Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Infiintare PFA


53 replies to this topic

#41 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 December 2010 - 03:56 PM

În ordinea inversă:
4.Facturile nu mai sunt tipizate. Puteți să le printați doar să conțină informațiile minimale specificate în Codul fiscal.
3. Toate cheltuielile care sunt CONECTATE le veniturile dvs. ca PFA unt deductibile. Carburanții pe bază de bon fiscal. În rest obligatoriu factură și chitanță sau OP ori bon fiscal. Unii zic că puteți risca lipsa facturii în cazul bonurilor fiscale sub 100 lei.
2. Tot ce este necesar pentru activitatea dvs. de PFA se poate cumpăra și deconta, inclusiv calculator, automobil etc.etc. iar ceea ce nu puteți cumpăra, puteți închiria . Inclusiv de la sine!
1. Registru -jurnal de venituri și cheltuieli.

Pe internet , inclusiv pe acest Forum aveți toate informațiile solicitate la dispoziție dacă dați o căutare pentru PFA

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 17 December 2010 - 03:57 PM




#42 moonzo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 February 2011 - 12:17 PM

Buna,
sunt din Timisoara si as dori sa ma ajutati cu un sfat.
Incepand din martie voi semna un contract de colaborare cu o firma din Canada si as dori sa stiu ce ar trebui sa-mi infiintez ca sa fiu legal.
M-am gandit la persoana fizica autorizata . Voi avea un singur venit . Am inteles ca trebuie sa merg la primarie. Cum voi plati restul de taxe , CAS, etc ?
Mentionez ca va fi singurul venit.

Multumesc.




#43 MrBanacu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2011 - 09:40 AM

As dori sa infiintez un pfa pentru servicii de contabilitate si protectia muncii. Momentan urmez cursurile pentru amandoua. Intrebarea mea ce coduri caen trebuie sa folosesc, si am inteles ca daca vreau codul pentru contabilitate trebuie sa fiu membru cecar. Care ar putea fi alta varianta pentru a tine contabilitatea tinand cont ca pe acte nu va aparea numele meu ci al administratorului. Cum pot sa facturez serviciile la final de luna.



#44 MariusCristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 September 2011 - 12:19 AM

1. Pot sa imi infiintez PFA (domeniul IT) daca deja detin o firma la care sunt administrator si unic actionar?

2. E vreo problema daca sediul PFA ar urma sa fie la aceeasi adresa cu sediul firmei de care am pomenit mai sus?

3. Care ar fi taxele daca deja sunt angajat in alta parte? As opta pentru impozitare pe norma de venit.



#45 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 September 2011 - 11:01 PM

1. da
2. da
3. norma de venit + sanatate



#46 MariusCristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 September 2011 - 09:39 AM

View Postmihaela_cva, on 28 September 2011 - 11:01 PM, said:

2. da

Deci sa inteleg ca nu e permis?



#47 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 October 2011 - 09:20 PM

View PostMariusCristian, on 29 September 2011 - 09:39 AM, said:

Deci sa inteleg ca nu e permis?
Nu, ai intrebat daca exista probleme despre spatiu, si nu ai descris spatiul. Se depune la finante o cerere+dosar, si ti se da Certificat pentru spatiul cu destinatie de sediu social si Adeverinta privind inregistrarea documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social.

Vezi pe http://www.anaf.ro/p...abili/formulare
"Cerere de înregistrare a documentului care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social şi de eliberare a certificatului pentru spaţiul cu destinaţie de sediu social (OPANAF 2112/2010). Cererea se depune de către titularul dreptului de folosinţă şi este însoţită de actele prevăzute în ordinul menţionat. Se depune la organul fiscal în a cărei rază teritorială se află situat spaţiul şi se soluţionează în 5 zile. Formular.

Adeverinţă privind înregistrarea documentului care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social (OPANAF 2112/2010) Organul fiscal verifică datele înscrise în cererea de mai sus şi eliberează această cerere. Formular.

Certificat pentru spaţiul cu destinaţie de sediu social (OPANAF 2112/2010) Organul fiscal verifică datele înscrise în cererea de mai sus şi eliberează acest certificat. Formular."
Este important daca mai ai o camera din spatiu disponibil si pentru PFA.



#48 soinro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 December 2011 - 11:25 PM

Este primul meu post pe conta.ro, așa că vă salut mai întâi! :)

Lucrez pe IT (programare web) și vreau să-mi fac un PFA pentru că am clienți care au nevoie să-și scadă cheltuielile.
Trecând de etapa înființării PFA-ului, îmi este foarte neclar ce dări voi avea către stat. Presupunând că am venit brut 200 de lei (pe o lună) și venit net de 150 de lei (deci cheltuieli de 50 de lei), ce am de plătit?

Am fost la ONRC și la ANAF (voi avea sediul în București, sectorul 6), dar sincer vă spun că am fost trimis de la ONRC la ANAF iar la ANAF mi s-a spus să mă duc la ONRC. La insistențele mele am obținut câteva răspunsuri evazive (și incomplete cred), cu mențiunea că din 2012 se vor schimba legile și nu-mi pot da detalii.

De asta întreb pe forum, sperând că voi obține un răspuns mai complet.

Din ce am înțeles (mai mult de pe diferite forumuri decât de la instituțiile publice) este așa:
- pe venitul net se aplică următoarele dări:
1. contribuția la sănătate: 5,5% din minim salariul minim pe economie (670 de lei) (sumă pe care o plătesc și în prezent ca persoană fizică fără venit)
2. 16% impozit pe profit
3. 31,3% (sau minim 220 de lei / lună) CAS pentru pensie.

Mai sunt și alte dări de care nu știu? Există vreo posibilitate de a scăpa de CAS-ul pentru pensie? Sincer nu o să am o sumă prea mare care să treacă prin acest PFA, aprox 300 de lei pe lună, iar asta ar însemna să aduc bani "de acasă", caz în care mai bine fac munca respectivă gratis și măcar scap de acte, alergătură și posibile amenzi.

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat! :)



#49 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 December 2011 - 08:14 AM

sau faci un srl, sau astepti ca si noi, sa vedem daca se semneaza enormitatea de proiect de modificare a Codului fiscal dezbatut si aici in forum.



#50 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2012 - 03:32 PM

Buna ziua,

Vreau sa infiintez un PFA pentru servicii medicale. Va rog sa imi spuneti daca inregistrarea se face la ONRC sau la ANAF. De asemenea, m-ar ajuta mult si documentele necesare.

Multumesc.



#51 elena_andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 September 2012 - 02:03 PM

Buna ziua!

Doresc sa infiintez un PFA iar activitatea principala este de confectionarea si comercializarea accesoriilor auto din piele naturala (mansoane, huse pentru schimbatorul de viteze). Nu stiu la ce cod caen se poate incadra. Multumesc



#52 cosmincb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 April 2013 - 12:04 PM

Buna,

Daca detin un PFA se poate sa imi deschid si un SRL? ma intereseaza sa pun toate contractele noi pe el.

Merci

Aceasta postare a fost editata de cosmincb: 12 April 2013 - 12:05 PM




#53 Adi Ela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2014 - 10:27 AM

Buna ziua,
In curand imi voi deschide un pfa pentru servicii evenimente private gradinite, scoli, mai précis, fotografierea copiilor pentru diferite evenimente, in perioada Craciun,Paste, 1 iunie,Absolvire, serbari.
Am terminat liceul economic, facultatea de Management financiar contabil, am urmat cursul de Organizator de evenimente, iar in curand voi face cursul foto.
Fiind la inceput de drum, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele:
-imi pot deschide pfa, avand in vedere studiile mele?
-pot sa lucrez de acasa?
-trebuie sa fac un contract intre mine si proprietarul casei in care locuiesc? (adica socrul)?
-am inteles ca doar o parte din cheltuielile casei se vor putea inregistra la cheltuieli, care sunt acestea cu exactitate?
Desi am terminat in 2009 facultatea de Contabilitate, nu am profesat in acest domeniu.
-cat de greu ar fi sa-mi tin contabilitatea singura? ce pasi sunt necesari?

Multumesc anticipat!



#54 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 June 2014 - 03:28 PM

Contabilitatea pentru pfa e contabilitate in partida simpla. Aveti in codul fiscal la art. 48 si alte cateva baza legala (si cu normele de aplicare). Veti opta pentru impozitarea pe venit real. Va veti inregistra la registrul comertului pe baza certificatului de absolvire a cursului de organizare de evenimente si veti depune in 15 zile de la infiintare la finante D220, D600 si formularul 070. Veti achizitiona registrele: registrul jurnal de incasari si plati, registrul inventar (ambele le vizati la finate) si registrul unic de control.
Veti folosi casa de mercat. Nu e nevoie sa optati sa fiti platitor de tva de la inceputul activitatii. Veti avea de platit impozit pe venit si contributii sociale la sanatate si pensie (daca cumva nu mai aveti in alta parte un contract de munca valabil).
Sediul il veti avea intr-o camera din acel imobil pentru care veti incheia contract de comodat si pentru acea camera veti deduce cheltuieli de intretinere. Veti putea incheia contracte de inchiriere cu ora pentru unele spatii/sali in care veti dori sa organizati diferite evenimente dar si pentru inchiriere de instalatii de sonorizare daca e cazul.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 22 June 2014 - 03:31 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL