Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de evidenta fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul de evidenta fiscala


90 replies to this topic

#1 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 June 2005 - 12:55 AM

Registrul de evidenta fiscala (pt.impoz/profit):

15. Pentru determinarea profitului impozabil contribuabilii sunt obligati sa intocmeasca un registru de evidenta fiscala, intr-un singur exemplar, compus din cel putin 100 de file, tinut in forma scrisa sau electronica. Completarea se face in ordine cronologica, iar informatiile inregistrate trebuie sa corespunda cu operatiunile fiscale si cu datele prezentate in declaratiile de impunere. Registrul de evidenta fiscala se completeaza in toate situatiile in care informatiile cuprinse in declaratia fiscala sunt obtinute in urma unor prelucrari ale datelor furnizate din inregistrarile contabile. Modul de completare a registrului de evidenta fiscala este la latitudinea fiecarui contribuabil, in functie de specificul activitatii si de necesitatile proprii ale acestuia. Acestea se refera la: calculul dobanzilor si al diferentelor de curs valutar deductibile fiscal, amortizarea fiscala, reduceri si scutiri de impozit pe profit, evidenta fiscala a vanzarilor cu plata in rate, valoarea fiscala in cazul efectuarii operatiunilor prevazute la art. 27 din Codul fiscal, alte asemenea operatiuni.


Registrul PV AGA
Registrul PV CA
Registrul actiunilor (la SA)
Registrul actionarilor/asociatilor

Registrul-jurnal de incasari si plati (Contab.partida simpla)



#2 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 30 June 2005 - 05:27 PM

conform ordinului 870/21.06.2005 referitor la Registrul de evidenta fiscala,
platitorii de impozit pe profit au dreptul sa tina acest registru in forma electronica
" registrul de evidenta fiscala este document cu regim special si se executa de Imprimeria Nationala, se elibereaza contra cost de unitatile fiscale teritoriale.Avem timp 60 de zile sa-l procuram.

marighe



#3 nico_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 August 2005 - 06:39 PM

E cam complicata procedura pt a tine Registrul de evidenta fiscala in format electronic: cf OMFP 1177/1998...
Apropos, costa 50 RON (aproape...) :P



#4 adda_m_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 August 2005 - 06:50 PM

ma puteti ajuta putin cu acest registru de evidenta fiscala? nu stiu ce sa scriu in el. am citit ordinul si tot nu sunt sigura 100% ca nu voi gresi cand il voi completa.
ajutorul ar fi sa-mi ziceti exact cam ce ar trebui sa scriu.
multumesc anticipat pentru ajutor



#5 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2005 - 09:04 PM

In registrul pentru evidenta fiscala se completeaza trimestrial modul de calcul al impozitului pe profit.
De exemplu: in cazul in care ai de exemplu protocol nedeductibil treci acolo modul in care ai calculat ch. deductibila din totalul protocolului. :P
In concluzie trebuie sa treci acolo CUM AI AJUNS LA VALOAREA IMPOZITULUI DE PLATA DIN BALANTA.



#6 adda_m_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 August 2005 - 09:15 PM

ok
acum am inteles. Acum sa-l fac si pe sefu sa inteleaga.
:?
mesi pentru pont



#7 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 21 October 2006 - 01:04 PM

Am si eu o intrebare: incepand cu ce data trebuia intocmit caietul (nu registrul tipizat cumparat de la MF )
pt calculul impozitului pe profit?



#8 dolo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 October 2006 - 09:50 AM

din cate stiu eu din anul 2003, de cand a aparut codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:30 PM




#9 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 22 October 2006 - 10:14 AM

Nu am gasit nicaieri in Codul Fiscal si am control de la Administratia Financiara. Mi-au cerut si acel caiet...



#10 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2006 - 07:10 PM

Legea 414/2002 cu Metodologia aprobata prin HG 859/16 august 2002 pentru calculul impozitului pe profit.
Daca-mi amintesc bine ar trebui completat incepand cu septembrie 2002.



#11 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 23 October 2006 - 09:16 AM

L414/2002 a fost abrogata de Codul Fiscal.
Doar daca ei controleaza perioada 2002-2003 pot sa il ceara
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#12 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2006 - 09:14 AM

Din intrebarea postata de bibacj am dedus ca avea nevoie de informatiile privitoare la acest caiet pt perioada cand era necesar, deci inainte de a intra codul fiscal in vigoare, de aceea am facut referire la normativele care reglementau obligativitatea intocmirii lui.
Sorry ca n-am specificat asta...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:31 PM




#13 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 24 October 2006 - 09:47 AM

Despre ce caiet este vorba,am citit legea si nu am gasit scris decat despre Registrul de evidenta fiscala.



#14 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 02 November 2006 - 09:05 AM

Trim II 2002. Din Trim III 2005- "caietul" s-a inlocuit cu REGISTRUL DE EVIDENTA FISCALA- cumparat de la Finante.



#15 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 07 November 2006 - 09:57 AM

Eu pana in 2005 am listat fisa 121 si 441 si am indosariato si am scris pe dosar "Caiet calcul impozit pe profit" si la cele doua controale pe care le-am avut a fost ok. :angry:
Din 2005 listez din program "Registru de evidenta fiscala" si il copii in Registru propriuzis.

Aceasta postare a fost editata de aura1: 07 November 2006 - 09:59 AM




#16 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 07 November 2006 - 12:17 PM

OMFP 870/2005 a aparut in iunie 2005... Nu spune de cand intra in vigoare, deci consideram data publicarii in MO (28.06.2005) ca fiind data de la care se aplica...
Eu am trecut si trimestru II 2005, ca sa fiu sigura ca nu se mai ia nimeni de mine (teoretic, calculul pt imp. trim. II l-am facut la pana la 25 iulie, deci mi-am achizitionat registrul tipizat)...

Referitor la fisa contului 441, 121, scuze ca ma bag :cool: , insa nu cred ca e corect: in registru spune ca se trec calculele care afecteaza dpdv fiscal baza profitului impozabil, respectiv ceea ce este dincolo de inregistrarile contabile (ex: calcul baza protocol deductibil, calcul amortizari deductibile fiscal, alte ch deductibile limitat -cum s-a aplicat limita, baza, coeficient etc., calcul profit fiscal...)
E drept, nu am intrebat pe nimeni! Insa asa mi s-a parut utila aceasta evidenta, ca, altfel, pt contabilitate, avem destul rapoarte ca sa mai ceara inca unul scris de "manutza"!

Mult succes! Daca sunt pareri contra, ma bucur sa le citesc! Asa invata omul! Din dezbateri!

Numai bine si mult spor!!!



#17 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 07 November 2006 - 12:24 PM

Si eu am procedat la fel iar la controlul fiscal a fost OK! Sa auzim numai de bine...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:31 PM




#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 November 2006 - 02:48 AM

Dufy!
poti scrie un exemplu de calcul, te rog, asa cum scrii tu in registru de evidenta?!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 17 November 2006 - 02:06 AM

O mica observatie: Chelt.si venituri "exceptionale"?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:32 PM




#20 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 17 November 2006 - 10:57 AM

Am si eu o intrebare.In cazul in care trebuie modificat calculul pierderii fiscale la unul din anii anteriori, cum trec in registrul fiscal? De exemplu la 2005 pierderea mea fiscala a fost de 5 lei.Modul de calcul l-am trecut in registru.In martie 2006 am avut un calcul al pierderii fiscale pe care l-am trecut in registru.In iunie 2006 mi-am dat seama ca pierderea fiscala de la 2005 este eronata.Cum procedez cu trecerea pe registru?Refac calculul la 2005 si martie 2006 pe registru sau trec la iunie 2006 pierderea corectata si merg inainte?

multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL