivi acestui scenariu, avand in vedere ca persoana care isi va infiinta PFA nu are autorizatiile necesare pentru a preda ea insasi aceste cursuri?
Multumesc oricui va avea bunavointa sa imi dea un indiciu.



#29 Roxana Iacovici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 June 2010 - 05:12 PM

intrucat nu am primit nici un raspuns, o sa il postez tot eu.
Raspuns de la Registrul Comertului: o activitate de genul predarii unor cursuri, care intra in categoria "alte forme de invatamant", nu poate fi desfasurata prin PFA sau II, chiar daca persoana are autorizatie in acest sens sau nu. E nevoie musai de un SRL



#30 SaraSara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 July 2010 - 11:42 PM

Buna seara .. intentionez sa deschid un pfa cu ativitate manichiura . As dori cateva indrumari daca se poate , tinand cont ca sunt putin in ceata referitor la acest subiect - pfa - si tot citesc pe forumuri dar nu m-am lamurit. As vrea sa stiu urmatoarele - daca am buletin de bucuresti esti posibil sa deschid acest pfa in ploiesti unde am un contract de comodat pentru un sediu? Pot spune ca doresc sa lucrez la domiciliul clientului si daca da in ce forma si unde apare aceasta idee . Am nevoie de casa de marcat in cazul in care lucrez la domiciliul clientului? Daca inchiriez un spatiu in bucuresti - desi deschid acest pfa in ploiesti cu ce ma afecteaza si deranjeaza acest lucru , trebuie sa declar punct de lucru acolo in bucuresti? In eventualitatea unor controale , acestea vor veni la bucuresti sau ploiesti? daca aleg varianta de norma de venit ce am de plata clar in fiecare an ? in ideea ca as dori sa comercializez anumite produse care se refera la manichiura ce trebuie sa fac in plus ca si acte sau taxe catre stat . Va multumesc , cu stima , Sara



#31 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 August 2010 - 12:05 PM

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe lamuriri? Lucrez la o societate part-time si acum angajatorul mi-a zis sa imi fac PFA pentru a-l ajuta sa scape de niste cheltuieli in plus. Cam ce ar trebui sa fac pentru infiintarea PFA-ului am idee, insa nu sunt sigura de felul in care ma va afecta pe mine. Veniturile vor reprezenta salariul meu si pentru aceasta o sa ii emit factura si chitanta. Banuiesc ca voi tine contabilitatea in partida simpla, dar cum ma voi putea eu folosi de salariul meu. Imi vor trebui acte justificative pentru sumele folosite in interes personal?



#32 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2010 - 12:11 AM

Iti raspund doar la ultima intrebare:
PFA nu trebuie sa justifice sumele folosite in interes personal. Nu tii registru de casa sau de banca.
Ptr. aspectele contabile/declaratii/impozite si contributii datorate ca PFA, studiaza acest forum si legislatia (in primul rand Codul Fiscal).

Succes!
Dan



#33 cosminp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 August 2010 - 03:09 PM

am facut rezervare de nume pentru PFA dar nu stiu mai nimic despre cum e mai bine sa o inregistrez, asa ca va rog sa ma ajutati. voi alege mai multe activitati, deci ma multe coduri CAEN, de consultanta, design specializat si editare. adica voi avea o munca cu un calculator si ma voi deplasa la domiciliul clientului. nu vin clienti la sediu. activitatea nu va fii curenta, luna de luna, ci ocazionala, atunci cand voi gasi un contract. in plus, sunt salariat pentru care se platesc toate taxele la zi.
1) care este diferenta dintre activitatea dependenta si independenta?
2) exista limita inferioara pentru declararea venitului?
3) care este diferenta dintre impozitare la norma si impozitare la venitul real?
4) daca sunt si salariat cu norma intreaga mai platesc somaj si pensie?
5) daca nu fac activitate la domiciliu, pot sa infiintez PFA fara acordul Asociatiei si al vecinilor?
6) activitatile pe care le voi intreprinde nu se regasesc in lista cu normele anuale de venit.



#34 popicadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 August 2010 - 03:58 PM

Buna ziua! As rea sa-mi infiintez un Pfa avand ca domeniu de activitate Intermedieri Fiananciare. Ideea este ca acesta este cel mai apropiat cod gasit de mne pentru ceea ce fac eu in prezent : colaborez cu cineva cu care fac lucrari de topografie din care imi retin si eu o anumita cota parte. Intrebarea mea este imi trebuie ceva cursuri pentru a avea acest domaniu de activitate? Eu fiind licentiat in filosofie...o alta intrebare ar fi ce alt cod s-ar mai potrivii tinand cont ca as vrea sa dau si eu facturiclientiilor plus ca nu sunt angajat niciunde.
Multumesc!



#35 tef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 September 2010 - 07:36 PM

va rog sa ma indruma-ti si pe mine daca este bine sa infiintez un pfa ,pentru ca vreau sa cumpar o rulota si sa merg in targuri cu ea sa vand preparate din carne pregatite ,cafele ,sucuri .as vrea sa am si un angajat sa se ocupe de vanzarea produselor.ce cod caen mi se potriveste?



#36 CodrutaM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2010 - 05:54 AM

Buna ziua,

Va solicit ajutorul in urmatoarea problema:
PFA infiintat cu sediul in Bucuresti (obiect activitate: servicii tamplarie), dar cu 2 puncte de lucru intr-un judet din tara, la fiecare punct de lucru exista cate 1 salariat cu 4 ore cu CIM (functie: secretara), au casa de marcat. Practic salariatele preiau comenzi, apoi emit factura si Bf/Chitanta pentru serviciul prestat de PFA.

Ce registre obligatorii ar trebui sa existe la punctele de lucru? Avand in vedere ca incaseaza numerar?

Multumesc anticipat,
Codruta



#37 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 10 November 2010 - 02:58 PM

Buna,
Sunt expert contabil CECCAr si spre rusinea mea pna acum nu m-a interesat problema cu PFA-urile,eu lucrand la o firma.Acum as vrea sa lucrez si-n particular pentru o firma.In afara de angajarea cu timp partial,daca respectivul nu vrea,ca sa semnez actele trebuie sa-mi fac PFA si sa platesc impozit si CASS?Un raspuns de la acest topic spunea ca nu(era de prin 2009 raspunsul..)Cum este?
Multumesc mult



#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 November 2010 - 09:29 PM

pfa sau srl; la pfa platesti 16%impozit pe venit si cass, in conditiile in care activit ta nu e dependenta, la srl stii ce platesti: imp.profit, imp. dividende



#39 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 November 2010 - 01:28 PM

Vezi postareaandreap, la Nov 10 2010, 03:58 PM, a spus:

Buna,
Sunt expert contabil CECCAr si spre rusinea mea pna acum nu m-a interesat problema cu PFA-urile,eu lucrand la o firma.Acum as vrea sa lucrez si-n particular pentru o firma.In afara de angajarea cu timp partial,daca respectivul nu vrea,ca sa semnez actele trebuie sa-mi fac PFA si sa platesc impozit si CASS?Un raspuns de la acest topic spunea ca nu(era de prin 2009 raspunsul..)Cum este?
Multumesc mult

Nu vei functiona ca PFA, deoarece profesiile liberale nu intra sub incidenta Ordonantei de urgenta nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale (Art. 1. - (1) Prezenta ordonanta de urgenta reglementeaza accesul la activitatea economica, procedura de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, precum si al intreprinderilor individuale si familiale.
(2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale.
(3) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica acelor activitati economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restrictii de desfasurare sau alte interdictii. )

Deci in cazul tau nu se va pune problema reconsiderarii activitatii tale ca activitate dependenta, fiindca iarasi, potrivit legii, profesiile liberale nu pot fi reconsiderate ca dependente.

Iti faci cabinet individual (trebuie sa verifici la CECCAR daca si ce acte iti necesare de la ei) si te inregistrezi fiscal la Administratia Financiara.

Poti sa-ti faci si firma, si atunci treci prin toate etapele obisnuite de inregistrare a unei firme.

In ambele cazuri platesti impozit pe venit/profit si CASS.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de ella3: 11 November 2010 - 01:28 PM




#40 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 03:30 PM

Buna ziua,
Am infiintat din 30 martie 2010 un pfa pentru care am depus declaratia 220 prin aprilie. La acel moment am bifat optiunea de conta in sistem real.
Am platit ratele la impozitul anticipat.
Mentionez ca sunt si angajat.
Va rog sa ma ajutati daca mi-a "scapat" ceva si ce ar trebui sa fac in continuare in urmatoarele luni.

Am si o lista de rugaminti si intrebari:
1. LISTA + MODELE (LINK) pentru documentele contabile care trebuie intocmite ca PFA (registre)
2. Daca am bunuri cumparate (calculator, automobil etc) pot sa decontez cumva cheltuieli pentru utilizarea lor (inchiriere, trecere la cheltuieli sau alta metoda)
3. Ce cheltuieli se accepta ca si "deductibile"? Pot deconta bonuri fiscale sau e "musai" sa ai factura?
4. Facturile sunt inca tipizate sau pot sa le printez singur atat timp cat respect un format?

Multumesc frumos anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL